| Danielcristian a întrebat:

Care este RELIGIA adevarata?

Care este scopul vieti noastre?

Ce putem si ce nu putem consuma conform bibliei?

Răspuns Câştigător
| sEEk8 a răspuns:

Daca vei cauta pe net si vei citi si in Biblie Sambata, doamna mea profesoara de religia mi-a spus ca Duminica este PRIMA ZI a saptamanii si de fapt sambata este de fapt ziua de odihna, parca asa scrie si in vechiul testament.

48 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Iubeste-L pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot cugetul tau, cu tot sufletul tau si pe aproapele tau ca pe tine insuti. Iacov 1:27,, Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume,,.

| Esperança a răspuns:

1.Adevarata religie o gasim chiar in Biblie.
Iacov 1: 26. Daca crede cineva ca este religios, si nu-si infraneaza limba, ci isi insala inima, religia unui astfel de om este zadarnica.
27. Religia curata si neintinata, inaintea lui Dumnezeu, Tatal nostru, este sa cercetam pe orfani si pe vaduve in necazurile lor si sa ne pazim neintinati de lume.

2.Fiecare om are un scop in viata si caracterul ni-l formam in urma scopului unde vrem sa ajunge. Vorbim si ne purtam conform scopului, nu circumstantelor.
Adica daca noi ca si crestini, avem ca scop mantuirea si ajungerea in Cer atunci ne traim viata dupa voia lui Dumnezeu si nu ne purtam dupa firea noastra pamanteasca ca asa au fost circumstantele, ci trebuie sa ne purtam duhovnicesti dupa scopul pe care vrem sa-l atingem.

3.Nu ce intra in gura spurca pe om, ci ce iese din gura, aceea spurca.
(Marcu 7:14-23)

| MMihai a răspuns:

Care este RELIGIA adevarata?
Religia creștină, cu falsul păcat adamic, a fost și este și acum, un mijloc de manevrare și de îndobitocire, al oamenilor, ( de anihilare a opiniilor individuale) și de ținere a acestora sub ascultarea „Cezarilor" vremelnici, --dă cezarului ce este al cezarului & întoarce și celălalt obraz, & ferice de cei săraci cu duhul etc----.
Și pe oricare dintre ramurile sale creștinismul este o religie incorectă, o aiureală, ce trebuie combătută că Dumnezeu de fapt ne vrea învățând și cunoscând și cunoscători și creatori & creativi, și că a pune problema că este un păcat să vrei să cunoști este o invenție a popilor / a castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători tocmai spre a îi putea parazita cât mai eficient, pe oameni, cu totul contrară voinței adevărate a lui Dumnezeu.

Trebuie să lămurim care este treaba cu păcatul adamic.

Câți oameni fac invenții și inovații? --(Acum au făcut un haos din acești termeni, anterior invenția era noutate absolută pe plan mondial și inovația noutate pe plan național.)---
Cei care fac invenții și inovații primesc și premii.
Toți acești oameni fac ceva creativ. Toți ăștia crează.
Câți dintre ăștia sunt creștini?
Jumătate sau mai puțini.
Toți oamenii independent de apartenența religioasă crează sau explicat altfel au fost hărăziți de Dumnezeul Creator cu capacitatea de a crea indiferent de apartenența la o religie sau alta, sau dacă sunt atei.

În rezumat Dumnezeul Creator i-a hărăzit pe toți oamenii cu „harul creației", indiferent dacă cred în vreo religie sau alta sau dacă sunt atei.

Pentru mai multe citește acest material :

" _____________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii.
Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.

( Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam, lăsa muritori de foame, peste 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.)

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu / în permanență, în funcție de nivelul de cunoaștere al Omenirii.

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu „harul creației".

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze, fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Deci ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale, la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației, ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației.

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin ce este, Dumnezeul Creator, te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei, cu harul creației, și cu capacitatea de a crea.
Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi!

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta, la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt,/ în realitate, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet.

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context.

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane.

