| Igant679076 a întrebat:

Bunicul când eram mic mereu ma bătea fără motiv și ma speria, iar acum doua săptămâni a murit. Am început sa am parte numai de rău, mi-e frica sa stau în singur în casa, am senzația ca cineva se uita la mine. Părinții mei zic ca mi se pare și ca nu e adevărat, ce pot sa fac?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai si de ce anume iti este teama acum? nu o sa te mai bata bunicul ca nu are cum happy
teama de ce anume? fantome nu exista daca asta crezi!
filmele din SUA si nu numai, au creat doar mituri de la dracula la fantome, toate prostii si inventii inspirate din carti si folclor duse la un nivel exagerat de catre industria filmului!
NIMIC REAL!

| sierra1 a răspuns:

Culcă-te liniștit, intr-o lună ai uitat de tot

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic.

| anonimg a răspuns:

Este normal să ne fie frică când suntem singuri, indiferent dacă a fost afectată pozitiv sau negativ copilăria noastră.
Nici nu mă interesează care a fost trecutul unui om. Sfatul meu pentru absolut oricine este ca în fiecare seară și în fiecare dimineață este datoria noastră să cerem ocrotirea lui Dumnezeu în tot timpul -și noaptea și ziua. Avem nevoie de ocrotirea divină în tot timpul. Doar necuvântătoarele se trezesc și adorm fără să le pese de nimic. Dar noi suntem oameni. Domnul Hristos a avut nevoie de prezența Tatălui ceresc; cu cât mai mare este nevoia noastră de prezența Lui.
De aceea, în rugăciune, în intimitatea noastră, în gând sau cu voce tare și în cuvintele noastre, să mulțumim lui Dumnezeu pentru timpul care s-a scurs, și să cerem binecuvântarea Sa pentru timpul ce ne stă înainte. Nimic altceva nu ne face să fim oameni, chiar dacă cei mai mulți spun că ei pot să trăiască și fără Dumnezeu. Dar atât este judecata lor, atât pot ei să vadă. Dar când vine nenorocirea ei nu au niciun sprijin. Noi însă ne putem sprijini pe Dumnezeu în orice vreme.

| KovacsB a răspuns:

Inseamna ca nu te batea chiar degeaba stia ceva mosu'.

| T0Teu a răspuns:

Sa te rogi la Dumnezeu

| JasonVorhees a răspuns:

Frica ta este irațională și alimentată de superstiții. Renunță la aceste gânduri absurde și concentrează-te pe rațiune pentru a-ți depăși teama. Caută ajutor profesional pentru a te ajuta să faci față traumei din copilărie și să înveți tehnici de gestionare a anxietății. Nu există niciun motiv să crezi că cineva te urmărește sau te observă. Scapă de aceste idei absurde și recâștigă-ți controlul asupra vieții tale.

| Annuk2000 a răspuns:

Sa te rogi, și să ți muti gândul la altceva sau să face ceva și să nu bagi in seama senzatia