| anonim_4396 a întrebat:

Sunt elev in clasa a X-a.
Eu sunt Crestin.
Imi place sa vorbesc despre Dumnezeu-Iisus si imi gasesc fericire in credinta mea.
Dar majoritatea colegilor mei de clasa sunt atei si ei ma critica pentru ceea ce cred.
Cum pot sa ii fac sa inteleaga si sa ma accepte?
Va multumesc.

42 răspunsuri:
| IamHere11 a răspuns (pentru 6684464):

Babele sunt gen "Dumnezeu o sa te bata daca nu faci asta".
Eu nu sunt de acord cu asta.
Interesant este ca sunt la cel mai bun liceu din Brasov.
Am studiat stiinta si asta ma face sa inteleg ca toate conditile pe care le avem pe aceasta planeta sunt mult prea bune ca totul sa fi fost din "intamplare".

| ExprimareLibera a răspuns (pentru IamHere11):

De unde ți-ai luat informațiile de ai ajuns la concluzia asta? YouTube sau Wikipedia?

| ania a răspuns:

Roagă-te pentru ei și urmează exemplul Mântuitorului care a răspuns cu bine la rău, a iubit oamenii, a fost totdeauna de cuvânt și a fost totdeauna conștient de identitatea Lui de prinț al cerului, străin și călător pe această planetă.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca doresti sa ii faci sa te accepte, nu mai vorbi despre Dumnezeu cu ei, ca iti spun sigur ca ii enervezi cu asta, si pe mine m-ai fi enervat daca ai fi facut asta, incearca sa gasesti subiecte comune de discutie cu ei, incearca sa vezi ce le place lor sa faca si incearca si tu (daca vrei), poate o sa iti placa si tie. Daca vrei sa te integrezi intr-un grup, de obicei faci, ce face si grupul (inca o data, daca vrei), nu poti sa obligi un grup intreg sa faca ce vrei tu, si sa vorbeasca despre ce vrei tu, trebuie sa vorbiti despre ceva ce doresc toti, nu numai o singura persoana. Bafta, sper ca te-am ajutat cat de cat cu raspunsul meu, si scuze daca exista greseli gramaticale.

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu vei reusi
Preucuparile si discutile adolescetilor de azi sunt cu totul altele.
E greu sa te integrezi intr-un grup unde nu gasesti un numitor comun, dar lasa acest subiect doar pentru cei interesati.
Religia e un subiect destul de sensibil si controversat care poate strica chiar o prietenie...
Lasa-i, si cauta alte subiecte de discutie.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Kandia15):

"Nu tu ai o problema, ci ei". Serios? Si care ar fi acea problema?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Eu sunt vegetarian si nu stau pe pastile, si nici sipca de gard nu sunt, just saying!

| Duucu a răspuns:

E vărsta, o să le treacă.

| Kandia15 a răspuns (pentru Mayhem666):

Pentru ca il critica.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Kandia15):

Trebuia sa fi mai explicita, dar ai dreptate, dar asa sunt oamenii din nefericire, sunt critici cu orice.