O dovadă concludentă a faptului că ne viul are suflet este memoria apei.
Caută pe net despre memoria apei.
Ar fi cam aiurea să afirmi că apa este vie și este o ființă dar apa are memorie... și în context putem vorbi deci și despre sufletul ne viului.
Merită să vezi neapărat cu ochii tăi filmele astea :
http://www.youtube.com/watch?v=cmp6MgrPb24
http://www.youtube.com/watch?v=cxROTKBW4hU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=e8d-RbtD0uU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ElFJLKG22nE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TBB6V8Vhbkg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=o4XuNSZ1tZA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TURwuGkaFTU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TSPjlhT0yEM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FxtvBs4KNrI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=9RkwWJCyFYE&feature=related
Sunt și altele dar mai mici.

Într-un asemenea context ecologia capătă dimensiuni religioase foarte clare.

Nu trebuie să ardem aiurea combustibilii fosili ci numai să îi chimizăm, și trebuie să ne ocupăm, noi oamenii, foarte serios de valorificarea energiilor neconvenționale deci fără să stricăm natura:

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare.
Sunt și religii mincinoase, care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe",, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".

Păcatele pot fi contrabalansate parțial, cu fapte și gânduri „ suplimentar voluntar bune". )

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale, prin care va trece sufletul (și spiritul ) tău, în existențele tale ulterioare.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material.

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite/ cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea.

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune : „astea sunt cărămiduțele, puse de mine ", și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni, zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri paralele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare.

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri, în cadrul aceluiași univers etc. ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică, în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, (în speță Divinitatea de Ordin Suprem al Universului,) i-a hărăzit pe toți oamenii, independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii, dar cu panteon divinic vid (= zero zeități bune ) și simultan cu panteon malefic vid (= zero zeități rele )
)
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ, ar putea să fie, să pui și tu cărămiduțele tale, la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității!

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum."

Nu este un material foarte bine elaborat, dar nici nu este foarte prost scris.

A vorbii de păcatul " de a vrea să cunoști" este ceva împotriva voinței reale a Creatorului!

Asta cu falsul păcatul Adamic, păcatul dorinței de a vrea să cunoști, este o minciună tipică castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători tocmai spre a îi putea parazita cât mai eficient, pe oameni.

În consecință nu există la modul real, nici un fel de păcat adamic, asta fiind o mare minciună inventată de prelați că Dumnezeu ne vrea învățând, cunoscând și creatori, că altfel nu hărăzea specia oameni cu capacitatea de a creea.

În consecință ca membru al speciei oameni, trebuie să păcătuiești cât mai puțin, să demonstrezi / probezi iubire față de cea ce are suflet, și să creezi -- existând etapele învățare, cunoaștere și creație---.

Din creștinism trebuie reținut numai ce este bun : că nu trebuie să furi, că nu trebuie să omori, etc,
iar nenumăratele prostii din creștinism, trebuie aruncate la gunoi.

| mihaibrasov a răspuns (pentru MMihai):

Tu nu ai raspuns la intrebare... ai rescris doar diverse lucruri luate de pe net...

| Danielcristian explică (pentru MMihai):

Multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra, am pus aceste antrebari pentru a vedea ceea ce oameni cred despre religie, viata si alimentatie.

Asi mai dori sa va pun o intrebare: Credeti ca biblia este unica sursa care poate duce la mantuire si credeti ca biblia este cuvantul adevarat?

| MMihai a răspuns (pentru mihaibrasov):

De unde ai vazut tu pe net asemenea lucruri?
In afara de cea ce am scris eu, pe acest site?

| mihaibrasov a răspuns (pentru MMihai):

Sa preiau putin din toata polologhia ta...

"
Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta, la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație."

Care progres si prosperitate? Nu vezi ca suntem in regres si ca toata tehnologia asta ne impinge inapoi, ci nu inainte. Ca suflete, ratacim aiurea cu cat cream mai mult?
Ai luat de pe net treaba cu memoria apei si ai dat si linkurile aferente. In rest, logica ta de buzunar apartine probabil vreunei literaturi gen "S. F. senzational" nedemonstrata decat cu vorbe. Daca ai sti tu ce e de fapt existenta si ce e de fapt pacatul adamic... Dar te las in ale tale.
Numai bine!

| MMihai a răspuns (pentru Danielcristian):

Credeti ca biblia este unica sursa care poate duce la mantuire si credeti ca biblia este cuvantul adevarat?
Daca citeai raspunsurile mele cu atentie, nu imi puneai aceasta intrebare!
„ Oricum biblia trebuie inteleasa la justa valoare, ==maculatura."
http://dexonline.ro/definitie/maculatur%C4%83
MACULATÚRĂ f. 1) Deșeu de hârtie obținut din operațiile de imprimare tipografică. 2) Hârtie scrisă sau tipărită, care și-a pierdut importanța, folosită în calitate de materie primă la fabricarea ambalajelor. 3) fig. Scriere lipsită de valoare. /

| MMihai a răspuns (pentru mihaibrasov):

Treaba cu memoria apei o stiam, de pe vremea studentiei, de la de la un cunoscut si de la o asistenta de la biofizica, de la facultatea de Fizica.
El, persoana cunoscuta, era in anul 5, la facultatea de Fizica, cred la sectia fizica nucleara sau eventual la sectia optica, spectroscopie - plasmă!
Acel cunoscut era un om de treaba, cel putin eu, nu am avut sa ii reprosez nimic, in raporturile lui cu mine.
El mi-a reprosat mie, ca am cerut ca sa fie numit șef al UASCR-ului si ulterior sa fie avansat in ierarhie, drept pentru care el, nu a mai vrut sa stie de mine, ca la ora aceia nu il pasiona politica. Ulterior a tot, fost avansat in ierarhie. ( pesoana respectiva n. 1 septembrie 1951, București — d. 25 septembrie 1996 ).
Considerand ca el, „bate campii" privind „memoria apei", am discutat ulterior cu acea asistenta, care mi-a confirmat ca s-au facut niste studii in acest sens, care se pare ca ar confirma asta.

Deja problema „memoriei apei" este acceptata, de foarte multa lume.

Problema „ memoriei apei", are implicații religioase teribile, ca putem vorbi despre „sufletul apei" și la modul generalizat, despre sufletul ne-viului.

| MMihai a răspuns (pentru mihaibrasov):

Daca ai sti tu ce e de fapt existenta si ce e de fapt pacatul adamic...
Am facut la facultate filozofie marxista, ca asa se facea, (și trebuia educata in spirit ateist stiintific, tanara generatie.).

Dupa 1988 am inceput sa ma indoiesc de ateism.
Am dat un examen pe religie crestina ortodoxa in 1994 sau in 1995 cu C. Galeriu si mai cunosc si acum crestinism ortodox http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_Galeriu,
si tocmai de aceia consider crestinismul drept o religie, ce ar trebui sa nu mai aiba nici macar, un singur adept.

In 1994-1995 am ajuns la concluzia ca un om cu carte, nu poate sa fie creștin ( de la mizeria cu pacatul adamic, de la povestea imbecila cu potopul mondial, de la idioteniile din cartea exodului și de la toata biblia, in general, care nu este decat o insiruire de basme cretinoidice.)

Nu exista nici un pacat adamic la modul real, ca Dumnezeu ne vrea invatand, cunoscand, creativi și creatori.

| mihaibrasov a răspuns (pentru MMihai):

Si iata ca are foarte multi adepti acest crestinism... Marea greseala a religiilor este ca interpreteaza cuvant cu cuvant Biblia, lucru total gresit. Sunt lasate acolo povestioare, alegorii, metafore intelese doar de cei care au cunostinte vaste de ezoterism. Daca te apuci sa studiezi literalmente insa, n-ai cum sa crezi ca intr-o barca Noe a bagat toate animalele si a venit o inundatie care a acoperit tot. Evident, asta e o prostie.
Insa, daca stpui ca ai dat examen pe religie crestin ortodoxa, banuiesc ca stii si ca 'in spatele usilor inchise' la preotii ortodocsi se invata lucruri foarte interesante care iti pot explica in amanuntime anumite lucruri. Insa, aceste informatii, stau bine pazite, caci altfel oamenii ar cauta pe Dumnezeu in ei insisi, ci nu intre zidurile unei institutii care de sute de ani aduna bani si tot nu-i ajunge.
Din pacate, religiile sunt o afacere, dar asta nu inseamna ca Biblia e o aberatie.

| MMihai a răspuns:

Care este scopul vieti noastre?
Citeste treaba cu caramidutele din raspunsul meu anterior.
Ce putem si ce nu putem consuma conform bibliei?
Biblia este compusa din 2 bucati care nu au treaba una cu alta.
Dupa VT, animalele curate au copita despicata și rumega!
Oricum biblia trebuie inteleasa la justa valoare, ==maculatura.
Deci poti manca tot cea ce mananca oamenii de pe planeta Terra.
Carnea animalelor sau a altor vietati necontrolate de medici veterinari, implica riscurile de a te alege cu paraziti, boli etc.

| vreausieu1 a răspuns (pentru MMihai):

Esti martor de'a lu Ehova cumva?laughing

| Danielcristian explică (pentru MMihai):

La treaba cu biblia ca este compusa din doua bucati si ca nu ar avea treaba una cu alta ai o sa te contrazic un pic sau nu poate o sa te contrazici tu, an vechiul testament sunt cele 10 porunci se respecta si an noul testament sau nu?

| Dumnezău a răspuns:

1. Un om ce considera o singura religie din miile care exista, are grave probleme psihice.Si eu consider ca orice persoana care se vrea perfect sanatoasa mental, nu are religie, nu se inchina la tot felul de ingerasi si creaturi atotputernice, atotstiutoare, pe scurt-nu are religie.In plus, religia este opiul maselor si este un pericol pentru unitatea omenirii cam de cand a fost inventata.Religia e nociva, periculoasa, si inutila.Astfel,ar trebui sa fim bolunzi rau sa consideram macar una din cele vreo 14. 000 de religii adevarata.
2."Cine cauta scopul vietii, nu il va gasi niciodata"-Albert Camus
Scopul vietii nu exista, este o utopie justificatoare pentru anumite actiuni si scopuri la scara mica. Daca ne definim dinainte anumite teluri, mai mult ca sigur, nu le vom putea atinge prea usor, sau nu le vom atinge deloc. Dar cum ai pus intrebarea la religie, te asigur ca scopul vietii nu este abstinenta si comuniunea cu Dumnezeu sau alte zanisoare fabuloase, din mintea unor nebuni hazlii.Personal,cred ca scopul vietii noastre este desavarsirea si perfectionarea, in orice domeniu posibil, alaturi de cunoastre, si intelepciune.
3.Cine isi ghideaza viata dupa Biblie? Nebunii sau oamenii slabi, care au nevoie de ceva/cineva care sa le spuna ce sa iubeasca, ce sa urasca, ce sa faca, ce sa nu face, ce le este interzis, ce le este permis, ce pot consuma sau nu.Biblia are pe putin 400 de versete scandaloase; ce-ar fi daca ne-am lua dupa ele si am face ce zice acolo? As zice sa nu iei nimic de bun din ce scrie in Biblie, ca e o culegere de povesti SF, cu foarte mici legaturi cu realitatea.

| William a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci in viata. Scopul ti-l stabilesti tu. Cel mai bine ar fi ca scopul tau in viata sa fie mantuirea. Biblia nu este carte de bucate, nu stiu sigur ce scrie acolo despre mancare. Daca vrei sa faci voia Domnului iti sugerez sa eviti carnea (si produsele din carne), laptele (si produsele din lapte, ma refer si la ciocolata cu lapte), si ouale (si produsele care au in ele oua). Daca nu poti sa tii post toata viata atunci macar miercuri si vineri abtine-te de la carne, oua si lapte si orice produs derivat din astea 3. In caz ca nu stii ce au zilele de miercuri si vineri iti zic eu: miercurea se tine post pentru ca Iisus a fost vandut de catre Iuda intr-o zi de miercuri, vineri se tine post pentru ca Iisus a fost rastignit intr-o zi de vineri. Acum te gandesti '' asa si?'' pai daca mananci carne, lapte sau oua miercurea esti considerat vanzator al lui Iisus, iar daca mananci carne, lapte sau oua vinerei esti considerat rastignitor al lui Iisus. Ambele pacate is mari si grele.

| Esperança a răspuns (pentru William):

Nu te supara, dar am si eu o intrebare pentru tine.
Pentru ce s-a jertfit Isus Hristos pentru noi?
Oare ca sa stam flamanzi?
Ai citit Marcu 7:14-23, ia vezi ce zice acolo?

| Danielcristian explică (pentru William):

Multumesc pentru respuns.
Cred an post si trebuie sa postim pentru ca an sfanta scriptura scrie despre post, dar ma puteti documenta unde scrie an biblie despre postul de miercuri si vineri, sau exact despre carne sau despre post ca daca miercuria mananc carne lapte sau oua sunt considerat vanzatorul lui ISUS. sau despre vineri?

Va rog doar din biblie multumesc

| William a răspuns (pentru Esperança):

Iisus a murit pe cruce pentru a ne fi iertate pacatele, nu pentru bunastarea noastra materiala. Te referi la Africa? Nu stiu de ce este asa saracie acolo, poate pentru ca ei nu cred in Dumnezeu (sau poate ca nici nu au auzit de Dumnezeu), ei sunt canibali (unii), venereaza pomi si animale, si se omoara intre ei fara sa le para rau. Stiu ca nici noi nu suntem mai pacifisti, dovada sunt razboaiele mondiale si nu numai.

| Esperança a răspuns (pentru William):

Wiliam, eu nu ma refer la nici o Africa ci ma refer strict la ce ai zis tu.
"Daca vrei sa faci voia Domnului iti sugerez sa eviti carnea (si produsele din carne), laptele (si produsele din lapte, ma refer si la ciocolata cu lapte), si ouale (si produsele care au in ele oua). "

Oare chiar asta este Voia Domnului?
Nu cumva voia Domnului este sfintirea noastra?
Ce importanta are ziua in care Hristos s-a jertfit? Ca a fost vineri, ca a fost luni, nu este important, ci cel mai important este sa stim pentru ce si cine s-a jertfit.
Stii care este problema ca din cauza atator traditii si obiceiuri unii au uitat esentialul, au uitat scopul pentru care Isus Hristos s-a Jertfit si in loc sa ii preocupe viata lor, adica sa traisca dupa Scriptura pe ei ii preocupe sa nu manance lactate vinerea si miercurea.
Hristos nu s-a jertfit ca sa tii tu post miercuri si vineri, asa ceva nu scrie nici unde in Biblie, postul se tine cand vrei tu insemnand cu totul si cu totul altceva decat crezi.

| William a răspuns (pentru Danielcristian):

Scz, dar nu am citit Biblia toata si nu stiu. Dar poti sa ma crezi pe cuvant si sa tii post macar miercuri si vineri.

| Danielcristian explică (pentru William):

Dragul meu ceea ce zici tu e din sfanta traditie nu din biblie, arata-mi din biblie, nu zic ca e pacat doamne fereste dar adevaratul post al gasiti in: Matei 6:16-18,

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu exista religie perfecta! toti gresim! cea ce conteaza mai mult sunt faptele pe care le faci pentru Dumnezeu si credinta il el big grin

| beaa a răspuns:

Religia adevarata poate fi identificata dupa invataturile ei daca si le bazeaza pe Biblie, daca i se inchina numai lui Dumnezeu si fac de cunoscut numele lui, daca manifesta iubire fata de semeni, daca il accepta pe Isus drept mijloc de salvare oferit de Dumnezeu, daca nu fac parte din lume si predica Regatul lui Dumnezeu.

| Danielcristian explică (pentru beaa):

Multumesc, este cel mai frumos raspuns primit, biblia e adevarul pur unde gasim calea adevarul si viata. multumesc anca odata si asi dori sa stiu ce religie aveti.

| beaa a răspuns (pentru Danielcristian):

