| DeeaDizz a întrebat:

Voi credeti in diavol? Eu nu credeam si nici acum nu prea imi vine sa cred, dar unul dintre cei mai buni prieteni ai mei mi-a povestit ceva ce m-a cam pus pe ganduri... El fiind mai religios se cam temea de diavol si de cum ar fi sa se intalneasca cu el si intr-o zi a aflat de la un amic de-ai lui ca exista o metoda prin care sa-i vezi infatisarea. Astfel a luat o coala de hartie, s-a taiat cu o lama putin la deget, si-a lasat amprenta cu sange jos in coltul drept al foii, a scris numele intreg (nume+ambele prenume), s-a dus in fata oglinzii cu o lumanare in mana la miezul noptii, a spus de 3 ori "vreau sa te vad" si cica pentru cateva secunde l-a vazut avand chipul unui om normal, la altii aparand sub forma unei femei. Nu l-am crezut si i-am spus ca poate a avut halucinatii, ca subconstientul i-a jucat feste dar a zis ca drept dovada are faptul ca demonul a spart coltul de jos al oglinzii exact in partea in care lasase el amprenta si chiar si mama lui l-a intrebat si certat ca de ce a spart-o. Aici am ramas potin socata...Nu parea sa minta deoarece parea cam speriat cand povestea si il stiu ca un om sanatos mental. Si toata discutia a pornit de la ce a declarat el ca muzica rap si rock (eu ascult rap, el rock) sunt la origine sataniste si eu i-am explicat ca nu exista asa ceva, ca adevaratul Dumnezeu este tot ce ne inconjoara, energia aceea ce are grija de Univers, isi are echilibrul in iubire si primeste semnale de la propriile noastre ganduri, idei, dorinte, de la propriul subcontient. Deci, practic, Dumnezeu este in fiecare dintre noi si doar noi decidem cum vrem sa fie viata noastra. Totul se bazeaza pe dragoste, dragostea pe libertatea celui de langa tine, cand nu suntem capabili sa oferim aceasta libertate apare frica, frica ca acel cineva ar putea fi mai bun ca noi, ca ar reusi sa distruga principii, bariere, reguli, mituri impuse de societate, religie, stiinta etc. Aceasta frica da nastere la frustrari, invidie, rautate, gelozie, ipocrizie si tot felul de metode de a trage acea persoana in jos. Parerea mea e ca de fapt acestia sunt demonii adevarati, gandurile si energia negativa care distrug echilibrul propriu si al intregii lumi. Iubirea este totul, ura propriu-zisa nu exista, este doar o masca si un scut al fricii, al celor care nu indraznesc sa iubeasca. Si e mai mult decat evident ca aceasta teama poate fi oricand invinsa cu cea mai mare usurinta de catre dragoste. Si daca stai sa o iei logic cam are sens simbolismul biblic Dumnezeu (iubirea) l-a creat pe satan (frica) care s-a intors impotriva lui, acestea 2 reprezentand de fapt modurile noastre de gandire create pe baza celor 2 concepte, ce au efect de bumerang asupra vietilor noastre si care ni le transforma in "rai" sau "iad". Astfel a aperut toata tevatura cu Biblie, crestinism, Hristos, Dumnezeu reprezantat cu barba, pe un norisor, diavol reperezantat prin coarne, 666 si pentagrame, infatisari preluate in mare parte din cultura greaca. Si intotdeauna chestiile cu vrajitoria, satanismul, ocultismul etc. mi s-au parut aiureli inventate de psihopati ce chiar nu pot sa simta nimic, nici iubire, nici emotie, nici chiar frica. Toate astea, cel putin, sunt opinia mea personala! Si uite asa scriind astea mi-a cam trecut si socul de la amicul meu dar tot vreau sa aflu parerile voastre. happy

12 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Diavolul (sau mai bine zis diavolii, ca-s mai multi) exista, ca si vrajitoria, stiintele oculte, etc.
din cauza asta te sfatuiesc sa nu experimentezi cu ritualuri despre care nu stii sigur ce fac, s-ar putea sa gasesti din intimplare unul care sa mearga - nu ca as crede ca asta de care ai povestit tu poate merge, e prea simplu, probabil prietenul tau s-a distrat pe seama ta cu prostiile astea cu recuzita specifica filmelor de groaza.

