| Moisie a întrebat:

Ce a facut Dumnezeu inainte de a crea Lumea?
Si unde locuia El daca cerurile nu erau inca create?

23 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Poate avea o vila in Cotroceni...

| Wehrmacht a răspuns:

Cred c-a baut...

| ErrorFound a răspuns:

A fumat Marijuana si a zis:
Co*e, hai sa creem universul!
Apoi s-a imbatat si n-a creat pe noi...

Apropo, tu esti teist?

| Moisie explică (pentru ErrorFound):

Evident ca sunt teist din moment ce am invatat din Biblie ca dupa ce Adam a mancat din fructul oprit, omul a devenit Dumnezeu!
Ce, nu am voie sa cred ca si EU sunt un Dumnezeu... mai mic, dar mai activ ca EL?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem afla asta din Biblie, mai exact din geneza.

Statea in bezna totala daca citim cuvant cu cuvant Biblia.

Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi.

statea in aer, in spatiu

. Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.

i a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra.
20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mişune apele de vietăţi, fiinţe cu viaţă în ele şi păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Şi a fost aşa.
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape şi toate fiinţele vii, care mişună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, şi toate păsările înaripate după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Şi le-a binecuvântat Dumnezeu şi a zis: "Prăsiţi-vă şi vă înmulţiţi şi umpleţi apele mărilor şi păsările să se înmulţească pe pământ!
23. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se mişcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Şi a fost aşa.
31. Şi a privit Dumnezeu toate câte a făcut şi iată erau bune foarte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a şasea.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Aha...deci era zeul Intunericului si habar nu avea ca lumina e buna!
Am inteles! Doar ca intrebarea se referea la ce facea sau nu facea nimic, ci doar statea in intuneric? Conform zicalei "ce faci bade, sezi si cugeti? javascript:void(0);
Nu, ficior, numai sed"!
2 De ce nu ai bagat toata Biblia, ca era mai impresionant?
Dar unde sedea ca doar cerurile inca nu au fost create?

| NAdrian a răspuns:

Cu ce ti-ar fi de folos spre mantuire daca ai sti aceste lucruri. Dumnezeu prin revelatie a pus la dispozitie omului toate cele de trebuinta spre mantuire.
Vezi cele 2 porunci in care se cuprinde intreaga Lege.

| Moisie explică (pentru NAdrian):

Legea nu e cuprinsa in 2 porunci ci in Deuteronom!
Mai degraba intreaba-te tu cum vei fi tu mantuit daca i-l urmezi pe Potrivnicu care a desfintat Legea?

| adrian1419 a răspuns:

Fap fap fap fap...

| MetallZuZ a răspuns:

Cum cineva care nu exista sa creeze o lume sau sa locuiasca. Nu va inteleg "logica". straight face

| Moisie explică (pentru MetallZuZ):

Este bine ca pui problema in felul asta!

| MetallZuZ a răspuns (pentru Moisie):

Mda.-. Credeti intr-o fiinta inexistenta. Nu va pot intelege. Stiinta e logica. Legea evolutionismului. Nimeni nu ne putea creea din nimic. Si logic, odata ce nu exista nimic nici "Dumnezeul" vostru nu exista. Pentru ca orice fiinta este creata de cineva sau ceva. Noi ca oameni am evoluat doin celula, pana la ce suntem azi. Dar "el" din nimic sigur nu a aparut. In concluzie nu exista.

| Exilee a răspuns (pentru MetallZuZ):

NU-ti poti sustine punctul de vedere prin niste sofisme. Asta una la mana.

De-asemenea te rog sa nu jignesti, caci jduecand dupa poza de profil, exprimarea superficiala cu apelativ din "romgleza" si cu niste ifose ce denota un caracter de toata jena din perspectiva unui om intelectual demn de tot respectul. Dar eh... e normal sa-i dispretuiesti pe unii care cu adevarat au motivele sa fie fericiti si care nu stii nimic despre viata lor, dar si sa asculti rock dorind sa-ti expui caracterul de "rebela".

Stii, un intelept spunea " NU cultura il indeparteaza pe om de Dumnezeu, ci SEMICULTURA". CUm dar sa-ti sustii argumentele, cand tu nu esti in stare sa-l asculti pe interlocutor pana la capat. Ignoranta si superficialitatea te definesc. Oricum, inca poti sa te schimbi, sa renunti la aceasta mentalitate. Ce vrei sa demonstrezi? Fii libera, oricum nimeni nu te obliga sa traiesti dupa voia nimanui, dar sa stii ca ignoranta ( care va duce si la prostie, dar SPERca nu e valabil in cazul tau si nu vreau sa-ti impartasesc in aceasta clipa relatia dintre ignoranta si prostie) fara o alta perspectiva pe care sa te poti baza, fara a interpreta si itnr-un alt mod, se plateste big grin

| Moisie explică (pentru MetallZuZ):

Eu nu cred in fiinte inexistente!
Eu cred intr-un Dumnezeu existent, si anume in societatea umana dezvoltata, deci atotputernica si mantuitoare. Pricepi?

| meandme77 a răspuns:

Niciunde,nu exista.

| Moisie explică (pentru meandme77):

Bine, stiu si eu asta, dar intrebarea nu era adresata ateilor ci credinciosilor!

| MetallZuZ a răspuns (pentru Moisie):

Mno, dude eu credeam ca esti cre(s)tin. o.0

| Exilee a răspuns (pentru MetallZuZ):

Si scuze ( in cazul in care pui mult suflet in "mediul virtual") daca ti-am stricat buna dispozitie.

| Exilee a răspuns (pentru MetallZuZ):

Sa nu crezi c-as avea ceva cu dumneata big grin Ba dimpotriva!

| Moisie explică (pentru MetallZuZ):

Na vezi ca credinta in ceea ce nu STII, este intotdeauna a proasta.

| teodormaryus99 a răspuns:

Draga Moisie invata sa fi mai intelept, si singur iti vei da raspunsul. Dar sa stii ca nu te ajuta cu nimic sa afli unde locuia si locuieste Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru teodormaryus99):

Si tu ai impresia ca intelepciunea vine din credinta a proasta, sau din multa multa stiinta si mai ales din CULTURA si experienta de viata?

| LeeoryHarold a răspuns:

Sunt agnostic deci...