| Jardelin a întrebat:

Haideti ateilor, acum sa va vad!
Cum era aia cu spitalele si catedralele? Ca nu trebuie sa se dea bani la biserici, nu? Dar la temple masonice e bine sa se dea bani?

Guvernul României subvenţionează MASONERIA cu bani din birurile tot mai grele suportate de populaţia Romaniei!
Altfel spus, masoneria primeşte fonduri de la bugetul ţării.
Adica, nu ne deranjeaza ca STATUL subvenţionează MASONERIA, dar ne deranjeaza finantarea Catedralei sau chiar a unor biserici. Misto, nu?

Ia priviti aici ce mindrete de templu masonic va rasari in Bucuresti din banii vostri!

http://activenews.ro/......71319.html

Aud vreun protest, pe undeva? "ASUR-ul e aici?"

http://jurnalmasonic.blogspot.ro/

Astept... atitudini!

27 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Eu nu pot să-nţeleg dacă trollezi sau eşti chiar retardat/ă.

| Zenicide a răspuns:

Ce te agiti in halul asta? happy Daca BOR primeste bani "MASONERIA" de ce sa nu primeasca? happy

| RAY a răspuns:

Ce legatura are ateismul cu masoneria?
ce legatura are ateismul cu asur?
parca e pacat sa minti, culmea in definitia ateismului nu vad ca apare ceva de asur si masonerie, ca statul da pamant poate cui are banii sa cumpere, eu n-am nimic cu masoni, nu pot sa urasc pe cineva care nu cunosc voi crestini va urati intre voi si pe cei care nu i cunosteti, cata iubire crestina ce sa spun

| Mădă0611 a răspuns:

Masoneria e ultimul lucru care m-ar putea interesa, nici nu stiu exact ce e, dar in articol scrie ca le-a dat terenul doar. Apoi "fiind vorba de un teren concesionat (pentru o perioadă de 49 de ani) de statul român".

Ia explica-mi, pe scurt, ce e masoneria, ca vad ca numai ortodocsii au probleme cu ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Deci pe scurt masoneria e o organizatie pseudo-religiosa ce dateaza din evul mediu. Am zis pseudo-religioasa, deaorece aveau niste rituri si simboluri care aduc a misticism. La origine, era o organizatie a zidarilor din Marea Britanie, aveau ce aveau de impartit cu catolici si monarhia.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tu, Jardelin. tongue

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Draga, sint atitea mijloace de informare si tu vrei ca tocmai eu sa-ti spun! Stiu ca ma simpatizezi, insa nu trebuie sa abuzezi de timpul meu! happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Sincer, nu ma interesa, ca daca da, cautam, dar cred ca nu sti, ai auzit ca e ceva cu draci si din astea anti mnezo, si na, hai sa fim impotriva. Eu nu-i apar, nu stiu ce fac de fapt, dar daca doar le-a imprumutat un teren, nu e mare branza, e doar 1, si nici macar 1 pe an. O fi vreo chestie inutila, e una doar, si nu ii vad sa vrea sa imi ia vreun drept, cum face tanti biserica, si care are mii de tentacule.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Mădă0611):

Masoneria va conduce viata de zi cu zi, fara ca voi sa constietizati asta. Masoneria va da impresia ca de vina sunt liderii politici ai tarii, Biseria, dar astea sunt doar marionetele. Sforile sunt trase de ei. E adevarat. ca nu oricine are ochi si vede.

| Mădă0611 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Da, sigur, si tie sau voua nu "va conduce viata de zi cu zi".
Am scris eu biblia si am construit eu mii de biserici?

| Zenicide a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"va" nu "ne"? Pe tine nu te conduce? laughing

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

"Am scris eu biblia si am construit eu mii de biserici?"

Evident ca nu! Tu esti din tabara aia care arde Biblia si demoleaza biserici!

Ura, intoleranta si distrugerea sint ideologia ateilor!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Da, draci exista doar in mintile celor care cred in existenta lor.

