| Steregoi a întrebat:

Ce e mai important in viata, cariera sau credinta?

Răspuns Câştigător
| wpetterssone a răspuns:

Întotdeauna mai important ă este credința. Și degeaba-i credință fără fapte. Deci mai importante sunt faptele decât cariera.
Faptele acelea care sunt bune și plăcute lui Dumnezeu ne vor ajuta să trăim veșnic după Judecata de Apoi.
Doar cu cariera, ce faci? Bani, bogăție, eticheta lui Satan.

| Octavian199 a răspuns (pentru wpetterssone):

Ia sa ai credinta cand ai un cancer, oare de vindeca credinta?

| Steregoi explică (pentru Octavian199):

Credinta va contribui la vindecare sau/si la inviere.

| wpetterssone a răspuns (pentru Octavian199):

Dar banii te vindecă?

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 a răspuns:

Cariera.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Dragostea!
Credinta nu e credinta daca nu muncesti nimic, ci e fanatism, iar fara de viata nineni nu ar putea sa o aiba. Cariera nu reprezinta totul pentru un om, iar ea e valabila si in cazul necredinciosilor. Viata este si ea importanta, deoarece fara de viata noi nu am putea avea atatea valori si bucurii. In concluzie, cel mai important lucru care poate apartine cuiva este dragostea. Credinta fara dragoste este fanatism, cariera fara dragoste e plictisitoare, iar viata fara dragoste este trista.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Astazi, cariera e pe primul loc. Daca esti superficial vei aprecia doar banii, puterea etc.
Daca mai ai ceva in cap poti investi in tine - educatie si/sau in familie.
Fericirea e importanta si felul in care ajungi la ea. Echilibrul! Poti fi ateu, agnostic, crestin, satanist, musulman. Nu vad cu ce te-ar putea ajuta credinta!

| Steregoi explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Credinta contribuie la fericire in timp ce cariera e sclavie consimtita si dorita cu pasiune. rolling on the floor Dead-line-urile sunt una din dovezile sclaviei moderne. Acestea sunt setate la limita putintei omului. Clientul vrea cat mai repede si cat mai mult. Dumnezeu nu pretinde asa ceva.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Steregoi):

Cariera e cariera. Când vei câștiga 3000-5000 euro net bonusuri mai vorbim. Unii își doresc sa fie corporatiști sau sa urce pe scara ierarhica. Vorbim despre ceva palpabil. Dumnezeu e pentru cei cu halucinații.

| Steregoi explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Te duci cu cariera in pamant pe vecie crezand ca Dumnezeu e o halucinatie. Banii nu te vindeca de vreo boala. Altu la rand. rolling on the floor

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Steregoi):

Este tocmai invers. In profesia mea vad mii de cazuri! Spre exemplu, de curand am intalnit trei cazuri medicale care, fara bani, ar fi ajuns la cimitir.
Iti trebui bani pentru analize, pentru o clinica privata in strainatate - Milano, Viena, Israel etc. Iti trebuie bani pentru operatie si apoi pentru medicamente si tratament. Bani foarte multi, cu 6 zerouri. In euro.
Banii te pot vindecat. Ca nu-i ai este alta problema! Dar orice vulpe se uita cu scarba la struguri!
Intr-adevar, ar trebui sa punem accentul pe dezvoltarea noastra personala, dar resursele, chiar si financiare, te pot ajuta!

| Steregoi explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu ajuta cariera si banii la nimic daca e cineva pe duca.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Steregoi):

Si daca esti cel mai mare credincios din lume si te rupe in doua o masina cu 180 la ora, mai conteaza religia, nationalitatea, orientarea sexuala?
Ceea ce afirmi este un nonsens! Medicii te pot ajuta. Daca nu se mai poate face nimic, medical vorbind, este alta chestiune. Nu tine de zei. Daca nu te duce mintea sa iti explici altfel decat prin existenta unei divinitati inseamna ca ai ramas la acelasi nivel mental ca in clasa a IV-a.

