| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru cei care raspund serios: Sunt invitat la o biserica baptistă si vreau sa stiu :cam ce se intampla acolo si cum arata biserica? De ce credeti ca e pacat sa mearga un ortodox acolo? Am auzit ca este frumos

Răspuns Câştigător
| Lyndsey a răspuns:

Buna!
O sa incerc sa-ti raspund cu multa sinceritate si pe scurt.
Sunt ortodoxa, insa am avut ocazia sa intru si eu in biserici neoprotestante. E frumos si acolo, insa dupa aceea, cand am reintrat in Biserica Ortodoxa, am simtit o forta majora care m-a inconjurat, L-am simtit pe Dumnezeu acolo. E foarte placut.
Totusi, imi doresc sa ajung si intr-o biserica catolica. Mi-am propus ca dupa Sfintele Paste sa merg.
Eu spun sa mergi, e dreptul tau de a cunoaste si eu nu consider acesta un pacat. Du-te, dar documenteaza-te inainte. Sa nu te astepti sa fie asemanator cu ceea ce se petrece la noi. Acolo o sa fie o schimbare aproape radicala. Ai grija de tine si de religia primita de la parinti! Un Paste cat mai linistit!

8 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa nu te duci. Si nu pentru ca ar fi "pacat", pentru ca nu exista pacate, dar pentru propria ta sanatate mintala. Baptistii sunt plecati de-acasa de-a binelea, la fel ca si toti ceilalti "frati" protestanti si neoprotestanti de-ai lor.

| KodrutZ a răspuns (pentru sublime89):

Daca e sa o luam asa, toti credinciosii sint plecati de acasa. Nu pentru faptul ca au un prieten imaginar, ci pentru intoleranta ordinara de care dau dovada. Pe de o parte dumnezo' e dragoste & ***, pe de alta parte sa moara toti aia care nu-s ca noi. Pina la urma cel mai penibil mi se pare sa crezi ca daca dumnezo' exista i se rupe de cum iti faci cruce sau ce bucati din biblie inghiti si care nu. A crede asa ceva (adica ca dumnezeu e un dobitoc duplicitar si intolerant) mi se pare mult mai grav decit a nu crede in nimic (pina la urma e o optiune proprie, personal ma intereseaza cum se comporta un om in societate si cu cei apropiati lui, nu in ce crede sau daca nu crede in nimic).

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Am spus sa raspunda cei care raspund serios.Te-ai obosit degeaba pentru un vai si amar de raspuns

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

II raspunsesem lui sublime. Tie nu pot decit sa iti raspund "du-te". Nu e ca si cum ti-ai trada religia sau mai stiu eu ce bazaconie. Daca tot te dai credincios, ai raspunsuri cam la orice intrebare in biblie. Daca Iisus nu a considerat nedemn sa spele picioarele pacatosilor sau sa fie botezat de catre Ioan, care crezi ca e cu adevarat problema daca te duci intr-o alta biserica a unei confesiuni care, daca stai un pic sa te gindesti, il slaveste cam pe acelasi dumnezeu? Chestiile cu "dreapta credinta" si altele de genul sint niste aberatii.

| sublime89 a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, sa spui pe de-o parte ca d-zeu e bun si iubitor, iar pe de alta parte sa citesti in biblie ca a comis genocid impotriva creatiei lui de mai multe ori, omorand inclusiv copii nevinovati. Mintea acaparata de religie si superstitie nu mai are cum sa fie o minte sanatoasa, pentru ca nu mai gandeste logic si rational. Si mai rau de atat, ii e complet interzis s-o mai faca. Daca indraznesti sa gandesti, iti asiguri un bilet dus pana in iad.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este pacat sa mergi.e chiar foarte frumos.Te sfatuiesc sa mergi si sa asculti cu luare aminte Cuvantul lui Dumnezeu

| HowdidIgethere a răspuns:

Frumos este si la salonul de masaj.
Alegerea sau schimbarea caii ar trebui sa intervina dupa cautari si raspunsuri, nu dupa niste discutii de suprafata.
Si eu am auzit ca este frumos (foarte frumos) la mormoni. Dar citind cate ceva din Sf Luca al Crimeii, Paisie Aghioritul sau parintele Arsenie, am inteles ca imi este mai bine unde sunt.

| ElenaRomann a răspuns:

O atmosfera mai calda si mult mai sincera gasesti la ortodocsi din Oastea Domnului;