| Oprea_Dorinuca_1998 a întrebat:

Dc majoritatea tinerilor cred ca CREDINTA este ceva rau si le vorbesc urat celor ce au putina credinta si il iubesc pe Dumnezeu?

7 răspunsuri:
| BassBooster a răspuns:

Buna, am vazut intreabarea ta si stiu raspunsul perfect.
Pe scurt iti voi raspunde, pentru ca am avut ocazia sa aflu de ce.
Tinerii astia care le vorbesc urat celor cu credinta, se cred mari "bosi", cine sunt ei, sunt niste increzuti, care se dau mari. Nu trebuie sa ii iei in seama... crezi in ce vrei. Mie mi se pare o prostie. sincer, pe vremuri, de ce nu exista Dumnezeu? De ce era Budha sau mai stiu eu ce zei. Cine crede povestea cu Adam si Eva? Cine crede ca Dumnezeu s-a facut din nisip? Lumea este facuta din evoluare, din maimute ne-am tras.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deoarece tinerii din ziua de azi au acces la informatie si incep sa isi dea seama ce indoctrinata este religia, ce ochelar de cal a pus atatea mii de ani religia umanitatii.

nu e nimic rau sa ai credinta, dar nu cred ca generatiile actule se vor mai lasa conduse de povesti

| LolaLollita a răspuns:

Asa e "la moda". Nu au nevoie de alte pareri/argumente.

| drogh a răspuns:

Deoarece majoritatea nu cred că ar exista un Dumnezeu pentru faptul că nu l-au văzut, sau atunci când au vrut ceva, nu li s-a îndeplinit dorinţa(însă depinde şi de cantitatea şi calitatea acelei dorinţe, dacă este negativă, atunci niciodată nu se va împlini, dar dacă este bună, atunci trebuie să fie aşteptată clipa în care va deveni reală). Însă, nu trebuie să asculţi vorbele lor răutăcioase, chiar dacă nu se vede, El se simte! Unde? În biserică, mănăstiri şi peste tot pe unde umblăm.

| Liviucu a răspuns (pentru drogh):

Frumos raspuns, imi place. happy

| Oprea_Dorinuca_1998 explică (pentru drogh):

Nu este nevoie sa il vezi pe Dumnezeu el este alaturi de noi in fiecare clipa daca il vei cauta o sal gasesti si o sa vezi ce bine iti va merge... Daca toata lumea ar crede in Dumnezeu totul ar fi frumos, toti tineri educati...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E la modă să fii ateu. Pari mai " trendy ".