| Triana a întrebat:

Care e diferenta intre sambatari, penticostali, evrei, luteranisti, martori a lui iehova si pocaiti? Si mai sunt si alte ramuri ale crestinimului?

58 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Oamenii ridica garduri intre confesiuni.Dar, credinta este una singura:In Domnul Isus Hristos.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt cateva sute de denominatiuni religioase crestine. Principalele diferente provin din modul diferit de interpretare a Bibliei.

| valentingb a răspuns:

Mai sunt vreo 200, baptisti de exemplulaughing. Diferentele dinte culte nu-s mari. Si spre surpriza ta, chiar si Islamistii cred in Isus, doar ca ei considera ca Isus a fost un prevestitor, si nu Fiul. Diferentele dintre marile categorii apar cand vine vorba de Papa, de exemplu, catolicii il considera trimis al Domnului, ceilalti il considera lider. Apar diferente intre ortodocsi si catolici cand vine vorba de Crez (simbolul credintei) unii cred un lucru, altii invers, iar la cultele mici diferentele sunt minore, daca sa poarte batic sau nu, daca sa poarte barba sau nu, chestii mici. Parerea mea ar fi ca suntem toti oameni, mai conteaza cultul? Cata vreme respectam cateva reguli, aceleasi reguli...

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru valentingb):

Gresit nu -i aceeasi chestie mancarea cu mancarimea, la religie, fotbal si politica se pricep toti

| valentingb a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nene Cosmin, eu vad ca ai o replica si o repeti ca un disc zgariat. Poate nu ai citit ce a scris Alexandra ieri pe blog, aberatii din astea fara niciun subiect nu sunt permise pe site. Eu nu cred ca a inteles cineva ceva din ce ai spus, nu ai explicat, doar ai palavragit ceva.E opinia mea, respect-o sau blocheaza-ma. Cat despre "culturi satanice" scuza-ma dragul meu crestin, iubeste-ti aproapele, iarta-l, si atrage-l catre credinta, nu dusmani si blestema. Eu daca nu as fi crestin si as vedea cata ura incape in tine, as alege orice alta religie doar sa nu fiu ca tine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru valentingb):

Din ce secta faci parte?

| valentingb a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Sunt ortodox, si am devenit un om mai bun datorita unor "sectanti" care m-au ajutat sa inteleg propria mea religie si nu au incercat sa ma indrepte catre cultul lor. Iesi din conul tau de umbra si vei vedea ca in lumea reala, oamenii se inteleg intre ei indiferent de religie. Conteaza calitatile umane, compasiune, intelegere, ajutor, empatie, daruire, respect.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru valentingb):

Si eu sunt ortodox, ma bucur ca esti in barca mantuitoare, cat despre neoprotestanti ti-ai pus intrebarea de ce protesteaza, sa stii ca au niste idei gresite in proportie de 99, 99%, nu ca ceea ce ar fi ramas din procente ar fi corect; stiai ca un ortodox e betiv, curvar, injura si un sectant nu, sa-ti spun eu de ce, dracul cu ortodocsii lupta doar ei sunt inamicii, ceilalti daca sunt amanetati pentru iad de ce sa-si mai consume munitia pe ei, in plus sectantii put de mandrie, se considera etalon pentru societate, uita-te la Emas

| EmaS a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Singurul nostru etalon este Domnul Isus. Eu ma straduiesc sa fac fapte bune, sa traiesc frumos dupa principiile lui Dumnezeu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Daca ai vazut raspunsul, e degeaba, nu esti in tabara potrivita, nu are rost sa insist stiu ca doare adevarul, am mai discutat, ceea ce am scris e real

| EmaS a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Chiar nu realizezi ca prin atitudinea ta faci un mare deserviciu ortodocsilor?!
Si in alta ordine de idei, te avertizez ca acesta este un site public si discriminarea este o problema grava care se pedepseste de lege. Asa ca ai grija cu afirmatiile tale.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

E acum am lasat credinta si trecem la amenintari, asta da crestinism sectar

| EmaS a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii l-a amendat pe Gigi Becali cu suma de 8000 lei pentru afirmatiile defaimatoare facute in emisiunile de televiziune la adresa membrilor Cultului Crestin Baptist.