Sunt martora a lui Iehova.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei religia adevarata se bazeaza pe anumite criterii.Isi bazeaza invataturile pe Biblie, nu idei personale, 2Timotei3:16, 17. I se inchina numai lui Iehova (acesta este numele lui Dumnezeu conform Biblilor vechi, de exemplu cea din 1873 sau 1914) si fac cunoscut numele sau.Ioan17:6.Manifesta o iubire sincera si dezinteresata unii fata de alti.Ioan13:34,35, iubirea depasind barierele rasiale, sociale si nationale si ii uneste intr-o fraternitate foarte puternica si ei nu ridica arma impotriva altora adica nu se implica in armata. Isaia2:4. Apoi il accepta pe Isus Cristos drept mijloc de salvare oferit de Dumnezeu.Matei20:28.Apoi adevaratii crestini nu se implica in politica si nici in conflictele ei.De asemenea ei predica despre Regatul lui Dumnezeu drept unica speranta a omenirii. Matei28:18-20. Iar isaia43:10-12 arata care sunt adevaratii crestini. Apoi orice intrebare a-i avea legat de scopul vietii Biblia iti ofera raspunsul, dar daca doresti sa intelegi cu adevarat Biblia, ia legatura cu Martorii lui iehova si vei intelege tot. Important e sa nu ai prejudecati si sunt convinsa ca vei trage foloase.

| hunterpainting a răspuns:

Church of the Flying Spaghetti Monster.
gasesti aici detalii http://www.venganza.org/

depinde de fiecare din noi sa dam un scop vietii

citeste biblia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te cheama CRISTIAN? de la ce vine numele tau? de ce te cheama asa? iti place? cine era acela al carui nume il porti?

| CiprianZisSpartanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cristian este de obicei nume de barbat extraordinar care te baga in boala instant de cum il vezi si dupa te plangi in fiecare an ca nu mai scapi si in loc sa mai scapi de sentimente din contra te indragostesti mai mult pe zi ce trece si nu stii vreodata daca o sa ai noroc si o sa-l ai aia e e ca la barbut pana la urma sa speram ca o sa avem o viata fericita. De asemenea desi asta e definitia numelui Cristian exista o exceptie oribila cu nasul cat titanicul si mecla de spalat veceuri publice dar nu mai zic nmc aia e o exceptie restul de Cristiani super misto 10/10 direct pe PornHub Premium cu voi pup

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sal, Care este RELIGIA adevarata? nici una toate sunt creatia omului daca isi cunoasterea uitate la documentare pe net sa vezi ca omul prin religie sia explicat natura etc
Care este scopul vieti noastre? cred ca e individual nu pentru toti scopul meu e sa am tot ce imi doresc, Ce putem si ce nu putem consuma conform bibliei?

carnea de porc dupa vechiul testament dar aia pentru ca evrei nici nu o mancau intelegi e ca la noi daca sar interzice carnea de cangur la ei nu sunt porcii, au lapte de camila nu ca noi de vaca
biblia e o explicatie primitiva a naturii 200 de miliarde de stele lea creat un zeu? cum lea creat fara materie? cum s-a creat acel zeu fara materie?

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra, am pus aceste intrebari pentru a vedea ce crede lumea despre religie, viata si alimentatie.

Asi dori sa va mai pun o intrebare : Credeti ca biblia e sursa de mantuire si e unica carte din care orice popor orice neam trebuie sa o respecte?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Sal, cred ca biblia e o carte evreiasca care incarca sa explice natura asa cum o faceu si grecii, egiptenii, mereu omul a cautat o explicatie pentru mediul inconjurator desigur ei nu beneficiau de cunostinele din ziua de azi nu ar trebui sa ne miram, biblia e o sursa primitiva de a explica lumea nu trebuie sa rescpactam si trebuie sa gandim liber chiar nu poti trai fara ca cineva sa te trimita in iad daca faci ceva rau?

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Sunteti ateu?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Da

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sabatul e sambata nu duminica dar nu e zi de odihna, e zi pe care so dedici spirutual lui dumnezeu nu sa stai si sa te rogi de sabat

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

An geneza 2. 2, 3, exod 20:10, exod 31: 13 si multe alte capitole, dar nu doresc sa te plictisesti, nu te costa nimica sa citesti unde ti-am zis iar daca acestea nu sunt dejunse o sa ati arat mai 50 de versete unde vorbeste clar ca e unica zi de odihna.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Eu asa am citit pe net ca e o zi dedicata zeului evreu

| DianaaStop a răspuns:

