| BogdanIvasciuc a întrebat:

Ce face un creștin atunci când Dumnezeu ii da un necaz/supărare/încercare foarte mare astfel încât el nu poate să-si ducă crucea suferinței mai departe? Se spune că Dumnezeu nu îți dă mai mult decât poți să duci pe lumea asta, dar sunt oameni pe lumea asta care și-au pierdut ultima speranță.De ce îngăduie suferința?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tiran acest Dumnezeu dacă își chinuie așa tare adepții. Nu zici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ești împotmolit prea mult în ateism iar asta nu te lasă să vezi adevărul. Trist.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte dificil sa acuzi pe cineva ca e prea impotmolit in realitate.
E fara sens ce zici tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Bun. S-o luam altfel. Cuvântul lui Dumnezeu, adică Biblia, ne îndeamnă la o viață fără de păcat, la iubirea față de aproapele, smd. Cu ce anume nu ești de acord din ceea ce spune Biblia?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

As vrea sa îți răspund ceva dar nu mai știi cu cine am inceput discuția și cu cine o continui. Cam nasol așa să îți schimbi numele in timpul unei discuții.

Dar că sa fac un rezumat, biblia e o carte, scrisă de oameni pentru oameni. Și tu ai ales acel 0.001% care sună frumos și logic.

| anonimg a răspuns:

Mulți oameni au credință în Dumnezeu, dar puțini se încred în El.
Credința în existența unui Dumnezeu bun este una, iar încrederea în El este alta.
Citește cartea "Calea către Hristos" -o găsești gratuit pe tot internetul, sau la librăria SolaScriptura din localitatea ta.
În ea vei găsi scris cum poți în mod practic să te încrezi liniștit în Dumnezeu; înveți cum să-L cunoști și cum să mergi prin viață alături de El. Nimic nu poate fi mai frumos pe pământ decât să duci crucea alături de Dumnezeul iubitor. Cine nu trăiește experiența asta se poate spune că a trăit degeaba.

Toți oamenii trec prin încercări. Acestea trebuie să ne conducă la Dumnezeu, la a ne apropia de El. Autorii psalmilor au trecut și ei prin încercări. Psalmii sunt rugăciunile lor din astfel de situații dificile: citește-i.
Oamenii trebuie să învețe să se încreadă în Dumnezeu și să traverseze valea umbrei morții împreună cu Dumnezeu (Psalm23).
Învață să te pui pe genunchi și să spui:"Doamne, mă încred în Tine chiar dacă credința mea este slabă." "Chiar dacă trec prin necaz, eu mă încred în Tine."
Dumnezeu ne cunoaște mai bine decât ne cunoaștem noi. Dar atunci când stăm de vorbă cu El în rugăciune, credința noastră crește. Așa ne dezvoltăm și creștem în credință -puțin câte puțin.
Domnul Isus le spunea tuturor celor ce vroiau să se apropie de El: "Îndrăznește, credința ta te-a mântuit!" La fel îți spune și ție. Crede lucrul acesta. Crede că Dumnezeu te iubește. Nu aștepta să simți acest lucru. Caută să te sprijinești pe El cu toată puterea ta. Crede că El te ascultă și este alături de tine. Cu cât suferința apasă mai mult pe sufletul tău, cu atât trebuie să fie și încrederea ta în El.
Daniel se ruga de trei ori pe zi lui Dumnezeu. Dacă simți nevoia poți să te rogi și de mai multe ori; Dumnezeu nu este deranjat niciodată. Și când te ridici de la rugăciune, caută să păstrezi prezența Lui cu tine. A ne ruga neîncetat nu înseamnă a ne ruga continuu, fără oprire. Ci înseamnă a păstra prezența Lui Dumnezeu cu noi. Rugăciunea poate fi în gând sau cu voce tare, și în cuvintele noastre, ca și cum i-am vorbi unui prieten. Dar ea trebuie ascunsă de urechile muritorilor, ale oamenilor curioși -atunci când ea este personală. Lipește-te de Dumnezeu și El se va lipi de tine. Duhul Său Sfânt Se va lega de duhul tău, adică de tine. Credința este principiu; adică crezi că Dumnezeu te iubește chiar și dacă nu simți asta. Credința se bazează pe Cuvântul scris al lui Dumnezeu. Iar Duhul Sfânt va confirma acest lucru. Duhul Sfânt va face ca (,) Cuvântul scris să fie asimilat de persoana ta, de duhul tău. De aceea trebuie ca Biblia să-ți fie hrana zilnică; și să-ți faci un obicei ca să o citești/studiezi zilnic. Doar așa vom ajunge la statura de om mare în credință și nu ne vom mai clătina la orice val și vânt.
Dezvoltă-ți viața, școala, serviciul; fă-ți o carieră, trăiește viața. Dar trăiește-o în credință, și nu murmura atunci când Dumnezeu te trece și prin încercări.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește cartea "Iov". Ai să afli de acolo.

| LaviniuA a răspuns:

Dar ce necaz ti-o dat?
Ce speranta ai pierdut, ca nu se rezolva?
Pai daca nu se rezolva, in cel mai rau caz suferi pana la moarte si gata. O fi rau, dar trece happy

Am intrebat si eu despre suferinta si am primit ceva de genul "pedeapsa il fereste pe om de alte necazuri mai mari".

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

Sau cum ar spune un filosof in viata "viata-i de rahat dar am iesit cu mainile curate", asta este cazul optimist in care cineva incercat de viata, a iesit cu bine din acea cumpana!

| LaviniuA a răspuns (pentru Simpatic):

Vezi ca aici e la religie... zicem "viata e rahat turcesc" big grin

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

N-am stiu cum sa vorbesc adecvat raportat la aceasta categorie happy

| OneReason a răspuns:

În astfel de momente, pot căuta alinare și sprijin în rugăciune, încredere și comunitatea lor religioasă. Dumnezeu poate permite suferința pentru a-i întări pe oameni și pentru a-i ajuta să crească spiritual.

| OvidiuSorinCupsa a răspuns:

Îl înjură și hulește, ce să facă.