| lpavel a răspuns:

Si de unde ai luat tu toate astea? Daca crezi in D-zeu de UNDE AI AFLAT de EL? In biblie se vorbeste de satana chiar foarte mult. Si Isus il scoate pe satana din mai multe persoane, chiar vorbeste cu ei si-i alunga inapoi in iad. OOO stai ca tu nici in Isus nu crezi... big grin Se pare ca tu ti-ai format o religie a ta big grin Cu toate astea diavolul exista mai mult ca sigur dar ca s-a aratat in oglinda? Asta sa n-o prea crezi. El e mult mai viclean de atat iar tot ce vrea el este sa credem in inexistenta lui asa ne poate convinge mult mai usor la rele si sa ne castige sufletele. Asta e telul lui si se pare ca pe foarte multi i-a castigat dar acele persoane din pacate nu-si dau seama ori nu cred, ca si tine de altfel... happy

| DeeaDizz explică (pentru lpavel):

Eu cred in Dumnezeu, doar ca nu in el expus de Biblie si biserica. Imi dau seama ca exista o forta in Univers care are grija de toti si de toate si ca nimic nu moare, cum a zis si Einstein, am incercat doar sa explic cum au pornit chestiile astea si cum s-a format religia, care e foarte superficiala, are tot felul de legi, morale si reguli stricte dar de multe ori uita elementele principale: iubirea si respectul. Si cum am mai zis, diavolul nu exista, noi ne cream proprii demoni prin gandurile negative care provin din frica si frustrari dar pe care noi decidem daca sa le avem sau nu, nu ni le baga in cap un monstrulet cu coarne. Si nu m-a castigat nimeni, doar ca sunt stapana pe propria viata si o traiesc asa cum simt, frumos si echilibrat si sa nu fac rau nimanui, asta pentru ca traiesc dupa principiul ''Ce tie nu iti place altuia nu-i face'' nu pentru ca mi-e frica sa nu ma opareasca vreun michiduta in cazan. stiu foarte bine sa ma ghidez, nu trebuie sa ma ''ajute'' vreun ingeras sau dracusor. happy Si eu eram inainte foarte credincioasa si mi-era teama de chestii d-astea, imi puneam tot felul de intrebari la care nu gaseam raspuns, mi-era teama sa fac ceva gresit ca mna, e pacat si toate astea erau super stresante. Pana am inceput sa ma informez bine de tot si am ajuns la concluzia mentionata mai sus: ca noi suntem stapani pe propriile vieti si ca ne putem schimba destinul prin felul in care gandim, ca in viata tot ce dai primesti inapoi de energia pe care o transmiti si ca ai 2 cai: fie una in care esti un om puternic, bun, iubitor, altruist, optimist, increzator si deschis la minte, si astfel vei avea succes, fie una in care esti slab, invidios, frustrat si iti otravesti astfel viata cu propriul venin. Nu le-am inventat eu, nu sunt despre nicio religie, sunt despre viata in sine! happy

| lpavel a răspuns (pentru DeeaDizz):

Nu stiu cat de credincioasa ai fost dar se pare ca prea multe n-ai stiut happy la toate religiile a 2-a mare lege este iubirea si respectul pentru aproapele tau, adica pentru toti, asta invata toate religiile! Ai dreptate ca tu esti stapan pe destinul tau dar numai intr-un fel : D-zeu te-a lasat prin marea LUI bunatate sa vada de care parte esti dar daca crezi in EL dar in biserica, religie nu, e ca si cum ai spune despre un film bun ca e bun si sti prea bine dar nu te duci sa-l vezi ca deja sti ca e bun big grin suna cam naspa nu crezi? Isus zice : Unde 2 sau 3 se aduna in numele meu sunt si eu in mijlocul lor! Iar 2 sau 3 se aduna la biserica... Cred ca esti pe o cale gresita! Cand vei muri ce crezi ca vei merge la D-zeu in rai ca EL este numai iubire nu-i asa? Dar EL iti va spune : NU TE CUNOSC! Ai auzit de mine, ai crezut ca exist, DAR nu ai urmat calea cea dreapta! Si atunci te vei convige de iad si diavol dar va fi prea tarziu. D-zeu este ca un judecator, nu este numai bun si iubitor mai este si drept care inseamna ca pedepseste raul! Iar cei care nu-i urmeaza calea care a lasat-o prin cele 10 porunci deja fac rau!
Stiu ca nu tu le-ai inventat toate cate zici si nici nu zic c-ar fi rele toate DAR nu este de ajuns! Ex: ai o prietena, ii zici : stiu ca suntem prietene dar nu ma complic cu tine, eu vreau sa-mi traiesc viata! Cam asa suna ce zici tu despre D-zeu happy Cuvintele de viata de care vorbesti sunt nascocite de atei, pacat ca tu ai cazut in plasa lor...