Pana la urma nu religia ne mantuieste ci ceea ce avem in inima. Scopul vietii noastre, daca ma gandesc conform religiei care apartin este sa ii slujesti in totalitate doar Lui Dumnezeu si doar Lui sa te inchini ca mai apoi sa ai parte cu el in Paradis.happy Daca te referi cumva al ce fel de acrne putem consuma citeste in biblie leviticul 11. dar pana la urma nu ceea ce intra in om il spurca ci ceea ce iese din om.(vorbe, fapte) Sper ca ti-am fost de folos.

| Danielcristian explică (pentru DianaaStop):

Multumesc pentru raspuns,

Care e ziua de odihna cea adevarata?

| William a răspuns (pentru Danielcristian):

Duminica, pentru ca este a 7-a zi. ''In ziua a saptea Dumnezeu Si-a sfarsit lucrarea, pe care o facuse; si in ziua a saptea S-a odihnit de toata lucrarea Lui pe care o facuse. Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru ca in ziua aceasta S-a odihnit de toata lucrarea Lui, pe care o zidise si o facuse.'' Si daca iti aduci aminte de porunca a patra ''Adu-ti aminte de ziua odihnei ca sa o sfintesti. Sa lucrezi sase zile si sa -ti faci lucrul tau. Darin ziua a saptea este inchinata Domnului, Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care este in casa ta. Caci in sase zile a facut Dumnezeu cerurile, pamantul si marea, si tot ce este in ele iar in ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvantat Domnul ziua de odihna si a sfintit-o''. Te-am lamurit?

| Danielcristian explică (pentru William):

Poti denmostra din biblie ca duminica este ziua a 7?
In biblie spune ca sambata ( sabat) an Marcu 15: 42, 16:1 relateaza biblia altceva fata de ce miai spus dumneata.
Da e totul ok cum ai scris dar ca e duminica nu pot sa cred.
Informeazama daca gasiti an biblie ca e duminica te rog. salutari

| William a răspuns (pentru Danielcristian):

Puteai sa imi spui ca esti catolic, nu ma mai oboseam sa iti explic.

| Danielcristian explică (pentru William):

Nu sunt catolic

| sEEk8 a răspuns (pentru Danielcristian):

Daca vei cauta pe net si vei citi si in Biblie Sambata, doamna mea profesoara de religia mi-a spus ca Duminica este PRIMA ZI a saptamanii si de fapt sambata este de fapt ziua de odihna, parca asa scrie si in vechiul testament.

| sEEk8 a răspuns:

Dumnezeu a creat fiecare om cu un motiv.
Numai ca Dumnezeu nu-i controleaza viata, omu poate sa alega intre bine si rau dar Dumnezeu ii da variantele cele bune pe cand omul poate sa aleaga ce vrea.Intotdeauna Dumnezeu va fi cu tine prin rugaciunile tale si credinta fata de el. Bineinteles mai gresit mai scapi o injuratura, o miciuna dar atata timp cat nu faci cu ura si iti dai seama de greseala si-ti ceri scuze Dumnezeu te iarta. Scopul fiecarui om numai Dumnezeul il stie!

| Danielcristian explică (pentru sEEk8):

Multumesc de raspuns, raspuns corect, imi pare bine ca sunt si oameni care stiu ceea ce ar trebui ca toti oamenei sa stie,

| Costin_Tudor_1983 a răspuns:

