| Inferno a întrebat:

Barbatul care doreste sa devina franc-mason trebuie sa ceara unei persoane din ordinul respectiv sa-l propuna.Masonul in cauza se adreseaza Venerabilului lojii si cererea este luata in discutie la prima reuniune. Daca nu sunt voturi ostile,Venerabilul desemneaza trei Frati care trebuie sa faca,fiecare separat,o ancheta asupra vietii,ocupatilor,moralitatii,ideilor, instructiei si activitatii sociale a neofitului.Fiecare Frate isi prezinta raportul si concluziile sale.La urmatoarea reuniune,Venerabilul citeste rezultatele anchetelor si pune la vot cererea profanului. Daca loja accepta, neinitiatul este convocat; Fratele care l-a propus trebuie sa-l aduca la ora convenita.Este condus intr-un colt retras (cabinetul de reflectie), tapisat in negru si decorat cu doua tibii incrucisate sub un cap de m sub un cap de mort.Marele expert ii explica de ce trebuie sa mediteze asupra unei devize care-l va ajuta sa inceapa o noua viata. I se pun intrebari despre el,familia sa si umanitate in general, la care trebuie sa raspunda.Trebuie,de asemenea, sa-si redacteze un testament pur filosofic.Pentru a raspunde la intrebari,care nu sunt deloc simple si pentru a-si redacta testamentul, viitorul ucenic trebuie sa reflecteze profund.Pe unul din zidurile cabinetului de reflectie este inscrisa formula alchimista "V.I.T.R.I.O.L" are semnifica: " Visita Interiora Terra,Rectificando Invenies Occultum Lapidem" (Vizitand interiorul pamantului si rectificand,vei gasi piatra oculta,filosofala). Alte simboluri decoreaza cabinetul de reflectie coasa (simbolul mortii),o clepsidra (scurgerea timpului),un cocos (simbolul fortei care se trezeste).Craniul uman aminteste ca viata noastra pe pamant este efemera. Dupa ce si-a completat testamentul, viitorul mason iese din cabinetul de reflectie.Inainte de a patrunde in Templu i se pune in piciorul stang un papuc (semn al respectului),are pieptul descoperit in zona inimii (simbol al sinceritatii),bratul lui drept este descoperit (simbol al fortei).Ise pune o banderola pe ochi (semn ca se afla sub influenta tenebrelor) si o sfoara pe umar (simbol al supunerii). Inainte de intrarea in templu,candidatul depune in pastrare temporara toate obiectele metalice,precum si cartea sa de identitate,ceea ce semnifica faptul ca va renaste spiritual pentru o viata noua in cadrul Lojii. INITIEREA Fiecarui grad masonic ii corespunde o instructie specifica,cocretizata,intre altele, intr-o serie de intrebari si raspunsuri.Intrebarile sunt puse in asa fel incat sa stimuleze reflectia, iar raspunsurile trebuie date textual ca in urmatorul ghid: are este legatura care ne uneste? Franc-Masoneria Ce este Franc-Masoneria? Este o alianta universala a oamenilor luminati, uniti pentru a munci in comun la perfectionarea intelectuala si morala a umanitatii. Francmasoneria este o religie? Nu este o religie in sensul ingust al cuvantului. Dar, mai bine decat orice institutie, ea uneste oamenii intre ei. Din acest punct de vedere este o religie in sensul cel mai larg si mai elevat al cuvantului. Ce este un mason? Este un om nascut liber si avand moravuri bune, prieten in mod egal al bogatului si al saraculuiv, daca acestia sunt virtuosi. Ce inseamna "nascut liber"? Omul nascut liber este cel care vrea sa renasca la o noua viata pe care i-o confera initierea. Pentru ce spuneti dumneavoastra ca un Mason este in mod egal un prieten al bogatului si al saracului daca acestia sunt virtuosi? Pentru a indica faptul ca valoarea individuala trebuie sa fie apreciata in functie de calitatile morale. Stima adresata cuivanu trebuie sa se masoare decat dupa constata si enrgia pe care respectivul le aduce pentru respectarea binelui. Care sunt indatoririle unui Mason? Sa evite viciul si sa practice virtutea. Cum trebuie sa practice virtutea un Mason? Preferand tuturor lucrurilor dreptatea si adevarul. Ce este salariul pentru un Mason? Recompensa muncii sale, masura rezultatului pe care acesta il aduce. Prin ce se exprima "salariul" unui Mason? Prin perfectionarea graduala atinsa de acesta. Ce este o Loja masonica? Este locul secret care serveste drept adapost masonilor pentru asi apara lucrarile lor. Pe ce se bazeaza Loja dvs.? Pe trei mari piloni numiti Intelepciune, Forta si Frumusete.Intelepciunea inventeaza, Forta executa si Frumusetea impodobeste. De ce vreti sa fiti primit ca Mason? Pentru ca sunt invaluit de tenebre si doresc lumina. Explicati acest raspuns. Societatea in mijlocul careia traim nu este decat pe jumatate civilizata.Adevarurile esentiale sunt inca ascunse in umbra, prejudecatile si ignoranta domnesc, forta primeaza dreptului. Cele mai multe adevaruri si lumini e intalnesc in Templele masonice consacrate muncii si studiului prin intermediul unor oameni incercati si alesi. In ce constau "secretele" Ordinului dvs.? In cunoasterea adevarurilor abstracte traduse intr-un simbolism masonic. Ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa dai 100 de dolari pe luna pentru a participa la a juca teatru pe teme spirituale si la un club de discutii, n-ai decat.

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow a răspuns:

In masonerie nu tu decizi sa devii mason ci masonii sint cei care racoleaza membrii.

| Razvan1807138078340 a răspuns:

Ba da tu esti illuminat?

| Razvanel93 a răspuns:

Foarte interesant... spune la un moment dat un mason intr-un fel dde conferinta de prea urmatorul lucru: Mason nu te faci peste noapte ci dimpotriva, te nasti mason.