| NoNameAsdfgh a întrebat:

Buna TPU..deci eu nu cred in Dumnezeu sau in Satana..si daca Dumnezeu e asa de bun de ce a omorat atita oameni in razboaie, cutremure? de ce? cu ce sunt copii aia de vina? ei nici macar nu stiu cum ii cheama si mor..parintii lor sufera..de ce? sau daca un om ar venii si ti-ar omori copilul..cu ce e criminalul de vina? se spune ca D-zeu ne-a facut destinul si ca nu putem sa il schimbam..ca daca asa a zis Dumnezeu..asa facem..deci de ce se duce omul in iad. daca asta a fost porunca lui d-zeu? Si in plus ganditi-va cati oameni a omorat D-zeu si cati a omorat Satana/? nu vreau raspunsuri tampite.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Omul este responsabil pentru tot raul de pe terra.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Normal. Tot ce-i bun e de la Dumnezeu, tot ce-i rau e din cauza omului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Dor nu o zice altceva ce naiba. daca e minune, e de la dzeu. daca ne omoram intre noi, "dzeu nu poate face nimic". pai atunci de ce se mai zce minuni de la dzeu daca nu face nimic. nici ei nu pot gasi minciuni la toate ce dracu

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Da ai dreptate. dar atunci cand e o "minune" de ce ii se multumeste lui dzeu? pentru ca a intervenit in acel moment? pana la urma daca el intervine doar unde are chef, e vina "lui" ca nu pune stop la toate astea nu? chiar te rog sa imi raspunzi, sunt curios.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema "minunilor" este mai complicata in aceste zile deoarece si Satana are destule capacitati si precum scrie si in Biblie, in zilele de pe URMA va incerca sa pacaleasca oamenii facand "minuni" in numele lui Dumnezeu iar oamenii pacaliti se vor inchina necuratului. Si acum ceva mai "direct", DEGEABA ma inchin eu lui Dumnezeu daca o fac cum vreau eu si nu cum a spus Acesta de aici si faptul ca Dumnezeu nu intervine atunci omul se inchina Satanei crezand ca este Dumnezeu. De altfel, la ora actuala Dumnezeu NU face minuni vizibile pentru a nu creea confuzie iar daca o face, o face DOAR in favoarea celor care se inchina LUI asa cum a spus EL. Deci problema nu sta la Dumnezeu ci tot la noi care vrem sa ne facem Dumnezeu dupa ASEMANAREA NOASTRA si nu sa ne transformam noi dupa cum a spus Acesta. Logica este simpla si de inteles pentru toti dar pe langa intelegere este nevoie si de dorinta de a face ce trebuie si nu ce VREM.

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Iti inteleg "nemultumirea" dar trebuie sa acceptam ca omul firesc este "indreptat" spre fapte rele si chiar daca face ceva bun o face pentru un anumit scop.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Dar parca toate se intamplau cu voia Domnului. Sau e vorba doar de lucrurile bune?

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Tendinta omului este de a face vinovat pe altcineva de faptele lui, in special faptele rele iar atunci cand acest lucru se amesteca si cu necredinta au gasit in Dumnezeu un tap ispasitor pentru pacatele lor (de altfel asa si a fost). Dumnezeu are un plan de salvare al omului dar in mod INDIVIDUAL. Planul include CREDINTA, lupta impotriva pacatelor si respectarea Cuvantului lasat de Creator. Dumnezeu a lasat oamenii la conducerea pamantului deoarece aceasta afost voia lui Dumnezeu iar oamenii au CEDAT acest drept Satanei care conduce la ora actuala. Din fericire, Dumnezeu nu-i permite satanei sa distruga pamantul caci altfel acesta ar fi facut asta demult. Poti citi si raspunsul meu pentru Endoryus care te pot lamuri mai bine.

| danay72 a răspuns:

In spatele tuturor rautatilor se afla Satan, nu Dumnezeu.Biblia arata clar ca conducatorul lumii e Satan, 1Ioan5:19.Apoi,Dumnezeu nu incearca pe nimeni. Iacov1:13.Ideea de iad in Biblie se refera la moarte, nu chin vesnic. Apocalipsa21:8.Iar Dumnezeu nu ne-a creat ca niste roboti dirijandu-ne viata, ci cu liberul arbitru.Deuteronom30:19,20.Deci,conform Bibliei, nu exista destin. Apoi, in viitorul foarte apropiat, Dumnezeu va pune capat rautatii.Psalmi37:9-11

| milan9 a răspuns:

Contrar a ceea ce susţin unii (iehovistii- prin doctrina cultului lor bizar) SUFLETUL NU MOARE, ci există cu adevărat un loc de FERICIRE VEŞNICĂ, şi un alt loc, de NEFERICIRE, TOT VEŞNICĂ. Iată doar o mică parte din versete:

- „[Iov s-a rugat:] Măcar de m-ai ascunde ÎN IADUL CEL DE JOS, sub pază, până la vremea când Ţi-a trecut mânia şi-ai rândui o vreme să-Ţi aminteşti de mine". - Iov 14, 13.