Cei 8 membrii ai Colegiului director prezenti la sedinta au votat in unanimitate ca fapta savarsita de Gigi Becali incalca demnitatea umana a persoanelor cu convingere religioasa baptista.

Hotararea nr.53 din 06.02. 2013 subliniaza faptul ca declaratiile lui Becali aduc atingere grava demnitatii umane tuturor cetatenilor romani ce apartin confesiunii baptiste.

In emisiunile de televiziune din toamna anului trecut Gigi Becali i-a catalogat pe baptisti ca fiind: "sectanti si satanici".

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Deci nu am dreptul la o parere fara sa fiu muscat pe la spate de ...dos?

| valentingb a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Te rog NU ataca alti utilizatori, indiferent daca e vorba de Ema sau de altcineva.Te voi raporta.
Trecand mai departe, ce spui ca dracu-si baga coada intre ortodocsi pentru ca suntem noì vezi Doamne mai speciali... Irelevant. Suntem toti egali in ochii Domnului. Ortodocsii sunt pacatosi, n-are treaba dracu cu asta, nu-s credinciosi si nici nu are cine sa ii invete sa fie credinciosi, ca degeaba am popa, daca e un betiv, o lepra.
Esti constient ca nimic din ce spui nu are o baza? E ca si cum as spune eu acum " Antonescu e ingamfat". Pe ce ma bazez, pe propria perceptie? Da, asa il percep, dar trebuie sa spun si de ce il percep asa. Problema la tine este ca generalizezi. Adica ortodocsii nu-s increzuti? Locuiesc langa 1000 de alti ortodocsi, si 800 sunt trufasi. Asa ca probabil or avea si altii cateva specimene din astea.
Dar eu am prieteni adventisti, baptisti, si haide sa iti zic un lucru : ei chiar cred. Adica la noi, 80% din oameni merg la biserica pentru ca se da de pomana sau sa vada cu ce s-a mai imbracat "curva aia". Sa nu zici ca nu-i asa.
La ei, lumea merge la biserica pentru ca asa simt. Si primesc educatie religioasa din partea preotilor sau predicatorilor. La noi popa daca poate sa iti ia toti banii, nu-l intereseaza nimic altceva. Face liturghia, o explica, si atat. Dar nu te ia pe tine, personal sa iti explice sa te intrebe "ai inteles?".
Si cata vreme ei respecta Cuvantul, asa cum il interpreteaza ei, bine, rau, inseamna ca fac bine. Daca lasi un om singur pe o insula, cu cele 10 porunci in mana, le va interpreta asa cum va intelege el de cuviinta. Important este sa respecte ceea ce a inteles. Haide sa nu-i blestemam si mai stiu eu ce. De ce sa le vorbesti urat? Vor spune "pai normal ca la noi e mai bine, uite astia ce rai si frustrati sunt". Pe mine ma sperii, vorbesc serios. Mi-e frica sa te intalnesc in realitate fara sa am la mine tazerul.
Haide in schimb sa ii primesti cu bratele deschise. Si daca n-or vrea, ce sa le facem, sa le dam in cap? Nu domnule, mai incerci, tu, urmasii tai, cu prietenie. Deoamdata, tot ce stiu eu despre Ortodoxism, m-au invatat altii, nu popa, si dupa ce am intrebat popa, a spus scurt "da, asa e". Deci n-au modificat nimic spre folosul lor, doar mi-au explicat, si le multumesc pentru asta. Asa ca daca ei au un inteles rau, putem trece cu vederea, cata vreme faptele lor sunt demne de tot respectul.Ma refer la astea doua culte, atat stiu, atat discut. Am scris deja prea mult. Salutari!

