| dragos38 a întrebat:

Buna tuturor,din intamplare am auzit discutanduse la televizor despre scoaterea religiei din scoli, si in cel mai bun caz sa se predea istoria religilor si nu dogme cum se face acum, ce parere aveti este bine /rau, eu zic ca ar fi un lucru bun.

37 răspunsuri:
| dragos38 explică (pentru milan9):

Prezenta spiritualitatii in scoala este una absolut necesara in conditiile avalansei de provocari ale imoralitatii,vicilor in general, ale pierderii valorilor umane si orientarii benefice in viata, e.t.c. bla, bla, bla ...ai vb ca un adevarat politruc Milan9.Asta prinde bine la blebe, de ce nu intri in politica? vad va ai stofa iti alegi cu grija cuvintele/ai vreun consilier? sau copiezi de pe undeva?happy

| Sl1pKnoT a răspuns:

Ar fi cel mai bun lucru. Sa nu mai fie copiii spalati pe creier de mici. Cel mai bine e sa cunoasca nu sa creada in orice prostie pentru nota 10 la scoala...

| Sl1pKnoT a răspuns:

Eu locuiesc in Suedia si pot sa spun ca e o tara super. Nimeni nu incearca sa iti toarne minciuni pe gat, decat cei convinsi care vin din alte tari( da ma rog, cine ii baga in seama), la scoala invatam istoria religiilor. In plus, pentru ca nimeni sa nu se planga de celalalt, nu avem voie sa ne judecam pentru religie. Simplu si usor, cu asa un ajutor, Mr Proper.

| dragos38 explică (pentru Sl1pKnoT):

Nu compara Romania cu Suedia caci suntem in urma Suediei cu mult, din cate am inteles eu cel mai perfect sistem de invatamant il au Slovacii, Francezii au copiat si ei cate ceva de la Slovaci. Tarile nordice iarasi au un sistem bun Suedia, Finlanda, Norvegia.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Adevarat. Dar eu ma refer la libertatea de exprimare nu la sistemul de invatamant. Daca in Romania ar fi libertate de exprimare ar venii elevi sau parinti cu ideipentru perfectionarea scolii si a societatii, dar din pacate Romania.sad

| dragos38 explică (pentru Sl1pKnoT):

Dar din pacate Romania este guvernata inca de comunisti, norocul nostru este cu U.E.

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Jorpalul am niste nelamuriri legate de acest document scris de profetul Ioan de la Ierusalim in 1099(anul eliberari Ierusalimului care era sub stapanire turceasca). desi am cartea Cruciadele nu am citit-o in intregime/Dar nicaieri nu pomeneste de Ioan ca ar fi facut parte din fondatorii Ordinului Templierilor.Acest ordin a fost fondat in 1118 de Hugues de Payens cu alte 8 persoane Andre Monbard,Godfrey de Saint Omer,Saint -Amand, Payen de Montddier, Geoffrey Bisol, Gondemar, Roral si Godefroy.Relatarile istorice ne spun ca numele s-ar fi putut inspira din alt ordin(Ospitalierii Ordinului Sfantului Ioan de Ierusalim). Ospitalierii existau din 1077 si Ordinul a fost creat dupa cucerirea Ierusalimului de catre cruciati in 1099.Acest document a fost descoperit de un profesor in arhivele manastirii din Zargosk in Rusia in 1992-1993. Dupa cucereirea Constantinopolului in anul 1453, pe insula Zagorsk, in Imperiu credinta s-a conservat, au venit refugiati si scrierile lor, si printre ei, se gasea Protocol Secret care invata ca destinul oamenilor va incepe atunci cand anul o mie vine dupa anul o mie.Mare lucru nu se cunoaste nici despre acest Profesor
Si apropo de evreii care se inmultesc si vor stapanii pamantul de la un capat la altul(dupa profetia lui Ioan facuta in anul 1099)populatia Israelului are 8 milioane de locuitori, din care doar 6 milioane sunt evrei iar restul alte nationalitati/Estimarile O.N.U. arata ca in anul 2100 populatia planetei va fi de 10 miliarde. Populatia Rusiei va scadea de la 143 milioane la 111 milioane in 2100, iar China de la un miliard si ceva va scadea sub un miliard pana in anul 2100.In prezent 4 miliarde din populatia planetei traiesc in Asia urmeaza Africa, Europa, America de (N)si ceea de (S). Australia doar 1% din populatia planetei.Nu prea vad eu cum ar putea evrei sa umple pamantul pana in anul 2099, in prezent pe toata planeta se afla 13 milioane si ceva de evrei ceea mai mare comunitate se afla in America 5 milioane.