| andyarx a întrebat:

Buna puteti sa-mi spuneti un traseu exact, mai pas cu pas din Bucuresti spre muntele Athos? Si de ce am nevoie pentru a intra?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Poti merge cu agentie de turism si nu mai ai nici o problema.Dar pe cont propriu, nu ai nevoie decat de pasaport si buletin(fara viza). Apoi pentru a ajunge acolo mergi la Tesalonic(cu masina, avionul) si apoi punctul de plecare este o statiune micuta numita,, Ouranopoli'' situata la 140 km de Tesalonic.De unde se va lua autobuzul(Pe sfântul Munte sunt permise doar mașinile mănăstirilor și ale celor care lucrează acolo, vizitatorii trebuie deci să lase mașinile personale în Ouranopoli) catre munte.Totusi,pentru a intra acolo, din Ouranopoli-care este un oras port- se i-a un permis pentru a intra acolo, numit diamonitirion, care se obtine din portul orasului si costa 25 euro. Permisele de intrare se ridică de la biroul din port începând cu ora 7. Pentru cetățenii români este necesar actul de identitate comunicat în cererea de acces (carte de identitate sau pașaport) și tot cu această ocazie se plătește și taxa de acces pe Munte (25 EUR).Am uitat sa spun ca acel permis, se,, comanda'' vorbind cu centru de turism din Tesalonic si se ridica in ziua in care mergi acolo. Daca mai ai intrebari te ajut happy

| andyarx explică (pentru SuNaM):

E neaparat nevoie de pasaport? Stiam ca poti merge doar cu buletinul

| SuNaM a răspuns (pentru andyarx):

Da,mai ales acum dupa criza aia

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat