| bleakk a întrebat:

Care e treaba Inainte de Hristos/dupa Hristos.Cum s-a implementat acest fapt? Este doar in aria crestinismului sau este universal?

10 răspunsuri:
| bleakk explică (pentru Dandanache):

Pai daca, dupa unii, Isus nu a existat, cum s-a schimbat istoria (intr-un fel anume) a intregii lumi datorita unui fapt care nu a avut loc.Sunt curios cum inteleg unii?

| Dandanache a răspuns (pentru bleakk):

Istoria nu s-a schimbat, ci doar cronologia. Anno Domini a fost elaborat de un calugar crestin, care nu ar fi putut tagadui niciodata existenta lui Hristos, si a fost impus atat in calendarul iulian, cat si in cel gregorian. Sistemul s-a impus pretutindeni nu datorita relevantei spirituale, ci datorita relevantei practice. Fiind calendarul civilizatiei occidentale, cea care a colonizat intreaga lume, a fost raspandit la nivel mondial. Ca si limba engleza, devenita limba universala, a fost rezultatul globalizarii, nu al religiei.

| danay72 a răspuns:

Istoria vorbeste despre acest lucru

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Este universal din pacate pentru atei

| MadRabbiT a răspuns:

Citeste Biblia

| Dandanache a răspuns (pentru MadRabbiT):

Nu in scrie in Biblie de asa ceva. Citeste o carte de istorie.

| MskDesign a răspuns (pentru MadRabbiT):

Biblia se contrazice ea insasi

| danut a răspuns (pentru MskDesign):

Niciodata, lipsa studiului duce la concluzi de acest gen, citeaza o contrzicere biblica sa vedem unde e greseala, in biblie sau in intelegerea ta.

| DeusCorrupti a răspuns:

Înaintea erei noastre/după era noastră.

Asta era folosit în comunism.