| MxR a întrebat:

Ce este frica de Dumnezeu? funda!

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Frica de Domnul este inceputul intelepciunii.

| Urzi23 a răspuns:

Din Frica de Dumnezeu, vine Dragostea de Dumnezeu, cred ca sesizezi diferenta

| Raniia a răspuns:

Frica de Dumnezeu este respect si reverenta fata de El.

| danay72 a răspuns:

Dorinta de a nu-i displacea, respectul profund izvorat dintr-o inima curata.Proverbe1:7

| Thunderstruck a răspuns:

Ceva primitiv.

| Încrucişătorul a răspuns:

De ce ar trebui sa-mi fie frica? E dictactor sau ceva inspaimantator?

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns:

O prostie.

| RAY a răspuns:

Frica este lantul care te opreste sa cunosti stiinta, cunoastere, frica te tine pe loc, te distruge, frica cu iadul este foarte populara la secte la bisericile mama nu prea, dar sectele fac averi pe aceste amenitari cu iadul vesnic

| milan9 a răspuns:

Teama de a nu-L dezamăgi pe Dumnezeu!

| milan9 a răspuns:

Teama de a nu te îndepărta de El!

| M25M a răspuns:

Este acea stare implementata psihicului copiilor cand nu au o putere de disceramnat, pentru a-i face sa creada intr-o entitate suprema, autoritara, care daca nu ii respecti poruncile si gresesti El te va pedepsi. Pishicul copilului fiind influentabil, imagineaza Iadul ca o realitate existenta unde va suferi fizic daca greseste, el nu avand puterea de a se gandi la acest taram intr-un mod metaforic sau alegoric. Acesta actiune mai poarta numele de trauma psihica insa spre deosebire de celelalte temeri care cauzeaza traume, aceasta este benefica.

| dracu14 a răspuns:

O frica pishologica, cauzata de impunerea religiei de la varsta fragede implicit cu tot cu impunerea lozincii :nu fa pacate ca te bate doamne doamne si ajungi in iad, este un sentiment pe care il au persoanele cu un caracter slab care cred ca tot cer zboara se mananca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceputul intelepciunii.

Răspuns utilizator avertizat
| Qinz a răspuns:

Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciuni.

| Alphawolf a răspuns (pentru Qinz):

Chiar crezi ceea ce spui? Poti educa inspirand frica? Ar trebui ca voi crestinii sa va faceti copiii intelepti terorizandu-i. As fi curios de rezultat.

| Qinz a răspuns (pentru Alphawolf):

"Mai există şi fanaticii ateişti, ale căror intolerenţă este cam aceeaşi cu intoleranţa fanaticilor religioşi şi provine din aceeaşi sursă. Ei sunt asemenea sclavilor care încă îşi simt greutatea lanţurilor lor de care s-au eliberat după o luptă grea. Ei sunt fiinţe care, în ura lor împotriva religiei, ‘opiumul poporului’, nu pot simţi muzica sferelor"-Eisten, tu esti unu dintre acei atei.

| Alphawolf a răspuns (pentru Qinz):

Ai sarit prea tare din subiect. Pe mine nu ma poti atinge cu vorbe in vant, trebuie sa-mi argumentezi. E prea simplu sa faci afirmatii, orice om poate afirma...
Eistein a mai spus multe. Eu in locul tau nu aveam curajul sa-l citez pe el. Aceasta afirmatie a lui o apreciezi, dar altele care incrimineaza Biblia, religia, nu!? Nu-i frumos din partea ta. Cam instabil.

| comandamente a răspuns:

Anceputul antelepciunii.

Proverbe 9:10
Începutul înţelepciunii este frica de Domnul; şi ştiinţa sfinţilor este priceperea.

| tom190 a răspuns:

Instrumentul cu care te santajeaza pocaitii!

| tom190 a răspuns:

Bravo Canis, ai invatat cum trebuie lectia de zi, o sa ajungi in RAI, dar intai plateste laughinglaughing

| ChR a răspuns:

Ma cam lasa rece iubirea asta a lui

| antireligiosu a răspuns:

Este santajul cu divinitatea.Tot ce se bazeaza pe frica si pe inducerea ei, pute a bicisnicie!

| antireligiosu a răspuns:

Respect fata de Domnu Nimeni?
Tu nu stii ca toate dictaturile se bazeaza pe frica?