| EmaS a întrebat:

Care a fost misiunea pe care a avut-o Domnul Isus pe pamant?

Răspuns Câştigător
| clau44 a răspuns:

Misiunea lui Iisus a fost de a împăca pe oameni cu Dumnezeu, prin jertfa Sa. Prin mărturisirea că Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu şi Dumnezeu adevărat, născut şi necreat care şi-a dat viaţa pentru noi şi pentru păcatele noastre eşti mântuit.

| Inferno a răspuns (pentru clau44):

Daca jerfa lui Iisus facea parte chiar din misiunea sa, atunci cum putem vorbi de existenta liberului arbitru?
In cazul in care oamenii ar fi spus: "Nu, nu vrem sa il rastignim pe Iisus.", Dumnezeu si-ar fi ratat misiunea, ceea ce e teoretic imposibil pentru el. In consecinta orice ar fi facut oamenii din acele vremuri rezultatul ar fi fost identic. Asta presupune o limitare a liberului arbitru.

| bleakk a răspuns (pentru Inferno):

Asa scria in profetie.Nu stiu cum sa iti explic, dar profetiile erau ceva inevitabil.

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In primul rand de a muri pentru pacatele noastre. Matei20:28

| RAY a răspuns:

Sincucidere

| Doub a răspuns:

Sa moara pentru pacatele noastre, ca noi sa putem capata iertarea.

| Holiday a răspuns:

A fost un instrument prin care romanii invatati de unii colaborationisti evrei au dat alte preocupari evreilor care se tot rasculau si creau probleme cu aerele lor de "popor ales". Ca apoi prostia asta s-a raspandit mai mult decat trebuia e alta poveste...
Deci nenea Isus, asa zisul Mesia, practic este un instrument de manipulare.

| Miauti a răspuns:

"Misiunea lui Iisus a fost de a împăca pe oameni cu Dumnezeu, prin jertfa Sa"

Nu cred ca ati inteles sau mai bine nu stiti s-a citit printre randuri. Am sa va ofer cateva informatii ca sa trageti o concluzie.

Esti o zeitate iar pe pamant lumea pacatuieste. Tu ca zeitate esti nemuritoar si autoputernic. Primele ganduri pe care ti le pui este "Ce este pacatul?" Si care este sursa pacatului?" informatia unui obiect conteaza mult, pentru al combate.

Ce faci tu ca zeitate? De ce tr sa fi nascut, daca ai puterea de a te pogora direct ca om de 30 de ani?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca nu te deranjaza, eu in dreptul meu am sa-ti raspund si cu versete biblice. Deci : 1) Isus a venit pe pamant ca sa ne invete adevarul despre Dumnezeu (Ioan 17: 3-8)2)ca sa ne arate cum putem asculta de Dumnezeu chiar si atunci cand trecem prin situatii grele si 3)ca sa-si dea viata perfecta ca,, rascumparare "Matei 20:28! (Te rog sa citesti versetele biblice daca vrei )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa rascumpere omenirea din robia pacatului si a mortii, dand oamenilor viata vesnica.el a fost mielul fara cusur adus ca jertfa pentru iertarea pacatelor tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa invete omul ce e iertarea si iubirea.
Sa cunoasca si sa traiasca in legile Tatalui. Sa scoata din sclavia pacatului, pacatosul.
Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu aveti un pastor care sa va explice lucrurile acestea?

| Djnicnr a răspuns:

Nu s-a dovedit nicicum ca ar fi existat, dar sa mai aiba si o misiune!

| RAY a răspuns (pentru Djnicnr):

Meriti funda

| natalya27 a răspuns:

Domnul Isus a venit pe pamant pentru a elibera neamul omenesc pacatos de robia pacatului. El a murit pe crucea de la Calvar pentru a darui viata... Si mai mult decat atat El spune:" n-am venit să stric, ci să împlinesc".

| Stefanel94 a răspuns:

Iisus a venit pe pamant pentru a ne invata sa ne iubim intre noi.

| Stefanel94 a răspuns:

Misiunea acestei minunate persoane pe pamant a fost sa ne invete sa iubim.

| Stra_Seby_1997 a răspuns:

Misiunea lui Dumnezeu a fost de de a o face pe scufita rosie - alba ca zapada la maturitate rolling on the floor)