| angelica02 a întrebat:

Buna,este pacat sa ma spovedesc si impartasesc daca mi-a venit menstruatia?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Du-te linistita si te spovedeste indiferent in ce stare esti si daca parintele iti da voie sa iei Sfanta Împartasanie poti astepta cateva zile sa-ti treaca menstruatia si apoi sa mergi la altar sa te impartasesti.

Nu este absolut nicio problema sa-ti marturisesti pacatele daca esti la menstruatie. Pe Dumnezeu il intereseaza inima ta, pocainta ta, nu faptul ca in trupul tau se intampla niste procese fiziologice randuite chiar de El.

Stii cum se spune, cand mergem sa ne marturisim pacatele lui Dumnezeu i le spunem de fapt, nu preotului.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa te spovedesti cand esti pe Cm se poate, dar sa iei sfanta impartasanie NUUU! cel putin asa ne-a zis nou parintele.
O zi bunahappy

| RareşTPUro a răspuns:

Nu poti sa te spovedesti si impartasesti daca sangerezi. In biserica se considera ca poate avea loc doar jertfa lui Hristos. E pacat sa stai in biserica sangerand indiferent de cauza. Mai pe inteles, este pacat.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu e păcat, dar nu e nici recomandabil să nu se întâmple vreun accident.

| MskDesign a răspuns:

Poti da si foc la biserica si vei vedea ca nu se va intampla nimic.Sunt doar alte modalitati de a stapani oamenii din curiozitate si nestiinta.