| benny7 a întrebat:

Pentru ce suntem ortodocşi, protestanţi, catolici sau budişti, dacă nu avem fapte?

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

Asa ne-a impartit satana, in mai multe religii, pentru a face altfel decat trebuie, si nu avem fapte, si nici nu vom avea deoarece slujim aceluia care a creat aceste biserici. Cei care isi impun, de frica sau ca o datorie, sa aiba fapte, degeaba le face. Intr-o biserica cu adevarat crestina, membrii acestei biserici fac fapte de zeci si sute de ori pe zi si habar nu au ca le fac! Pacat ca nimeni nu se gandeste cum trebuie sa fie o biserica crestina, desi in Evanghelie scrie. Nu am auzit pe nimeni discutand despre biserica, si asta pentru ca fiecare crede ca a lui este perfecta si nu are rost sa schimbe nimic - TOTAL GRESIT
Biserica este comparata cu madularele unui corp (Iisus), si trebuie ca aceste madulare sa nu fie imprastiate prin tot orasul, ci sa fie impreuna. Membrii bisericii sunt FRATI si SURORI intre ei, deci trebuie sa traiasca in ACEEASI FAMILIE. Scrie in Evanghelie ca membrii bisericii trebuie sa aiba averea la comun, iar cei puternici sunt datori sa ajute pe cei slabi. CORECT!, Exact asa este intr-o familie, copiii, batranii, bolnavii si toti care nu au venituri traiesc din ce castiga ceilalti. Foarte multe lucruri se pot face intr-o astfel de biserica, si este cea ma buna organizare sociala, facuta de cel mai mare cunoscator in materie - Dumnezeu.
A vazut careva o biserica crestina?

| benny7 explică (pentru Mircea08):

MULŢUMESC!
da corect aşa este***

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Pentru că din beserica universală(catolică) s-au desprins aceste secte religioase, iar întemeietorii lor în urma interpretării după bunul plac al Bibliei, au inventat sectele religioase, în gen Ortodocși, Penticostali, etc. iar lupta pentru a câștiga adepți cât mai mulți este continuă.

| SG1995 a răspuns:

Uite o intrebare: Religia te face moral?

| benny7 explică (pentru SG1995):

Poţi defini religia...

| SG1995 a răspuns (pentru benny7):

Ansamblu de idei și credințe într-o forță supranaturală. Aceastea diferă de la o cultură la alta. Primele religii erau animiate și nu credeau în zei creatori și în spiritele naturi, aceștia erau ferm convinși un anumit fenomen natural precum un cutremur era o pedeapsă divină iar fenomenele pozitive o binecuvântare, odată cu sendenterismul religia a luat o formă cultică/instituțională deoarece omul numai era vânător/culegător ci agricultor, concepția asupra lumii se schimba odată cu modul de trai iar zeii și-au făcut și ei apariția.

| mentholinks a răspuns:

Nu prea conteaza ce esti atat timp cat nu faci rau. Eu cred ca Dumnezeu, oricare ar fi El, nu va pedepsi sau va priva pe cineva de vreo bunatate sau fericire doar fiindca a crezut altceva sau nu a facut nu stiu ce fapte. Eu cred ca atat timp cat cauti sa eviti sa faci orice fel de rau care provoaca suferinta esti in regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politica
Religia era si inca este principalul instrument de manipulare a maselor de populatie... oamenii nu-si aleg singur religia, ci tara lor alege in functie de avantaje. Romania este tara ortodoxa deoarece facea parte in Imp. Bulgar care erau ortodoxi

| EuSuntBugger a răspuns:

Sunt ateu,dar din cate am observat,lumea vrea mereu sa creada intr-un ideal:Iisus, Allah, Buddha etc.
Speranta, ca lucrurile vor fi mai bune+raspunsurile intrebarilor existentiale au facut lumea sa creada in religii, fara vreo dovada. Sper ca te-am lamurit cat-de-cat! O zi placuta!

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Credinciosii? nu scrie ceea ce nu exista

Răspuns utilizator avertizat