| sublime89 a răspuns:

Nu exista nici diavol si nici d-zeu. Ele sunt doar personaje de basm care reprezinta raul si binele in imaginatia noastra. Iar toata povestea cu amicul tau e doar o joaca de copii, si nimic mai mult. Sunt doar un fel de superstitii la moda in ziua de azi. Asta se intampla in orice societate in care oamenii nu sunt invatati metoda stiintifica si gandirea sceptica.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru sublime89):

Pe tine a reusit sa te pacaleasca.Formidabil! Eu as pune in balanta: oare cine se pacaleste? crestinatatea sau ateismul. Noi avem in taler 2000 de anii de invataturi, carti sfinte, artefacte pastrate cu sfiintenie atata timp. Iar talerul vostru e cam gol... nici o fapta, nimic...doar vorbe si cugetari ale omului "modern" care nu valoreaza mare lucru azi.

| sublime89 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ateii au ceea ce crestinii nu vor avea niciodata, si anume dovezi materiale. Arunca si tu un ochi peste ele, poate inveti ceva inainte sa mori, asta daca nu te temi ca vei ajunge in iad: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_evolution_fossils

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru sublime89):

Nu ma tem de iad. De fapt nici nu sunt un crestin de nota 10. Sunta foarte pacatos, si nici nu prea frecventez biserica. Dar am fost crescut in spirit crestin si nu pot nega sub nici o forma existenta lui Dumnezeu. E absurd ce vad aici, dar nici nu imi pasa! Cine doreste sa asculte si sa invete despre Hristos, am sa ii spun, cine nu.ii doresc drum bun si sanatate.

| sublime89 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Asta e reactia tipica a crestinilor in fata dovezilor. Asa nici nu e de mirare ca nimeni nu va poate convinge ca va inselati.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cu siguranta,, un hot" cauta tot timpul sa se ascunda! Tot el este cel care-l calomniaza in ascuns pe cel care practica adevarul si nu minte niciodata, si care doreste cu ardoare sa manifeste iubire, bunatarte, generozitate, se lasa cunoscut oricui. Tinind cont de faptul ca,, hotul ' nu s-a nascut hot, ci a devenit, conchidem ca odinioara a avut calitati demne de incredere si cineva s-a bazat pe el, punandu-l chiar sa strajuiasca o frumoasa gradina. Daca ai inteles pana acum ceva? Satan Diavolul, este o persoana spirituala reala, a fost creat de Dumnezeu ca inger perfect in categoria,, heruvimilor " insa in timp din egoism a devenit un Satan(impotrivitor) si un Diavol (calomniator )Daca ai retinut a fost creat, foarte frumos(Daca doresti citeste in Biblie in Ezechiel 28 : 14-18 )Dar el se ascunde, invinuind-ul pe Dumnezeu de tot ce este rau pe pamant. Dar cu siguranta tu cunosti multe lucruri dar este necesar sa cauti adevarul si daca doresti poti sa gasesti un raspuns corect si mai detailat la intrebarea ta si la multe altele daca vrei acceseaza www.jw.org.rosi o sa te edifici. Succes.

| drutzix a răspuns:

Nu cred nici in diavol nici in dumnezeu.
Eu cred ca prietenul tau te minte si e foare usor sa iti dai seama (o oglinda sparta nu e dovada). Refa ritualul de care a spus el. In cel mai rau caz vezi un ghiavol laughing deci nu ai nimic de pierdut nu?