| Steregoi explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Cariera e importanta dar nu cea mai importanta. Mai importanta decat cariera e credinta. Zerourile despre care vorbesti sunt lacomia medicilor. Mentalitatea ca saracul nu merita salvat e gresita. Majoritatea oamenilor sunt saraci pentru ca exista o minoritate care ii subjuga. Tu nu vorbesti despre dreptate ci despre nedreptate. Viata si sanatatea omului nu are pret. Cei ce pun un pret pe viata omului adica medicii sau societatea sunt niste ticalosi. Pretul ar trebui sa fie ceva simbolic. Daca omul nu are bani suficienti sau nu poate strange bani cat cer doctorii atunci doctorii ar trebui sa-l trateze. Nu e vina lui ca nu are bani cat cer doctorii. Doctorii nu au dat niciun ban ca sa fie sanatosi adica oamenii nu si-au cumparat de fapt viata si sanatatea ca sa pretinda bani de la altii pentru asa ceva. De ce nu se fac cursuri open source cu bani putini? Astfel in fiecare sat ar putea exista o sala pentru chirurgie. Orice taran s-ar putea face chirurg daca vrea. Nu cred ca trebuie prea multa pregatire pentru a taia si a coase. Trebuie sa stie doar cum arata o artera, o vena, un nerv, un tesut sanatos si structura interna a omului si cateva medicamente si solutii si aparatura folosita in chirurgie.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Steregoi):

Cu alte cuvinte, mergand pe logica ta, crestinii sunt saraci, nu? Si ar trebui sa-i operam gratuit, corect?
Medicamentele, dragul meu, costa. Si tratamentul, spitalizarea, recuperarea, etc. In orice tara civilizata. In Statele Unite o amarata de operatie costa 10.000 dolari. O apendicita, cea mai banala operatie, costa 30.000. Daca nu ai asigurare, esti mort.
Cand orice taran va deveni medic si orice semidoct se va face programator, Romania va inflori! Astea sunt vise! Se munceste enorm in meseriile astea. Dar de ce vorbim despre medici?
Intrebarea era legata de credinta sau cariera? De vreme ce credinta e iluzorie si imaginara, aleg cariera!

| Steregoi explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Alege ce vrei tu. Si un om de la tara poate deveni medic sau programator si poate munci enorm. Orice taran poate daca vrea. Degeaba are omul bani daca trupul lui e irecuperabil. Tu vorbesti de extirparea unor organe si nu de refacerea lor. Teoretic nu e mare lucru sa tai si sa scoti sau sa iei de colo si sa pui dincolo prin transplant. Fara donatori degeaba este doctor in transplanturi. Cica unii fac tesuturi din celule stem. Insa celulele stem nu le-au facut ei ci le recolteaza. Mai devreme sau mai tarziu orice om moare. Asa ca tot credinta e mai importanta decat cariera. Tu acum fiind in putere te falesti insa ai sa vezi ca la un anumit moment nu vei putea face nimic cu banii sau cu cariera. Creierului tau ca al oricarui om si taran ii va fi tot mai greu sa schimbe ceva in propriile conceptii iar timpul il vei fi pierdut doar pe cariera. Eu n-am zis ca, virgula, cariera e neimportanta dar nu e nicidecum mai importanta decat credinta.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Steregoi):

Eu nu vreau sa-ti explic medicina. Poti scoate vase de sange la imprimanta 3D, stiai? Pentru inima pot fi folosite parti de animale. Vom clona oameni in curand. Chiar pentru parti de rezerva.
Eu iti spun ca aceasta "credinta" despre care vorbesti este iluzorie.
Du-te la spital cu aceasta credinta si vedem ce se intampla. In Romania nu poti trai cu asta. Poate esti idealist si asta este foarte bine. Dar e mai practic sa fii realist.
Dilema, morala sau nu, ramane in picioare. Dar nu cred ca se rezuma la un banii si cariera versus credinta.

| Steregoi explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ce spui tu aici nu contrazice ce am scris eu, in afara de credinta. happy