Logic ca nu am scris-o eu, nu as putea uri atatia oameni, nu as putea cere unora sa rapeasca si violeze fete, si logic ca nu le-am construit eu, n-as putea fi atat de proasta. laughing Ziceam ca in biblie, nt, se vobeste despre smerenie, ceea ce nu vezi la popi sau in bisericile lor.

Ateii nu au vreo ideologie; ura, intoleranta si distrugere gasesti in "ideologiile" teistilor, ateii doar va intorc moneda cand depasiti limita bunului simt.

| Mădă0611 a răspuns:

"Diavolul inca se teme de biserica.Cu masonii nu au nimic." laughing sunt mai multi draci in biserica decat afara, deci, dupa mintile ratacite ale unora, ar trebui ca ateii, posedati, sa le iubeasca, acum chestia amuzanta e ca cel cu raspunsul inteligent nu e nici crestin, nici budist, nici musulman, e... un fel de ceva, mare cunoscator de religii, dar nu stie ca Iisus a impartit lumea in doua, esti 100% cu el sau impotriva lui, crezand in reincarnare esti impotriva lui. laughing

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

"sunt mai multi draci in biserica decat afara"

Ai facut tu un recensamint si ai ajuns la concluzia asta?

| MskDesign a răspuns:

Au facut tara asta praf!
Intre Manastirea mantuirii neamului si acest templu masonic, pot sa spun ca cultul cel mai important, este cultul banului.

| Jardelin explică:

Mai wank, dacă ma mai jignești o data te fac invizibil, ai înțeles? Ai grija cum mi te adresezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wft! Alti bani chletuiti in inutilitati? Gosh, cand scapam odata de idioti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine punctat.
Ateii au ce au cu biserica, deoarece instinctiv simt ca de acolo vine pericolul. Diavolul inca se teme de biserica.Cu masonii nu au nimic.

| DeusCorrupti a răspuns:

"Haideti ateilor, acum sa va vad. "
Penibil ca de obicei.

In primul rand, e ok sa ai biserici, sunt multi crestini in tara noastra, dar decat sa le poleiasca cu aur acoperisele, mai bine faci ceva util cu banii, nu o chestie complet INUTILA. Biserica este un loc de refugiu, e ceva spiritual, nu trebuie ea sa fie poleita cu aur ca banii aia mai bine se duc la un spital, nu pe un acoperis.
In al doilea rand spitalul te ajuta pe lumea asta, nu pe aia de dupa, si de asta avem nevoie acum, nu trebuie sa avem mii de biserici poleite cu aur ca sa aratam ca tara noastra este una crestina, nu trebuie sa ne dam mari cu ele, ele sunt ceva spiritual, nu conteaza infatisarea, e o investitie prosteasca, e fara nici un rost!

Asta a vrut d-zeu? Sa se investeasca in acoperisurile bisericilor decat in spitale, azile de batrani, case de copi, facultati, scoli, s.a.m.d?

Masonii, oameni inteligenti, asta cu bisericile arata CEA MAI MARE PROSTIE SI INVESTITIE DE BANI INUTILA.

| Jardelin explică (pentru DeusCorrupti):

Bai maimuta comunista, tu ai o boala cu acoperisurile poleite cu aur! Unde naiba ai vazut tu acoperisuri de astea. Ia arata-mi si mie! Da-mi niste poze, link-uri, ceva din care sa rezulte ca sint poleite cu aur!

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Jardelin):

Https://www.facebook.com/......malink.php

Vorbeste in numele tau, ce penibilă poți fi.

| Jardelin explică (pentru DeusCorrupti):

Dacă este asa cum se spune in reportaj, si cred ca asa e, ar fi cazul ca, Curtea de Conturi sa verifice pe primarul din Ghimbav cum a cheltuit banii. După părere mea este un caz clasic de abuz in serviciu, corupție si deturnare de fonduri. Inclusiv acel preot ar trebui sa facă pușcărie, împreuna cu primarul.

