| Hirom a întrebat:

Ce inseamna "Sa nu iti faci chip cioplit si sa nu te inchini la altcineva in afara de mine" daca noi ne inchinam la icoane care sunt facute din lemn(practic cioplit)?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Un idol poate sa fie acela caruia ii dedici timpul tau, banii tai si energia ta, acela caruia el se da pe sine insusi. Orice sau oricine ocupa o prioritate in inima si viata ta. Poate sa fie un obiect, o masina, un copil, sot, sotie.Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.
5 Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,,
,, Dar vine ceasul, şi acum a şi venit, când închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr; fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl.
Filip 3.3; Ioan 1.17;
24 Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr."

48 răspunsuri:
| Jackul336 a răspuns:

Inseamna ca initial oamenii nu aveau icoane; mai incolo icoanele au devenit o afacere profitabila pentru biserici
si au rastalmacit porunca

| ArinaRya a răspuns:

Din vremurile depărtate şi până în ziua de astăzi, oamenii şi-au făcut chipuri de lemn, de fier, de piatră, de argint, de aur; îngenunchează înaintea lor, vorbesc cu ele ca şi cum ar fi vii şi se închină astfel înaintea lucrării mâinilor lor (Ieremia 1: 16). Aceste chipuri fără viaţă se numesc idoli.

Vorbind de acest lucru, care este o urâciune îna­intea lui Dumnezeu, apostolul Pavel spune că oamenii „s-au fălit că sunt înţelepţi, şi când colo au înnebu­nit, pentru că au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană, care seamănă cu omul muritor"(Romani 1: 23). Idol este orice lucru care ia, în ochii şi în inima omului, locul Dumnezeului celui viu şi nevăzut. Şi cât de mulţi idoli mai sunt!

Idol este şi banul sau averea, când ţii la ban sau la avere mai mult ca la orice. Apostolul Pavel scrie în Epistola către Efeseni (5: 5): „Căci ştiţi bine că nici un curvar, nici un stricat, nici un lacom de a ve­re, care este un închinător la idoli, n-are parte de moştenire în împărăţia lui Cristos şi a lui Dumnezeu".

Idol este şi pântecele, când ţii la mâncare sau la băutură mai mult ca la Dumnezeu. „Dumnezeul lor este pântecele", scrie apostolul Pavel în Epistola către Filipeni 3: 19.

Idol poate să-ţi fie soţul, soţia sau copilul, la care ţii mai mult ca la Dumnezeu. Domnul Cristos zice: „ Cine iubeşte pe tată ori pe mamă, mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; şi cine iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine" (Matei 10: 37).

Deci, este cu putinţă ca cineva să iubească cele văzute mai mult decât pe Cel-Nevăzut. Lucrul acesta se poate observa, cu uşurinţă, pretutindeni. Când, de pildă, unui om i-a murit copilul şi, în durerea lui, începe să se certe cu Dumnezeu că i-a luat copilul, aceasta dovedeşte că, pentru acel om, copilul a fost un idol. Cel mai rău dintre toţi idolii este eul tău, adică tu însuţi. Când nu urmăreşti decât folosul tău, interesul tău sau plăcerea ta; când nu trăieşti decât pentru tine însuţi, atunci tu singur îţi eşti dumnezeul tău, adică idolul tău. Cercetează-te bine, şi vezi încotro se îndreaptă mai mult gândurile tale, grijile tale, plăce­rea ta, inima ta, şi vei descoperi imediat cine este idolul sau idolii tăi.

| sitărescu a răspuns:

Cazi în capcana lor!

Vechiul Testament nu mai valorează nimic, dacă nu e pus în lumina Noului Testament.
Apostolii nu au propovăduit Vechiul Testament ci Noul!

Dacă e să privim cu ochelari de cal strict în literă

Porunca începe cu "să nu-ți faci", adică simpla confecționare de reprezentări Sfinte și plasarea lor în locuri de importanță cum ar fi Scripturile Ilustrate sau în broșuri și afișe despre Domnul Hristos cu texte sfinte, îi plasează în vinovăție pe cei care fac asta, fără să fie necesară venerarea lor.

Mai ales pe cei care recunosc drept singură autoritate Scriptura dar au plasate în ea ilustrații- cu chipuri pictate.

