| Verginica23 a întrebat:

sunt de religie crestin ortodoxă si as dori sa trec la religia musulmană, ce sfaturi imi puteti da(am varsta de 14 ani si sunt fata)?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Buna, uite aici cum sa procedezi. Felicitari pentru decizia ta!
https://religiaislamica.ro/convertire-islam/

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nici lui Mahomed religia pe care a susținut că i=a fost revelată din partea creatorului nu i/a adus nici o certitudine. El a spus că el nu știe dacă va ajunge în raiul lor nici cei care îl urmează.În Coran este porunca /Ucideți=i pe necredincioși! în timp ce \Mântuitorul Hristos spune. Dacă cineva nu primește mesajul vostru, scuturați/vă praful de pe picioare și mergeți mai departe/Mahomed a omorât mulți oameni, Mântruitorul Hristos nu a omorât pe nimeni, s=a lăsat El omorât pentru a plătit plata pentru păcatele noastre. Mântuitorul Hristos a spus că și cine se uită la o femeie ca s=o poftească a comis păcatul curviei în inima sa, Mahomed a zis să nu iei nevasta altuia decat pe cele care se află sub dreapa ta, adică pe sclave.( în contextul în care soldații săi aveau rețineri la a face sex cu prizonierele care erau la cheremul lor împrună cu soții lor și soldații lui se gândeau ce va fi dacă rămân însărcinate). Mahomed a spus că a vorbit cu Alah și a zis că le dă voie, nu trebuie să/și bată capul, că e voia lui Alah dacă rămțn însărcinate sau nu. Deși în Coran scrie să ai maxim 4 neveste, el a avut 9 dintre care 8 simultan. Deși a zis în Coran să nu iei nevasta altuia, el l/a divorțat pe fiul său adoptiv de nevasta lui și a luat/o el de nevastă pentru că a spus că pe când erau încă căsătoriți Alah cică i-a spus că ar trebui să fie nevasta lui.Pe Aisha, soția preferată a lut=o de nevastă când avea 6 ani și spune că căsătoria s=a consumat când fata avea 9 ani.
Ar fi o mare greșeală să treci la religia musulmană, Dumnezeul Bibliei e creatorul universului, El nu spune și să nu iei nevasta altuia și apoi că nevasta altuia ar trebui să fie nevasta ta cum susține Mahomed că i/a spus Alah.
Mântuitorul Hristos spune/Eu sunt Calea, Adevărul și Viața, nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru ania):

Inchizitia romano-catolica nu a omorat pe nimeni, nu? Crestinismul este o creatie iudaica.

| ania a răspuns (pentru Werrich):

Da

| ania a răspuns (pentru Werrich):

Creștinismul e creația unui iudeu, a lui Iisus Hristos.E regretabil că inchiziția romano-catolică a omorat mulți oameni dar nici un verset din spusele lui Iisus sau al vreunui autor din Noul Testamen l- ar fi putut invoca ca temei al acțiunilor lor. Iisus nu e vinovat de acțiunile rele făcute în Numele Lui. Musulmanii care se aruncă în aer chiar cred că dacă împlinesc porunca din Coran ucideți-i pe necredincioși- vor fi răspltiți.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Creștinismul e creația unui iudeu, a lui Iisus Hristos."

Orice secta e creatia cuiva. Crestinismul a pornit tot ca o simpla secta iudaica, condusa de un schizofrenic. Altii l-au transormat in monstruozitatea care a ajuns mai tarziu.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Si o umanitate întreagă ne calculăm erele după un cică schizofrenic.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Pentru ca numerotarea anilor a fost stabilita si imprastiata de fanii lui. Modificarea numerotarii ar duce la costuri enorme si nu e eficienta. Pentru a evita trimiteri catre povesti cu spiridusi, s-au adoptat denumirile de e.n si i.e.n. si s-a rezolvat si asta.

| RAY a răspuns:

Sa aiba grija dumnezeu de tine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce motive ai să o faci? Ce înseamnă pentru tine la 14 ani să fii de religie creștină? Ai moscheie în localitatea ta? Știi ce reguli stricte de comportament social implică religia islamică? Ce vei face după ce treci? Vei purta văl pe față acasă și la școală? Pe părinți i-ai anunțat de decizia ta? Ai habar ce implicații are această decizie a ta asupra viitorului tău? Ți se pare că este o joacă cu păpușile la grupa mare de la grădi?