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns:

Eu as participa la protest daca s-ar organiza... Totusi, nu sunt ateu. Din moment ce masoneria promoveaza un fals Dumnezeu, iar ateizarea societatii, fiind un lucru ce le e pe plac, atata timp cat lumea nu il promoveaza pe Dumnezeu din perspectiva ortodoxa, e normal ca ateii sa ramana ignoranti daca au fost dresati atat de bine de masonerie pentru a exista cat mai multi oameni care sa nu creada in Adevaratul Dumnezeu, fie ei si atei...

| Djnicnr a răspuns:

In primul rand sa iti raspund la intrebare!(desi e una aiurea)
Nu! Nu mi se pare normal! Singurele institutii care ar trebui subventionate sunt Sanatatea si Invatamantul! Ti-am spus ce e mai important desi sunt multe altele!

Hai sa iti explic ce inseamna Masoneria si de unde provine! Masoneria provine din Franta,in caz ca ai fost la scoala si ai invatat franceza probabil stii ca "mason" inseamna "zidar"! La inceputuri Masoneria era o uniune a zidarilor,a constructorilor in general! Aceasta uniune a fost facuta cu scopul de a-si ajuta muncitorii,gen sindicatul muncitorilor de astazi! Deci Masoneria a avut doar scopuri bune! Datorita faptului ca cei mai multi muncitori din acea vreme erau constructori, Masoneria a devenit cea mai puternica uniune fata de celelalte uniuni ale altor meserii! Fiind atat de puternici s-au implicat si in alte actiuni cu scopul de a face bine! In prezent Masoneria, fiind o societate puternica, are influente in politica, in economie etc.(la fel ca si BOR-ul...bine.nu la fel de mult ca BOR-ul)!
Nu inteleg ce aveti impotriva lor? Va e teama ca Statul nu va mai sponsoriza BOR-ul indeajuns? De unde si pana unde ati ajuns voi la concluzia ca Masoneria e organizatie satanista? cam asa ganditi voi! Din cate stiu masonii cred in Dumnezeu! Datorita faptului ca e o societate,sa zicem "secreta,nu inseamna ca e ceva rau! De cand "secret" este asociat cu "rau"? Ce logica mai e si asta? Plus ca masonii spre deosebire de preafericitii ortodocsi,sunt oameni inteligenti (masonii sunt oameni economisti, care nu numai ca au facut niste facultati, dar stiu sa si aplice ceea ce au invatat, masonii trebuie sa fie si oameni politici pentru a obtine fonduri pentru societatea lor, spre deosebire de credinciosi care asteapta pomana)!

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru Djnicnr):

"Din cate stiu masonii cred in Dumnezeu!"-Si Satana crede in Dumnezeu... Doar ca il prezinta fals, asa cum il prezinta si masonii care ii spun zidar, nu Creator. De aia sunt considerati satanisti si e logic sa fie asa. Din pacate nu pentru toata lumea.

"De cand "secret" este asociat cu "rau"?"-Si daca "e asa buni" masonii astia de ce nu isi prezinta INTREAGA ideologie, INTREGII lumi? Le e frica de cei care ii urasc? Poftim, sa le-o prezinte doar celor care nu ii urasc(de exemplu mie), dar care ISI DAU SEAMA CA, DE FAPT, FAC RAU. Ca doar nu or face lucruri bune daca se infiltreaza in BOR care a devenit din ce in ce mai materialista si in politicile statelor care isi pierd din ce in ce mai mult suveranitatea in functie de tarile care sunt pozitionate geografic mai aproape de superstatele care detin o mare parte din monopolul economic global sustinut de embargoul impus statelor colonii(precum suntem noi facuti de SUAndia si statele vasale care o duc ceva mai bine ca noi: Germania, Franta, UK, etc.)...

| Bolinski a răspuns:

Ah, omul ușor influențabil și conspirațiile. Ce frumos. Vrei un biscuite sau n-am voie să hrănesc animalele?