| Spoiled a întrebat:

nu stiu ce sa mai fac. M-am jurat de foarte multe ori ca nu o sa mai fac un lucru si nu mi-am putut tine juramitele. Credeti ca mi se poate intampla ceva? Stiti cumva cum poate fi iertat un juramant? Va rog sa ma ajutati, sunt foarte speriata. Dau si funda, bineinteles.

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Iti va scadea increderea in tine, primul pas catre o personalitate puternica este sa renunti sa te miti pe tine insasi.

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca doresti cu adevarat, poti. Cere ajutorul lui Dumnezeu si vei reusi.Pacatul are putere asupra ta atat cat tu ii permiti.

| danay72 a răspuns:

In primul rand poti sa-ti ceri iertare pentru ca nu te-ai tinut de cuvant fata de persoana de care ai gresit si sa te straduiesti sa te tii cu alta ocazie de cuvant.

| Liviu a răspuns:

Oameni buni,deja bagati fata in sperieti,relax kiddo,nu se intampla nimic,e doar vorbe-n vant,te-ai jurat,si ce? rezolvi ceva? acum hai sa avem toti constinta impacata, te poti masturba linistita,nu are nimic dumnezeu de a face cu satisfacerea nevoilor tale personale, bag mana in foc ca despre asta este.
Inca ai idei preconcepute despre asta.
Ca e pacat, ca vai o sa arzi in iad si altele happy relax, poti sa devi ateu, viata iti va fi mai frumoasa fara sa crezi in zana maseluta laughing

| AliGab a răspuns:

Nu te speria ca nu ai de ce... pe jumatate ti-este iertat. Pasul cel mai important este sa te duci sa te spovedesti, dar totodata daca te-ai jurat fata de cineva sa (te) impaci (cu) acea persoana si sa nu mai juri vreodata pe nimic si pentru nimic.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Este bine că priveşti cu seriozitate promisiunile pe care le faci. De fapt, Dumnezeu aşteaptă ca să ne respectăm cuvântul. În Eclesiastul 5:4 se spune: "Când îi faci lui Dumnezeu o făgăduinţă, nu întârzia s-o împlineşti". De aceea, este înţelept ca înainte de a promite ceva să ne gândim serios dacă ne vom putea respecta promisiunea.

Dar, dacă în pofida celor mai bune intenţii nu reuşim să ne ţinem de cuvânt? Iată ce spune Biblia în Psalmul 103:13, 14 - "Aşa cum un tată arată îndurare faţă de fiii lui, tot aşa Dumnezeu a arătat îndurare faţă de cei ce se tem de el. Căci el ştie bine din ce suntem făcuţi, îşi aduce aminte că suntem ţărână." Dumnezeu este rezonabil fiind conştient că noi suntem imperfecţi şi câteodată nu suntem în stare să acţionăm precum ne-am dori.
Însă pentru a beneficia de bunătatea şi îndurarea lui trebuie să ne cerem cu sinceritate iertare. Cei care fac acest lucru pot fi siguri de următoarea promisiune: "Dacă păcatele voastre vor fi ca stacojiul, vor fi făcute albe ca zăpada. Dacă vor fi roşii ca pânza carmin, vor deveni ca lâna." (Isaia 1:18)

| reihiuke a răspuns:

Nu. Ar trebui sa fii fericita ca ai descoperit ca omul nu e in stare sa faca nici macar ceea ce isi propune si ca e controlat intru totul de influente exterioare

| reihiuke a răspuns:

Pasul 2 e sa te gandesti cum sa scapi de acolo.

| Voidwithin a răspuns:

Nu ti se va intampla nimic, un juramant nu poate fi iertat daca esti incalcat singura cale de a fi iertat este sa il tii in continuare.

| Mikhtarian a răspuns:

Cea mai buna cale este sa te spovedesti,dar daca vrei s-o faci, spune tot ce ai pe suflet, ce stii ca te apasa, Dumnezeu te iarta, daca chiar iti doresti iertarea.

| AndraRox a răspuns:

"Juramintele" acestea au devenit doar de moment. Foarte multe persoane jura, chiar si pentru lucruri banale. Depinde de juramintele facute, de cat de mari sau importante sunt ele pentru tine. Nu iti face griji doar daca ai jurat ca vei face sau vei obtine ceva si nu ai respectat asta. Sunt unele situatii in care nu exista alte alternative sau faptul este deja consumat. Dumnezeu te iarta daca iti pare rau si ar fi bine sa te- dezobisnuiesti sa juri. Intr-adevar, devine o obisnuinta pentru multi dar incearca sa renunti la ea.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Cum spune si Ema! iar opinia mea, ar fi sa nu te sperii. Si eu am jurat la randul meu si niciodata nu mi-am pus problema ca ar fi un pacat mare... daca ai vazut vreun film legat de caderea lui Lucifer..mhm..suntem cam aceeasi personalitatelaughing. Dar oricum, cand am realizat ca e pacat sa juri in fata Domnului, m-am lasat.Bine, ma mir cum de am reusit, ca eu sunt mandra de mine big grin.

| andri22 a răspuns:

Nu e bine Ruby,stai linistita nu ai de ce sa fii speriata stiu cum e asa mi sa intamplat si mie, stii parerea mea:roaga-te la Dumnezeu singura in camera mereu; cerei iertare, du-te la preotul bisericii spovedestete, totul o sa treaca dar nu mai comite asa ceva, pentru ca iti asumi prea multa responsabilitate!

| Marian001 a răspuns:

Buna,Sa te juri este pacat,dar depinde juramantul tau pe ce l-ai facut, adica sa nu faci juramant pe Bibilie sau pe Dumnezeu, dar daca nu ai facut asa juramant mare, sa te rogi lui D-zeu sa te ierte, si sa nu ma te juri pe nimic. Sper ca te-am ajutat!

| FCSB24 a răspuns:

Nu trebuie sa fii speriat! Trebuie sa te rogi! Iar Dumnezeu o sa te ierte, dar incearca sa nu repeti juramintele(greselile)

| DORINHS9W92O2 a răspuns:

In Sfanta Biblie zice Ce este da; da ce este nu; nu iar ce este mai mult de atat de la diavol e