| Bibliapentrusceptici a întrebat:

Când a fost creat omul? Înainte sau după animale?
(Geneza 1.25-27) Dumnezeu a făcut fiarele pământului după soiul lor, vitele după soiul lor şi toate târâtoarele pământului după soiul lor. Dumnezeu a văzut că erau bune. Apoi Dumnezeu a zis:"Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ." Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-afăcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut.

(Geneza 2.18-19) Domnul Dumnezeu a zis: "Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el." Domnul Dumnezeu a făcut din pământ toate fiarele câmpului şi toate păsările cerului; şi le-a adus la om, ca să vadă cum are să le numească; şi orice nume pe care-l dădea omul fiecărei vieţuitoare, acela-i era numele.

http://bibliapentrusceptici.ro/geneza-2/

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Omul a fost creat dupa animale.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dupa animale. Daca ai Biblia incasa te poti convinge.
Rostul intrebari?

| Bibliapentrusceptici explică (pentru BogdantheDreamer):

Incet-incet... verifica amandoua pasaje! Si nu am nevoie de Biblie in casa. Exista si versiunea onlinewinking Citeste tu cu mare atentie Cap.1 apoi cap. 2 si spune-mi cand a fost creat omul. Apoi mai citeste odata cele doua capitole si spune-mi cum a fost creata femeia. Apoi, mai citeste inca odata cu mare mare atentie si spune-mi cand a fost creata lumina si cand au fost creati luminatorii cerului. Ah, ca tot vorbim de luminatorii cerului: este luna luminator sau doar reflecta lumina soarelui. Pff...

| Mercorea_Petrica_1995_Sto3 a răspuns:

Dupa Biblie:6000 iHr.

| Mercorea_Petrica_1995_Sto3 a răspuns:

Dupa animale.