| Inferno a întrebat:

-------Daca nu ar exista Dumnezue s-ar mai face floricelele la cuptor? -------

- Daca da,atunci divinitatea crestina nu ar putea exista, intrucat ar rezulta ca realitatea functioneaza si singura pe baza unor legi ale acestei. Chiar daca legile au fost create de o divinitate,atunci ea in mod cert nu poate fi cea crestina (deoarece,conform religie crestine, intreaga realitate ar trebui sa fie in puterea ei), ci mai degraba ar fi o divinitate deista,sau panteista, o divinitate ce a creat realitatea dar nu se implica in ea.

- Daca nu... Pai asta e problema. Daca poate cineva sa-mi demonstreze ca in absenta Lui Dumnezeu, nu am mai putea praji floricele, eu imi scot palaria.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dar floricelele cine le-a facut?

| martzian a răspuns:

Stii ca dupa o vreme se agraveaza, nu-i asa? Uneori departe devine... prea departe si se trece pe medicatie.

Ar trebui sa iti faci o prietena si sa te bucuri de floricele la un film frumos si la un pahar de limonada. Apoi, prieteni, o slujba, o iesire la munte sau un gratar cu vecinii duminica...

Get a life, man!winking

| Inferno explică (pentru martzian):

Ce ar trebui sa raspund?

| Exilee a răspuns:

Este un exemplu absurd.

Asa este realitatea functioneaza, DAR NU SINGURA, pe baza legilor randuite de Dumnezeu. Apropo, exista si MINUNI, savarsite CU AJUTORUL lui Dumnezeu, minunile fiind ceva mai presus de aceste "legi". Dar si Domnul Iisus Hristos a respectat legile Sale. Si el a respectat poruncile din VT, dar si legile fizicii ( principiul actiunii /reactiunii, respectiv gravitatia).
Fara Dumnezeu nu se poate face nimic!

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Faptul ca Domnul Iisus Hristos a vindecat orbi este O MINUNE, deci ceva mai presus decat legile fizicii pe care le-am putea percepe. Gandeste-te ca probabil au existat persoane care INCA n-au crezut ca spre exemplu gravitatia este responsabila de cadererea unui mar aruncat jos. Si totusi, s-a demonstrat, deci acum eprsoanele CRED. Si Stiinta se bazeaza tot pe credinta intr-un fel.

SI mai este inca ceva. Intrucat ne aflam si la categoria Religie, in contextul ca Domnul Iisus Hristos "a respectat poruncile din VT" ( si este logic deoarece el este Mesia) desi sper sa nu fie gresit argumentul, (daca da mi-l a sum) voiam sa accentuez in special pentru porunca a 5-a. Deci, El nu S-a facut Incalcator al acesteia, din contra! De-aceea si Biserica Ortodoxa i-a acordat Pururrea Fecioarei Maria o cinstire numita "preacinstire" ( sau supravenerare), dar ADORAREA i se cuvine lui Dumnezeu. Si inca odata, Biserica Ortodoxa are in vedere faptul ca precum Maica Domnului a intervenit la minunea din Cana Galileii, tot asa va intervenii si la Judecata universala pentru crestinii care L-au urmat in invataturi pe Domnul Iisus Hristo ssi s-au rugat catre ea.

| Inferno explică (pentru Exilee):

Singura problema este ca in crestinism realitatea nu "functioneaza pe baza legilor randuite de Dumnezeu", ci ea este chiar sustinuta integral de acesta. Cu alte cuvinte, in crestinism, un mar nu cade din pom doar datorita legilor divine, ci cade datorita interventiei divine, care controleaza absolut fiecare lucru. Sau nu ai auzit de expresia: "Daca nu ar fi Dumnezeu nu am putea nici sa respiram."

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

Imi pare rau, dar nu sunt teolog de succes si nici macar nu cunosc tainele lui Dumnezeu. Deci, nu ma mai amestesc deoarece este imposibil sa ai dovezi la ceva ce este o axioma. Ne bazam pe faptul ca " in Dumnezeu avem viata, miscarea si fiinta".

| Kabuto79 a răspuns (pentru Exilee):

Dumnezeu a repespectat legile fizicii? eu stiam ca e atotputernic -.- si ca el a creat totul.

| Moisie a răspuns:

Daca raspunsul ar fi nu! Atunci s-ar face pop corn nu in cuptor ci in aparate electrice special facute pentru acest scop.