| valentingb a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Te-a amenintat? Pai eu direct la Cristina mergeam cu un mesaj daca ma jigneai. Ea pur si simplu nu vrea sa raspunda razboiului cu razboi, ti-a raspuns cu prietenie si asta te-a enervat. Ai vrut s-o enervezi pana cand sa poti sa spui ca "uite, gresesti, te spun lu' mama". Nu asa se face. Si da, ne faci un deserviciu, vor crede toti ca ortodocsii suntem asa ca tine. Daca intrebarea asta era " care e diferenta" tu nu ai avut bunul simt sa raspunzi intrebarii si apoi sa iti intinzi rufele pe-aici. Am blocat categoria asta un an de zile, acum am revenit si din nou o voi bloca pentru ca nu suport sa imi pierd timpul si cumpatul cu oameni asa ca tine. Pe alte categorii, ramanem prieteni.happy

| Raniia a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Si tu poti sa protejezi reputatia ta sau a Lui.Ai de ales.
Emas a ales.
Si Isus a ales.El''S-a dezbracat pe Sine Insusi si a luat un chip de rob, facandu-se asemenea oamenilor.La infatisare a fost gasit ca un om, S-a smerit si S-a facut ascultator pana la moarte.Si inca moarte de cruce.''Cristos Si/a abandonat reputatia.El nu a iesit in evidenta in fotografia clasei din scoala elementara si nici nu a cerut o pagina lucioasa in anuarul liceului.Figura Sa nu intorcea fata nimanui, pozitia Sa nu I-a adus niciun castig sau vreun avantaj. Dumnezeu ii''vaneaza'' pe cei ce fac la fel ca Emas, ea fiind darul lui Dumnezeu pentru noi.
Dar tu ce alegi? in ce barca esti?
Eu cred ca tu esti plin de tine insuti, si Dumnezeu nu te mai poate umple.
Hai sa urmam pilda Domnului Isus-sa mergem mai departe, indiferent ce religie avem si sa incercam sa fim pentru Dumnezeu un vas folositor.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Raniia):

dar nu ai citit motivul pentru care s-a luat de mine, sectantii sunt plini de draci

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru valentingb):

Cum spui tu, dar am dreptate din pacate pentru altii

| Raniia a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

De ce sunt plini de draci?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Raniia):

A ales un Iisus numai al ei

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Raniia):

Pentru ca nu-i leapada, ce secta zici ca esti bre?

| Raniia a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Cine'' a ales un Isus numai al ei'?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Raniia):

EmaS, dar nu se raspunde la o intrebare cu alta intrebare, repet din ce secta ziceai ca esti

| valentingb a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Cu mare placere! Vorbesti de alianta de parca am fi in razboi cu ei. Revino-ti!
Ai dreptate in mintea ta, dar nu ai adus argumente pentru toata barbologia ta.Mi-e si mila de tine, poate nu ma crezi, dar ma gandesc ca trebuie sa fie greu sa tii atata ura in tine, si de asta te eliberezi aici, pe altii. Bine, nici altii nu-s 100% ok, prea exagereaza intr-o directie, dar si tu in cealalta. Gasiti un punct de echilibru pana nu va rasturnati cu totii. Totusi ei nu incalca regulile site-ului, opinia ta e opinia ta, o respect desi consider ca nu ai adus un singur argument ca sa o sustii, doar ai improscat cu noroi in altii, dar regulile siteului sunt menite sa pastreze linistea comunitatii si eu chiar am facut cate un lucru-doua, mai neimportante, pentru site-ul asta.
Vreau sa stau si eu pe categoria asta, sa dau cate un raspuns care sa ajute sufletul omului, nu sa-i umplu mintea de aberatii, si dau de cate un fanatic care nu ma lasa sa traiesc.
De-abia astept sa inceapa Alexandra sa faca ordine in categoria asta.

| Raniia a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Omule vrei sa fii mai explicit? breeeeee sunt crestina si autentica.
''Cand se apropie de Mine poporul acesta, Ma cinsteste cu gura si cu buzele dar inima lui este departe de Mine si frica pe care o are de Mine nu este decat o invatatura de datina omeneasca''
Cerceteaza-te pe tine si apoi intreaba-te, oare sunt crestin si ortodox? incearca sa-ti revizuesti comportamentul ca esti o rusine pentru ortodoxie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Raniia):

