| cristinamiv70 a întrebat:

Bună ziua! Vreau să încep să postesc miercurea și joia dar fiind elevă nu știu ce aș putea să-mi fac de mâncare pentru școală… vă mulțumesc anticipat

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti inca copil in perioada de crestere. Daca ai probleme de sanatate consulta un nutritionist. Nu e nevoi sa iti privezi corpul de alimentele necesare la varsta asta.

| fllu07 a răspuns:

Isus Cristos, exemplul nostru și Marele nostru Învăţător a spus următoarele, în Evanghelia lui Marcu 7:15, 21-23:
15 "Omul nu este întinat de ceea ce intră în el, ci ceea ce iese din el, aceea îl întinează".
21 "Căci dinăuntru, din inima oamenilor, ies gândurile dăunătoare: imoralitatea sexuală, furturile, omorurile, 22 adulterul, lăcomia, actele de răutate, înșelătoria, conduita nerușinată, invidia, blasfemia, trufia și nesăbuința. 23 Toate aceste lucruri rele vin dinăuntru și îl întinează pe om".

Așadar deducem ca ne putem apropia de Dumnezeu nu prin reținerea de la anumite alimente, ci prin straduința sinceră de a ne depărta de lucrurile pe care el le urăște?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Hristos a înviat!
De obicei joi nu se ține post, ci vineri, asta dacă desigur nu e un post mai mare, cum a fost recent postul Paștelui. Zilele în care se țin post nu sunt întâmplătoare: miercuri Iuda L-a vândut pe Iisus pentru 30 de arginți iar vineri Mântuitorul a fost scuipat, biciuit, batjocorit și crucificat. La mănăstiri se ține post și luni, dar pentru mireni e de-ajuns miercurea și vinerea.
În timpul postului sunt oprite alimentele de origine animală, incluzând carnea, ouăle și laptele. Este oprit și uleiul și vinul.
Nu uita însă că postul este în primul rând o practică duhovnicească. Postul trupesc, dacă nu e însoțit de rugăciune, e numit de Sf. Părinți și "postul dracilor".

| cristinamiv70 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Adevărat a înviat! Vă mulțumesc pentru că mi-ați răspuns frumos!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Posteste, dar cu sfatul si binecuvantarea preotului duhovnic, ca sa nu te mandresti! Caci scrie in Biblie: "Supuneti-va preotilor!" -1 Petru 5:5

| VaIentino2020 a răspuns:

Postul este doar un exerciutiu pentru educat vointa. Postul adevarat este cel in care te abtii la lucrurile de care esti dependent,calculator, telefon, alcool, fumat, etc.fiecare le stie pe ale lui.Un vegan ar rade de chinuiala unui credincios sa se abtina de la consumat cadavre de animale.In momentul in care reusesti sa-ti comanzi vointa, devii propriul tau stapan.
Aiuritii astia cu credinta in spiridusi n-au inteles ca Biblia este doar o poveste cu talc.Adevarata divinitate este in tine, nu trebuie sa alergi dupa ea la popi bortosi sau zapaciti de pocaiti care delireaza cate-n luna si in stele.