| Suntbaiat123456789 a întrebat:

Bună TPU, vin cu o nouă întrebare, de fapt mai bine zis 2 intrebări.
1. Dacă sunt botezat la reformați (pentru că sunt jumătate ungur jumătate român), are ceva dacă merg ocazional la biserică la greco-catolici și romano-catolici? La reformați și la ortodocși merg mai des.
2. Am în clasă un coleg ortodox care vrea să se facă preot și la reformații, catolicii și penticostatii din clasă ne dă indicații că "să ne lepădăm de ceilalți draci și să o luăm pe drumul cel bun", și pe mine cel puțin mă cam enervează cu unele din aberațiile pe care le scoate pe gură. Da tot el îi ăla care se laudă că merge în fiecare duminică la biserică, că el ține toate posturile da pe noi care suntem de alte confesiuni ne înjură de toți sfinții în zilele de post. Spuneți-mi vă rog ceva replici să îi închid gura că deja mă cam scoate din sărite. Dau fundițe + vot.

Răspuns Câştigător
| LaviniuA a răspuns:

Mergi tata unde vrei, la ce biserica vrei. Poti sa mergi si la moschee ca nu te intreaba nimeni nimic.

Si halal viitor preot, se vede ca are har laughing Sper sa nu-l primeasca, ca sa-i sminteasca si pe altii in biserica.
Incercati si voi sa-l ignorati si o sa mearga sa stea cu prietenii lui. Pana la urma o sa-si dea seama si altii ce poama e si o sa ramana singur.

| Suntbaiat123456789 explică (pentru LaviniuA):

O sa stea cu prietenii pe care nu-i are eventual

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

In Biblie, in Romani 14-4 zice:Cine esti tu sa judecu pe robul altuia? Daca sta in picioare sai cade, este treaba stăpânului său (adica a a lui Dumnezeu.
Dumnezeu. Si in versetul 10big grine ce judeci pe fratele tau? De ce disprețuiești tu pe fratele tău? Toți ne vom înfățișa înaintea scaunului de judecata al kuu Hristos "
Autorul ortodox Mihail Neamru a sous despre alte confesiyni_Cine sunt eu sa judec ca acolo unde sunt adunati doi sau trei in Numele lui Iisus nu e su El acolo, cu referie la promosiunea lui Iisus big grinaca doi sau trei sunt adunati in Numele meu, sunt și eu in mijlocul lor.

| ania a răspuns:

Pro.misiunea lui Iisus, Matei 18:20

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu are nimic.

| anonimg a răspuns:

Isaia capitolul 58 vorbește despre postul plăcut lui Dumnezeu.
Spune-i că harul de a înjura nu este de la Dumnezeu, ci de la spiritul diavolului care este în el și care îl controlează. Dacă nu se poate controla, să meargă în biserica adventista de ziua a șaptea. Acolo va învăța cum poate să facă asta.

| Suntbaiat123456789 explică (pentru anonimg):

Pai da nu se poate controla cu abia rezistă să nu înjure... halal preot o fi din el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traian Moșoiu
Gheorghe Mărdărescu
Constantin Prezan
https://ibb.co/sJ2tLrQ
august 1919https://ibb.co/SBrZJp9