- „David zice despre el [Iisus Cristos]:... Căci nu vei lăsa sufletul meu ÎN IAD, nici nu vei îngădui ca Sfântul tău să vadă stricăciunea"- Fapte 2, 25–27 (locul de suferinta este PREZENTAT CA UN LOC DISTINCT).

- „Şi marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul au dat pe morţii lor (locul de suferinta este iarasi, PREZENTAT CA UN LOC DISTINCT), şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale. Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc" - Apoc. 20, 13.

happy In fond exista zeci si zeci de versete in Biblie referitoare la locurile vesnice de fericire sau de nefericire, referitoare la SUFLETUL (care e o realitate distincta fata de trup) dar insirarea lor ar solicita un efort de lectura suplimentar evident... thinking

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| Moryami a răspuns:

I-a spune-mi, te rog. Dacă nu crezi în Dumnezeu şi nici în diavol, unde crezi tu că ajungem după ce murim?

| ThePayback a răspuns:

Daca ne-am lua dupa Biblie Lucifer chiar ar fi un personaj bun. Singurul sau pacat a fost ambitia.

| NoNameAsdfgh explică (pentru ThePayback):

Exact ThePayback ..adica daca Dumnezeu stia ca asa o sa se intample..de ce l-a mai creat?

| 23Suiram a răspuns:

Dumnezeu a lăsat omului puterea de a decide de când Adam a decis să mănânce mărul. Destinul este o urmare a acțiunilor noastre, Dumnezeu îl știe, dar nu îl influențează. Noi singuri stabilim dacă alegem un drum sau altul si pentru alegerea noatra vom răspunde cândva. Una din legi spune sa nu îl ispitim. Cum putem pretinde ca nu il ispitim dacă începem războaie și așteptăm să nu moară nimeni, distrugem natura pe care El a creat-o şi vrem să nu fim pedepsiți cu inundații sau cutremure.Aceste pedepse sunt rezultate ale acțiunilor noastre. Nu primim decât ce merităm, de acea spunem că Dumnezeu este bun. A fi bun însemnă a fi drept. Oricare dintre noi apreciem pe cel care judecă corect şi dă răsplata pe măsura faptelor (bune sau rele)

| anonim_4396 a răspuns (pentru 23Suiram):

Crezi in minuni?

| Dorugar a răspuns (pentru 23Suiram):

Daca Dumnezeu i-a pedepsit pe Adam si Eva, atunci de ce sta si se uita cum biserica Lui comite cele mai cumplite bestialitati si de ce nu intervine sa opreasca crima si sa-i pedepseasca pe criminali?

Asta nu se cheama complicitate?

Sa intelegem ca a manca un mar este ceva mai grav decat sa ucizi oameni si astfel sa-i incalci prima si cea mai importanta Lege?
Pai cum gandesti?

| 23Suiram a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce spui tu minuni? Ce este o minune din punctul tau de vedere?

| NoNameAsdfgh explică:

Păi eu cred in știința, si nu știu.dar în niciun ca nu ajungem la Doamne Doamne si la fiul lui Iisus. Nimic nu e dovedid..nimic nu e concret.tu crezi asta pentru ca e o explicatie penibila care te invata de mic..de ce penibila? Gandeste-te asa: ne rugam la un zeu invizibil pentru a scapa de un blestem dus de mii de ani din cauza unei femei care a fost facuta din coasta unui barbat care a muscat dintr-un mar pentru ca au fost ispititi de un șarpe vorbitor..mda..si te mai intrebi de ce nu cred in dumnezeu.straight face

| 23Suiram a răspuns (pentru NoNameAsdfgh):

Einstein spunea ca daca te deplasezi cu viteza luminii, timpul devine infinit, adica nu trece, sta. A dovedit-o matematic. Oamenii de stiinta il cred... Tu poti sa crezi ca exista o situatie in care timpul nu trece, sta pe loc? Ai vazut sau simtit concret asta? Demonstratia matematica e o poveste scrisa cu cifre, dar tot o poveste ramane. Totusi o credem pentru ca are logica, chiar daca nimeni nu a dovedit concret ca poate sa opreasca timpul. Putem crede asta dar nu putem crede ca un sarpe ar putea comunica cu omul. Putem crede ca universul s-a nascut dintr-o mare explozie (si inainte de explozie ce a fost?), dar nu putem crede ca pamantul a fost creat de o "energie" imensa pe care o numim Dumnezeu.