| Andreeaioan115 a întrebat:

Care sunt păcatele cele mai grave?

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Să nu ravnesti la bunul altuia, este unul dintre ele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa nu dai bani la biserică

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să păcătuiești contra Sfintei Vineri, fostă Venera, zeița iubirii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Omorurile crima adică, violul, furtul, imoralitatea sexuală adulterul, incestul, beția, lăcomia, materialismul, ura, si închinarea la idoli, icoane, imagini.

| Andreeaioan115 explică (pentru CristiDinBucuresti):

La ce te referi prin imoralitate sexuala

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

La persoanele casatorite care au amanti sau amante, barbatul care nu îi este fidel sotiei prin faptul ca pe lînga sotie are si amantă, sau invers sotia care pe lînga soț are si amant.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde pe cine intrebi. In crestinism cred ca sunt cele 7 pacate e moarte si cele strigatoare la cer.

| Celcestietot a răspuns:

Hula împotriva Duhului Sfânt, asta știu. Dar, să nu uităm, Biblia ne învață că păcatul tot păcat este în ochii lui Dumnezeu.

| Nilsson a răspuns:

Orice păcat oricât de mic poate duce în timp la rele mult mai mari ce au ca finalitate pierderea sufletului. De aceea trebuie să înlăturăm orice nu este după voia Lui Dumnezeu.

Totuși, în Biblie este menționat păcatul împotriva Duhului Sfânt ce nu este explicat în detaliu dar eu o văd acest păcat ca fiind raul făcut în cunoștință de cauză știind că nu este bine ceea ce faci și nedorind să te îndrepți, refuzând iertarea oferită prin Hristos.

Apoi un păcat deosebit de grav mai este faptul de a-i duce și pe alții în păcat, după cum este menționat în Matei 18:6-7

"6. Dar pentru oricine va face sa pacatuiasca pe unul din acesti micuti, care cred in Mine, ar fi mai de folos sa i se atarne de gat o piatra mare de moara si sa fie inecat in adancul marii.
7. Vai de lume, din pricina prilejurilor de pacatuire! Fiindca nu se poate sa nu vina prilejuri de pacatuire; dar vai de omul acela prin care vine prilejul de pacatuire!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păcatele grave sunt în număr de 7 si anume:
1. Mândria
2. Iubirea de argint sau avariţia
3. Desfrânarea
4. Invidia
5. Lăcomia Pântecului (fumat, droguri, alcool etc)
6. Mânia
7. Lenea sau nepăsarea faţă de muncă

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma descrii pe mine sau ce?
Aici sunt cele mai grace pacate adevarate :
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lacomia pantecelui se refera la altceva

| Digikey a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Se refera fix la asta.La dependenta.
Ori popa din satul vostru a behait altceva la biserica ori ai urechile infundate.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru Digikey):

Nu se refera la vicii cum ai zis tu ( fumat, alcool), ci la altceva: Hrisostom: „Dă pântecelui cât trebuie să primească, dar nu cât cere". Dumnezeu n-a făcut pe om ca să mănânce, ci bucatele le-a făcut ca să se întreţină, să mănânce atât cât să nu moară.

| Digikey a răspuns (pentru DuckDodgers0):

N-ai inteles nimic, du-te linge niste icoane fa-ti trei cruci, pupa niste moaste si simte-te un crestin implinit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai grav este mandria. Pentru asta a fost alungat Lucifer din cer. Este un pacat radacina al altora. De acolo vin relele din mandrie.

| TristanTzara a răspuns:

Prostia, caci daca e prea multa chiar duce la moarte.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Pacatele cele mai apropiate de noi, cele in care cadem mereu si de care inca nu ne-am vindecat, transformate in patimi, ele sunt cele mai grave.

| Andreeaioan115 explică (pentru pacatosulBogdan):

Eu am comis păcate grave și acum regret enorm, nu mă pot calma?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu-ti garantez ca te vei calma, dar daca te spovedesti la preotul ortodox, este cuvantul lui Dumnezeu ca vei fi iertata, ca si oricine altcineva care se spovedeste:
Ioan 20:
" 21 Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.
22 Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant;
23 Carora veti Ierta pacatele, le vor fi Iertate si carora le veti tine, vor fi tinute."

| Whateverrr a răspuns:

Orice pacat este indeajuns de grav ca sa ne desparta de Dumnezeu si sa ne faca sa nu putem sta in prezenta Lui. Ceea ce e relevant este ca Domnul Isus a luat asupra Lui toate pacatele, indiferent daca sunt considerate mici/mari, daca credem in El. Unii spun ca cel mai mare pacat ar fi mandria, pentru ca este nevoie de smerenie pentru a accepta ideea ca nu suntem perfecti/buni si avem nevoie de Domnul Isus pentru a fi mantuiti.

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Sinuciderea sau să comiții o crima