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Au navalit trollii pe TPU si nimeni nu face nimic. Site-ul asta e de toata jena.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Un viitor terorist?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns:

Nu e nici o diferenta. Cu exceptia radicalizarii.

| Nilsson a răspuns:

Diferența fundamentală dintre islam și creștinism este că prima religie consideră că mântuirea este prin fapte și e un merit al omului, pe când în creștinism mântuirea vine numai de la Dumnezeu prin jertfa Domnului Iisus Hristos care a plătit pentru păcatele noastre.
Această diferență de doctrină ne raportează în mod corect față de divinitate.

Răspuns utilizator avertizat
| Digikey a răspuns:

Alah este cel mai smecher iar tu esti Nilsson.Iar o sa vii cu vreun un raspuns de tot rahatul cu spiridusul tau care a stat 3 zile ascuns in grota ca sa ierte pacate la prosti pentru eternitate.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu te duce la musulmani.
Sunt Dumnezei diferiti, in Coran scrie ca in cer vor fi orgii, rauri de alcool, Dumnezeul islamului permite lucruri in cer ce Dumnezeul nostru nu ni le permite pe pamant, sa nu ne imbatam, sa avem o sotie si sa nu curvim.

Iti recomand cu caldura un videoclip, nu esti obligat sa il urmaresi si nu vreau sa te pun sa crezi ceea ce cred eu, dar confrunta ambele variante, si alege adevarul.

https://www.youtube.com/watch?v=-s4wlNrO0Pc&ab_channel=FundatiaCiresarii

Te rog, daca doresti, urmareste-l.

Insusi Mohamed scrie in Coran ca nimic nu este sigur, si totul din Coran poate fi sters, sau poate fi adaugat ceva.
Ti-ai incredinta viata intr-o carte in care nimic nu este sigur?
Tot Mohamed scrie ''faceti fapte bune si poate, Allah va avea mila de voi si de mine si intram in rai''
Daca nici Mohamed nu este sigur de credinta lui, daca nici el nu stie unde merge, eu daca il urmez, unde ajung?
Ti-ar placea sa spuna Iisus ''voi veniti dupa mine acum, dar daca e sa o dam pe aia dreapta, Dumnezeu cu mila, nici eu nu stiu unde ma duc, dar ce sa stiu de voi''
Nu ti-ar placea nu-i asa?
Eu am studiat multe religii, cunosc intr-o oarecare masura si greaca veche, eu il urmez pe Iisus, si iti pot spune din tot ce ma citit, biblia are o baza solida si este demna de incredere.
Coranul nu are inceput, nu are sfarsit, este greu de urmarit si nu are un fir de la inceput pana la sfarsit.
Dar nu ma crede pe mine, cerceteaza.
Dar nu doar pe internet comentarii scrise de nu stiu cine, citeste carti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce? Nu mai vrei sa fi fiica lui Dumnezeu, nu mai vrei viata eterna fericita alaturi de Dumnezeu, sa stii ca daca treci la alta religie, o sa-i slujesti diavolului (pentru ca Dumnezeu este divinitatea adevarata, Alah nu a existat nu exista si nici nu va exista, este creat de om)! Dragă soră sa stii ca si eu am 14 ani, nu stiu ce ci s-a intamplat de gandesti asa, dar adevarat iti spun ca Dumnezeu asteapta sa te intorci la el si te va ierta! Dar vezi sa nu fie prea tarziu!

Răspuns utilizator avertizat
| Emengir a răspuns (pentru anonim_4396):

Islamul si Crestinismul sunt doua religii cu aceeasi origine. Ambele se trag din Abrahamism, religia evreilor. Allah inseamna practic 'Dumnezeul', aratand ca este unul singur. E acelasi cuvant cu Eloiah / Iehova, numele lui dumnezeu in crestinism. Coranul are la baza Vechiul Testament, exact ca Biblia. Isus exista si in Islam, ca profet.