Martin Luther a declarat pe la sfarsitul vietii cu cuvintele lui: ''Doamne, ce mult am ratacit in viata asta".A omorat foarte multi tarani care i s-au impotrivit si apoi s-a unit cu catolicii si i-a casapit pe anabaptisti.Imi pare rau sa vad ca un astfel de om este luat drept model de protestanti si neo-protestanti.Religii crestine sunt multe intr-adevar:
1.cultul penticostal - charles parham intemeietor
2.cultul adventist - ellen white intemeietor
3.cultul luteran - martin luther intemeietor
4.cultul calvinist - Jean calvin intemeietor
5.Biserica Catolica - care l-a inceput l-a avut in centru pe Iisus Hristos ca apoi din pacate sa fie in centru pe papa
6.martorii lui iehova - Charles Taze Russell(intemeietor)
7.biserica evanghelica romana - dumitru cornilescu
...etc...puteam sa mai enumar mult mai multe culte.
Insa ce vreau sa evidentiez e urmatorul lucru:
- Biserica Ortodoxa Etiopiana - Apostolul Filip(intemeietor)
- Biserica Ortodoxa Rasariteana - Iisus Hristos(intemeietor)
Biserica Ortodoxă (în integralitatea bisericilor locale ce o compun) consideră că are la bază succesiunea apostolică neîntreruptă începută de la apostoli.
Biserica Ortodoxă a celor șapte Sinoade Ecumenice are la bază Vechiul și Noul Testament. Conducătorul ("capul") ei este Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, „Păstorul cel bun", care îndrumă credincioșii, mădularele vii ale Bisericii, pe calea spre mântuire.
Trebuie sa facem distinctie intre Adevar si minciuna caci spre exemplu:
Cultele neo-protestante sustin ca-l au ca model doar pe Iisus Hrisos ceea ce este o minciuna (de care putin se prind ) pentru ca doctrinele lor se bazeaza pe invataturile lui martin luther.Fiindca neo-protestantii adopta aceste ideologii ca Sola gratia, Solus Christus, Sola fide, Sola scriptura, Soli Deo Gloria de la Martin Luther inseamna ca intr-adevar Luther este pentru ei un model fie ca recunosc fie ca nu recunosc.Un cult care se contrazice e unul mincinos iar D-zeu te judeca pe lumea cealalta pentru ca nu ai deschis ochii si ai vrut din propria initiativa sa fii partasa la minciuna.Insa se contrazic mult mai mult decat va inchipuiti dar despre asta o sa scriu altadata.
Pe timpul lui Stefan cel Mare nu exista decat o singura credinta, cea Ortodoxa.Stefan a luptat pentru Sfanta Treime, pentru Dreapta Credinta impotriva paganilor, impotriva celor care huleau Sf.Treime.Atunci romanii luptau cu sabia pana la moarte pentru credinta si pentru ca urmasii lor sa se nasca intr-o tara libera si ca sa mosteneasca Dreapta Credinta.In vreme de razboi s-a sfatuit cu un Sfant pe numele lui Daniil Sihastrul care ghici ce:era un simplu ortodox nu era baptist, luteranist, catolic, penticostal etc. Si in zilele noastre se duc multe razboaie insa nu cu sabia ci cu cuvantul.Sectarii vin la urmasii lui Stefan cel Mare cu minciuna, iar acestia in loc sa lupte pentru Dreapta Credinta asa cum o faceau adevaratii credinciosi, urmasii din ziua de azi lasa armele jos si se predau dandu-si sufletul in mainile diavolului caci el este parintele minciunii. Oare voi neo-protestantilor credeti ca Ellen White, Charles Parham, John Smith, Joseph Smith etc.or sa faca mai multe pentru tara asta si pentru sufletul vostru mai multe decat a facut Stefan cel Mare pentru voi? Decat sa tradati credinta in care v-ati nascut mai bine ne-am uni cu totii ca sa facem fata impotriva ereziilor care au luat amploare in ziua de azi. Daca veti citi despre Charles Parham, Ellen White, Jseph Smith etc(sa scrieti pe google numele lor iar alaturi freemason) veti vedea ca acestia au fost masoni.Eu nu am de ce sa va mint. Dumnezeu a facut ca totul sa fie foarte simplu. Oricine care cauta pe net care vrea sa descopere care e Dreapta Credinta, poate sa i se descopere.Numai sa vrea.Curge in venele mele ca si-n al vostru sangele lui Stefan cel Mare caci sunt urmas al lui ca si voi si sunt mandru ca-s roman si ca m-am nascut ortodox. Daca nu credeti ce am scris aici atunci cercetati si singuri insa trebuie sa va dea de gandit de ce masonii au intemeiat noi culte si au ajuns si pe meleagul nostru. Daca aveam un conducator al tarii precum Stefan cel Mare credeti ca-i accepta pe acestia pe meleagul nostru? Asociatia Ortodoxia Tinerilor are un proiect ambitios pentru acest neam. Sprijiniti-l.O oaie ratacita face cat o suta de oi credincioase. Asa ca va asteptam printre noi.Doamne ajuta