Crestina, ori nu vrei sa intelegi ce secta?

| RAY a răspuns:

Nu ma intreseaza sincer stiu, ca toate au in comun banii si manipularea omului

| zurick a răspuns:

Diferenta consta in parerea, obiceiurile fiecarui religie si in faptul ca fiecare crede ca detine adevarul

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt ramurile satanei nu ale crestinismului

| EmaS a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Cine vorbeste prin gura ta? Priveste-te in lumina Scripturii si vezi de ce duh esti calauzit cand faci pe copiii lui Dumnezeu pecetluiti cu Duhul Sfant si lucratori impreuna cu El ca fiind fii ai satanei?! Te-a pus Dumnezeu sa judeci, cunosti tu relatia personala sau modul meu de viata?!
Exista pericolul sa inlocuiesti libertatea in Hristos cu rigiditatea si legalismul. Masurile de protectie pot deveni incercari umane de a evita neascultarea fara a avea o credinta autentica. Desi este posibil ca masurile de protectie sa ii ajute pe cei imaturi sa gaseasca stabilitate in viata crestina, ele au valoare minima in stimularea adevaratei maturitati. Cand va locui cu adevarat in inima ta dragostea lui Hristos atunci vei iubi neconditionat pe fiecare om indiferent de religie, culoare, sex.

| valentingb a răspuns (pentru EmaS):

El probabil crede ca "aproapele" lui e cel care e de acord cu tot ce spune el. Din punctul meu de vedere, mai apropiat de mine e un adventist, un baptist, sau un budist, cata vreme isi cultiva calitatile lor de oameni, decat un fariseu care blesteama pe cine nimereste si uraste totul imprejur.De-abia astept sa-mi raspunda comentariului.

| EmaS a răspuns (pentru valentingb):

Isus Hristos evidentiaza dragostea fata de ceilalti manifestata prin grija pentru ei, in nevoile in care se aflau:flamanzi, insetati, in temnita, bolnavi. Mai tarziu, Apostolul Pavel exprima aceasta in 1Corinteni 13, prin expresiile ''nu sunt nimic'', ''nu-mi foloseste la nimic,''''dragostea nu va pieri niciodata''. Oricat de mult ar incerca omul firesc sa-si ascunda limitarile si conditionarile iubirii fata de aproapele, cand se apropie de Cuvantul lui Dumnezeu, nu poate sa nu constate ca El porunceste fara nici o ezitare,, Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.,,

| valentingb a răspuns (pentru EmaS):

Aaa, esti cu... Inteleg, esti foarte patrunsa. Eu sunt undeva la mijloc, nici ateu, dar nici nu cred ca Biblia e cazuta din cer. Stiu destula istorie ca sa stiu cum a fost alcatuita Biblia. De asta, orice religie care indeamna la bine si nu incalca drepturile omului, o consider benefica.

| EmaS a răspuns (pentru valentingb):

Cu ce sunt?!

| valentingb a răspuns (pentru EmaS):

Acum imi dau seama, cred ca ai inteles ca vreau sa zic "esti cu capul". Nu, nu asta voiam sa zic. Chiar nu stiu expresia, adica ai studiat Biblia si stii ...cum le zice, Ioan 1:1., Efeseni 3:1. Astea. happy

| EmaS a răspuns (pentru valentingb):

Evident ca nu am crezut asa ceva. Imi dau seama cu cine am de-a face dupa raspunsul pe care l-ai dat. Stai linistit! happy

| valentingb a răspuns (pentru EmaS):

Bine,stau linistit. Haide, lasa-l pe el, imi da impresia ca e cam straniu.Tie nu?happy

| EmaS a răspuns (pentru valentingb):

Stii tu, sunt multi crestini doar cu numele. Sunt sigura ca acest tip cu un caracter indoielnic nu traieste dupa principiile Scripturii, dar are tupeul sa se bata in piept ca el este cel mai bun!

| valentingb a răspuns (pentru EmaS):

