| TheCritic a întrebat:

Care sunt obiceiurile/traditiile in cadrul nuntilor la romani, in special cele ale nasilor de cununie? Eu si logodnicul meu cununam weekend-ul asta si stim foarte putine, in plus el nu cunoaste mai deloc romana. Care sunt pasii care trebuiesc urmati? Ce fac nasii? As dori un raspuns complex de la inceputul evenimentului pana la sfarsit (dimineata-cununie civila-cununie religioasa-locatia petrecerii) si nu m-as supara sa fie cineva pe aici care a fost nas si imi da o mana de ajutor. Multumesc!

1 răspuns:
| danut a răspuns:

Obiceiurile de nunta, botez, inmormantare NU TIN DE RELIGIE ci de ZONA regionala in care stai, si printre altele spus, de babele din acea zona. Obiceiuri inseamna TRADITI populare si nu sunt legate de religie.