| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Cati dintre voi stiati ca numele lu Dumnezeu in biblie in orice biblie crestina e Iehova?
Iehova este numele Lu Dumnezeu
ce parere aveti despre asta
am si versete ca dovada

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toata lumea stia. Si sunt mai multe nume: https://sites.google.com/......-in-biblie

| Mayar a răspuns:

Noh,foarte bine. Da, stiu. Ce-i cu asta?

| TrăieşteClipa a răspuns:

YHWH este numele unuia dintre Elohim, pronuntat yodh-he-waw-he.
Seful indivizilor numiti Elohim se numea Eloah (cel care sta deasupra).
Biblia(Tanachul) in versiunea originala, nici macar nu a pomenit vreodata despre Dumnezeu.
Modificarile au fost facute in jurul anilor 600 ien cand s-a trecut de la politeism la monoteism si efectiv la indobitocirea populatiei.
Sursa
Jewish Encyclopedia

| SuNaM a răspuns:

Iahve nu este chiar un nume.Adica prin acest lucru(descoperit lui Moise pe munte dintr-un rug de foc) Dumnezeu arata cine si ce este. Iahve se traduce,, Eu sunt Cel ce sunt" iar prin acest asa zis nume el a aratat ca este vesnic si atotputernic si asa mai departe, dar este chiar foarte gresit sa te gandesti ca acesta este numele(la propriu) al lui Dumnezeu pentru ca este doar un titlu cu care Dumnezeu s-a aratat.Numele lui Dumnezeu cu firea dumnezeuiasca nu il cunoastem pentru ca nu avem nici vrednicia a o facem si nu am intelege.Dar numele firii lui Dumnezeu pamantene il stim si este un nume lumesc pentru al intelege:Iisus Hrisos!

PS:Martorii lui Iehova gresesc deoarece ei cred ca, chiar asa il cheama pe Dumnezeu.Cum ar fi sa zica Iahve, ce tare esti hai si la o bere! straight face

| AdiTorrent7 a răspuns:

Iehova este un nume inventat de aceasta secta.
Biblia contine in schimb vreo 5000 de nume atribuite lui Dumnezeu.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru AdiTorrent7):

Nu este un nume inventat vei gasi in biblie daca o vei citi

| Lucică1998 a răspuns:

Iehova/Iahve este unul din numele lui Dumnezeu si numele folosit in de obicei de către evrei. Dar totuși nu văd ce rost are întrebarea, crezi ca ii îndreptățește pe martorii lui Iehova sau ce încerci sa demonstrezi?

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru Lucică1998):

Cam da

| Lucică1998 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Daca ar apărea acum un grup de sataniști care sa aibă in denumirea grupului lor numele de Iehova, ceva de genu "Trimiși lui Iehova" sau orice altceva, asta i-ar îndreptării cumva? Nu contează asa mult numele lor, ci lucrurile susținute de aceștia.