Spui asta pentru ca esti trufasa, da! Saracul samaritean laughing
Nu-s deloc sfant, si chiar daca ii mai trag pe altii de urechi, nu le pun pistolul la cap. Incantat de discutie, pa, pa!

| EmaS a răspuns (pentru valentingb):

Imi insusesc observatia dumneavoastra critica si va multumesc pentru ea. Sunt la asentimentul dumneavoastra. Bye!

| valentingb a răspuns (pentru EmaS):

Prea sobru... Sunt mai tanar decat tine probail happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru valentingb):

Multumesc pentru alianta

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Tti au nevoie de Dumnezeu

| LegionarulRoman a răspuns:

http://ebookbrowse.com/......d231747210

Rasfoieste pana pe la 21, mareste, si afla istoria sectelor noi, acei "hristosi mincinosi", care danatureaza Cuvantul.

| HueyFreeman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Da ortodocsii nu denatureaza nimic? Ei iau din Bliblie ce le convine.

| valentingb a răspuns (pentru HueyFreeman):

Fratilor eu nu inteleg de ce generalizati atat. 80% din ortodocsi nu stiu ce-i aia ortodoxie, sunt ortodox, stiu sigur asta. Fiecare om crede pana la un anumit punct, nu mai generalizati. Evreii sunt, catolicii sunt... Fiecare om gandeste altfel, poate majoritatea cred anumite lucruri, dar in mod clar nu toti. Pace voua!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru HueyFreeman):

Gresit.
Crestin-ortodocsii urmeaza Sfanta Scriptura, dupa Sfanta Traditie, la fel de importanta, nu ca sectantii, rejectand trecutul si explicarea Sfintilor Parinti!

| HueyFreeman a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Si cu VT cum ramane? Pentru voi este outdated.

| HueyFreeman a răspuns (pentru valentingb):

Ai dreptate, este foarte trist sa consideri ca faci parte dintr-un anumit cult religios dar nici macar sa nu stii cu ce se mananca acel cult religios.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Dupa Invierea si Inaltarea lui Hristos, a aparut Crestinismul, Biserica fondata de Insusi Hristos-Dumnezeu si dusa mai departe de catre Sfintii Apostoli.

Aceasta se numeasca Biserica Universala (crestina).
Pana in anul 1054, a fost una, insa din cauza unor probleme de impartire au aparut s-au despartit in doua, asa numita schisma, si a ramas Biserica Ortodoxa (de rasarit) si cea Catolica (de apus) foarte asemanatoare, dat fiind faptul ca au fost una.

Istoria a continuat asa pana in jurul anului 1600, cand din Biserica Catolica au aparut protestantii, dupa numele lor reiesind ca au facut un protest, deoarece in Biserica Catolica fiind niste lucruri nu-foarte-corecte.

Acestea sunt cele 3 mari Biserici : Ortodoxa, Catolica, Protestanta.

Cat despre sectanti (penticostali, iehovisti, baptisti) ei au aparut in jurul anilor 1800-1900, despartindu-se de Biserica Prostenta, fiecare interpretand Biblia cum vrea, si stergand cu buretele Istoria si Sfanta Traditie.
Ei sunt gresiti.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Multumesc de alianta, eu am iscat razboiul

| schmoll a răspuns:

Mai sunt cateva mii, daca exista 5 membrii deja se numeste secta,

| jmenaru a răspuns:

In principiu nu este nicio diferenta semnificativa...doar ca fiecare dintre acestia interpreteaza diferit scripturile (biblia) de aici si divergentele care apar intre persoanele de religii diferite.Toti cred in existenta Lui Dumnezeu s.a.m.d dar sustin unele teorii cu care unele persoane nu sunt de acord.cam asta este pe scurt...

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru jmenaru):

Gresit, la credinta, fotbal si politica se pricep toti

| Ducman_Catalyn_1992 a răspuns:

Pai mai toti cred intr-un dumneze(unul si acelasi)da au trditii diferit, obiceiuri diferite si de cele mai multe ori sarbatorile lor sunt paralele cu ale noastre ortodoxii

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Ducman_Catalyn_1992):

Gresit, la credinta, fotbal si politica se pricep toti