Icoanele există din vechime dovadă catacombele romane în care s-au găsit reprezentări cu persoane sfinte sau cu momente din ceremoniile religioase, creștine.

Good Shepherd fresco from the Catacombs of San Callisto.

http://en.wikipedia.org/wiki/Catacombs_of_Rome

Dacă vrei să devii ipodiacon n-ai un duhovnic pe care să-l întrebi, chestiuni ce țin de dogmatica ortodoxă?

| HueyFreeman a răspuns:

Inseamna ca nu ai voie sa te inchini decat lui god al tau. Adica ajungeti toti in iad.

| Esperança a răspuns (pentru ArinaRya):

10 funde ti-as da pentru raspunsul tau complex si clar ca buna ziua!

| EmaS a răspuns:

Cine iubeste pe Dumnezeu acela asculta de Cuvantul Sau. Exista pericolul ca traditia si obiceiurile sa inlocuiasca Cuvantul si Voia lui Dumnezeu.Sola scriptura.

| sitărescu a răspuns:

Icoanele sunt ferestre vii spre transcedental și sunt o memorie vie a existenței lucrării lui Dumnezeu în lume prin Vasele Sale Alese- Sfinții.

În trecut, foarte mulți oameni nu știau să citească iar, mesajul Scripturii se transmitea prin viu grai.

Icoanele constituiau un suport vizual pentru aceștia întrucât, înălțau conștiința căzută a omului dinspre grijile lumești înspre preocupările duhovnicești și spre evlavie.

Sunt cazuri de oameni care au plecat cu gândul să păcătuiască, dar, la vederea icoanei, întunecimea minții lor demonice s-a luminat și nu au mai comis faptele rele, constituind o frână în conștiința lor.

Cinstea pe care o acordăm Sfântului nu trebuie confundată cu venerarea către Dumnezeu.

Când ne închinăm Sfântului ne adresăm unei persoane aflate ÎN VECINĂTATEA lui Dumnezeu, care se înfruptă de la Nunta Împăratului Hristos, pentru a ne ajuta ca rugăciunea noastră să se ridice la Dumnezeu.

| ArinaRya a răspuns (pentru Esperança):

Nu au importanta fundele pentru mine laughing nici nu le vad rostul, as prefera sa pot ajuta pe cineva cu raspunsurile mele. Iti multumesc! Fii binecuvantata si o seara frumoasa sa ai

| Esperança a răspuns (pentru ArinaRya):

....stiu, ziceam doar asa. Toate meritele sunt ale Domnului caci El ne da intelepciune in a-L cunoaste si a intelege Cuvantul Sau asa cum trebuie!
O seara binecuvantata happy

| costis a răspuns:

Subiectu s-a tot discutat. Da' ma rog, daca vrei tu sa ne intre bine in cap...

| danay72 a răspuns:

Sa nu te inchini lor, mai ales ca scrie ca nici unui chip de pe pamant sau din cer, deci la nimeni in afara de Dumnezeu. 1Ioan5:21

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Crestii se roaga la chipul din icoana, aici se refera sa nu ai altii idoli, cum ar fi sculptezi o piatra si te rogi la ea.

| milan9 a răspuns:

HERUVIMII – "chipurile cioplite de deasupra Chivotului Legii", sunt tot "ASEMĂNARE A VREUNUI LUCRU DIN TOATE CÂTE SUNT ÎN CER"! Şi totuşi, ridicarea lor a fost PORUNCITĂ DE DUMNEZEU! Cum este posibil acest lucru?

Simplu. Era chiar şi pentru evrei, o mare diferenţă între CEEA CE ERA DESTINAT LUI DUMNEZEU (chiar obiecte de cult) şi IDOLATRIE (făcea trimitere doar spre alte religii, alte divinităţi- cele false!).

Încurajându-i să facă acele CHIPURI CIOPLITE "speciale", Dumnezeu i-a ajutat să facă diferenţa între folosirea obiectelor de cult (care îndreptau atenţia la Dumnezeu) şi folosirea idolilor (falsele zeităţi păgâne).

Evreii rămâneau astfel la Unicul Dumnezeu!

