| Mizantropul a întrebat:

BOR nu plăteşte impozite la stat pentru că?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns:

De ce pui intrebari puerile? Prietenii statului nu platesc niciodata impozite, doar pulimea plateste/e executata silit.

Răspuns utilizator avertizat
| victoreanu a răspuns:

Sa se mire ateii.

| a1doru a răspuns:

Pentru ca este considerata 'investitor strategic' si astia au tot felul de facilitatirolling on the floor

| frei a răspuns:

Pentru ca statul roman e un stat laic laughing))))))))

| AlwaysCoke a răspuns:

Politicienii au nevoie de voturile cretinilor ce-si intreaba preotul cu cine sa voteze.

| Cristi75 a răspuns:

Ii provoc pe sustinatorii separatiei statului si a Bisericii in Romania sa prezinte un singur stat dupa al carui model si-au inspirat convingerile!

-Minoritarii la minte si la numar, care se autointituleaza atei si liber-cugetatori (adica lipsiti de cuget), care se simt ofensati de aceasta realitate istorica a relatiei statului roman cu Biserica Ortodoxa Romana, sa isi aminteasca ca Romania este unul dintre statele cele mai laudate la acest capitol.
Romania este un stat mult mai putin religios, din acest punct de vedere: religiile sunt recunoscute, fara ca vreuna dintre ele sa fie religie de stat.
-In Marea Britanie si tarile scandinave, care sunt monarhii, nu exista nicio separatie. Sistemul functioneaza de secole bune si nu e loc de liberschimbisti care sa protesteze la orice. Regii si guvernantii trebuie sa apartina religiei de stat (si nu au dreptul sa se casatoreasca cu membri ai altor religii). Camera superioara a Parlamentului Englez include 26 de episcopi ai Bisericii Anglicane. Mai mult, de exemplu, constitutia Norvegiei impune majoritatii parlamentarilor sa apartina religiei de stat. Atentie: termenul este RELIGIE DE STAT. Adica statul este "de religie crestina".

EXEMPLE :
Austria are, de asemenea, o constitutie foarte permisiva: grupurile religioase au privilegiul de a exercita manifestari publice de venerare, prozelitism si lupta impotriva discriminarilor pe motive de religie. Austria acorda recunoastere si FINANTARE celor mai multe grupuri religioase ca numar (12).

In Canada, organizatiile religioase sunt SCUTITE de la plata taxelor catre stat

In Germania, organizatiile religioase constituie parteneri ai statului in domeniul social. Statul asigura invatamantul religios obligatoriu pana in liceu si chiar finanteaza institutii de invatamant cu specific religios.
De asemenea, Biserica colecteaza taxe de la cetateni, FARA A PLATI IMPOZIT PENTRU SUMELE ACUMULATE. In Bavaria este obligatorie prezenta crucilor in salile de clasa! In Berlin chiar s-a decis introducerea invatamantului religios specific pentru comunitatile musulmane!

Răspuns utilizator avertizat