| SG1995 a întrebat:

Care sunt diferențele dintre Biserica catolica și Biserica Ortodoxă liturgic vorbind?
Din ce știu în Biserica Ortodoxă există 3 liturghi:
Cea sfântului apostol Iacov, A sfântului Vasile și a Sfântului Ioan Gură de Aur. Deci întrebarea mea mai exactă e: Cu s-a dezvoltat Sfânta Litughie în vest, respectiv dacă cele două biserici vor deveni una asta va afecta structura proprie a liturghiei catolice? Dar la nivel administrativ, ar fi diferite lucruriile într-o astfel de împrejurare?

5 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Calea de apropiere ar fi comuniunea in rugaciune si celebrarea sfintilor. Nu exista sfinti catolici sau ortodocsi, noi facem impartirea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erezia papistasa nu e Biserica. Deci nu are cum sa se uneasca minciuna si erezia papistasa cu Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica Ortodoxa, singura care tine neschimbate si sanatoase dogmele si traditia Sfintilor Apostoli si Sfintilor Parinti, Sinoadelor Ecumenice.
Hristos nu are mai multe Biserici, fiindca trupul Sau este Unul, adica e neimpartit.
Liturghia Romana care se face la papistasi e apa de ploaie, fiindca papistasii nu au preotie valida, nici Sfinte Taine, nici Biserica, iar adunarea papistasa e doar o erezie si o minciuna.
Biserica ortodoxa de Rasarit este singura Biserica a lui Hristos, si portile iadului nu o vor birui.

| SG1995 explică (pentru anonim_4396):

Încă nu ai înțeles la ceea ce mă refeream. Dacă catolici ar renunța la ereziile lor doctrinale precum:
filioque, imaculata concepție, primatul și inafilibiltatea papală și altele, etc., În calea uniri lor cu noi ar sta structura diferită a slujbelor, cât și puterea administrativă, deoarece în Vest există doar o singură patriarhie încă de pe vremea imperiului Roman, și anume patriarhia Romei. Se pare că nici până la 1054 nu au existat alte patriarhate în Vest. Așa că acum puneam un mic joc de imaginație cum s-ar remedia aceste probleme într-u astfel de caz ipotetic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna, ambele au scopul să îndobitocească populația.