Heruvimii din jurul chivotului, acele statui din aur, chiar pentru asta erau destinate: să mijlocească în conştiinţa iudeului sentimentul apropierii lui Dumnezeu!

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu defineşte "idolul"- ca fiind obiect CE NU ARE NICI O LEGĂTURĂ CU EL!

Contextul temerii faţă de idoli are în vedere DOAR "CONCURENŢA", care Îl înlocuia pe Dumnezeu:
- iminenţa religiilor păgâne, (diferite de credinţa evreilor);
- iminenţa falşilor zei păgâni!

În afară de asta, contextul poruncii a doua este doar pentru Vechiul Testament! În Noul Testament se poate împumuta doar sensul ei figurat, "debarasat" de contextual evreiesc de acum 3500 de ani – "idolii" de astăzi fiind lucrurile care îi îndepărtează pe oameni de Dumnezeu şi le solicită timpul existenţei lor: tv, internet, vicii, păcate, etc…

| WholeWorldTeam a răspuns:

Nu este un pacat inchinarea la icoane asa cum sustin unii de pe aici.Nu cinstim lemnul si nici vopseaua ci pe cel care este in ea si care stim ca exista.Cinstirea nu merge la materia din care este facuta icoana ci la cel din ea. Icoana nu este un zid catre dintre noi ci Dumnezeu ci "o fereastra" catre El. happy numai bine! happy

| HueyFreeman a răspuns (pentru xxxSecretDiscretxxx):

Nenea ala din icoana la care zici ca te inchini este zeul tau? Daca nu este atunci in iad ajungi.

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns (pentru HueyFreeman):

Mie profesoara de religie me-a spus ca noi ne rugam la persoana din imagine..nush ce aberatii iti zice tie...

| HueyFreeman a răspuns (pentru xxxSecretDiscretxxx):

Si persoana din imagine este zeul tau? Nu, este un idol. Nu trebuie sa-mi zica nimic profa de "religie" ca sa gandesc.

| mady03 a răspuns:

Noi ne rugam si ne inchinam la Sfintii din icoane, nu la lemnul sau materialul din care sunt confectionate!

| RAY a răspuns:

Sa nu devi tamplar asta vrea sa spuna

| zurick a răspuns:

Nu asta inseamna. Inseamna sa nu te inchini la alti dumnezei, alti idoli in afara de Dumnezeu.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru HueyFreeman):

Oare chiar exista iadul cu adevarat?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru xxxSecretDiscretxxx):

Dar daca sculptezi un lemn, nu e acelasi lucru ca si cand ai sculpta o piatra?

| HueyFreeman a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu.

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Heruvimii nu sînt un exemplu în acest caz deoarece nimeni nu se închina în fața lor."Heruvimii din jurul chivotului, acele statui din aur, chiar pentru asta erau destinate: să mijlocească în conştiinţa iudeului sentimentul apropierii lui Dumnezeu!" --Și cum anume mijloceau în conștiința iudeilor de vreme ce numai Marele Preot îi vedea?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Chiar dacă nu erau văzuţi, "Heruvimii din jurul chivotului" erau totuşi în Sfânta Sfintelor, locul spre care îşi îndreptau evreii rugăciunile. Direct sau indirect, erau şi simbolizau "locul prezenţei lui Dumnezeu".

Dacă HERUVIMII, "CHIPURILE CIOPLITE DIN AUR" CERUTE DE DUMNEZEU nu aveau rolul de a "mijloci în conştiinţa iudeului sentimentul apropierii lui Dumnezeu" în plan simbolic, atunci aveau CHIAR UN ROL MAI PREGNANT, prin translarea din planul simbolic în acela al OBIECTELOR DE CULT!

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Persoana din imagine nu la lemn!

Răspuns utilizator avertizat
| DeliaDaniela a răspuns (pentru HueyFreeman):

Eu nu vad mare diferenta. Tu ce diferenta vezi?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru xxxSecretDiscretxxx):

Dar daca sculptezi o piatra si pictezi pe ea chipul lui Isus, oare nu tot un 'chip cioplit' si un idol ramane? Dumnezeu nu a zis doar " nu va inchinati la chipuri cioplite"
ci a zis si "nu va faceti chipuri cioplite".