| anonim_4396 a întrebat:

Buna prieteni! LA MULTI ANI! v-as ruga sa imi spuneti si mie parerea voastra despre reliagia in scoloi.si as mai vrea sa stiu cum e cu istoria religilor, se poate face in loc de religie? despre asta ce parere >aveti? multumesc mult. v-am pupacit si astept raspunsurile voastre.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns:

Noi avem un tapit de religie care vine cu creasta in cap si camasa jumatate scoasa jumatate bagat in pantaloni. Facem ce vrem la ora.Ne pune 10 pe nimic si degeaba. Daca ii spun profu' imi pui un 10? Ala: da ma hai ca-ti punlaughing ma lasase pe mine sa le pun note celorlalti...Partea buna e ca mareste media ca acolo ai doar 10.

| shadovv a răspuns:

Mircea Eliade. Si cu asta am spus tot.

| Catalinnna a răspuns:

Religia in scoli, din punctul meu de vedre este foarte utila, insa, depinde mult de profesor. Daca el, nu vine la ore, nu te baga in seama, atunci nu e tocmai frumos. Eu vad ora de religie ca fiind bazata pe multe discutii, pe diverse subiecte ce tin de acest domeniu. Daca elevul vine cu o propunere, cu o nelamurire, profesorul de religie ar trebui sa il ajute, sa il sfatuiasca, sa ii arate Adevarul.
Daca te intereseaza istoria religiilor, sugereaza-i profesorului tau sa vorbiti despre asta.

| Catalinnna a răspuns:

Dar legal, asa ar trebui sa se faca. daca tu, ca elev, nu vrei sa participi la orele de religie, faci frumos o cerere, o semneaza parintele tau si gata, ca si cum te lepezi de Hristos
Daca nu il ineterseaza, perosnal cred ca este vina profesorului, pentru ca nu reuseste sa capteze interesul

Răspuns utilizator avertizat
| akta a răspuns:

Uite de exemplu raymusic este la liceu si inca nu stie daca "s-ar" se scrie "sar". Daca in loc de religie ar fi facut gramatica, acum ar fi scris corect romaneste, si ar fi postat si mai putine intrebari agramate la rubrica religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine s-ar face in scoli mai multa scoala nu crezi ca ar fi mai bine?

| maimutika14 a răspuns:

Multumesc mult de ajutor

| Intergalacticul a răspuns:

Religia in scoli este si va fi ceva la fel de important ca si inainte de comunism, care a suspendat-o. Istoria religilor se face doar la liceele cu domeniu teologic.