| คlєxヅ a întrebat:

Ce-n seamna daca vezi un caine cu ochii portocalii blana neagra si pe la picioare maro deschis de tot si cu semn in frunte ca o cruce? Chiar am vazut unul

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Cainele este simbolul loialitatii, vigilentei si curajului. Celtii atribuiau cainilor puterea de a vindeca, la fel credeau si grecii, care l-au legat de Aesculapius.Fidelitatea este probabil, prima virtute a cainelui, iar vechii egipteni si greci credeau ca acesta isi urmeaza stapanul si in viata de dupa moarte. Cainele (Sirius) era sacru pentru mesagerul zeu, Hermes si pentru Artemis, zeita vanatorii, fiind si un insotitor pentru Hecate, zeita Rascrucilor si al lui Orion.
In multe culturi se credea despre caini ca erau mediatori cu taramul mortii. Zeul egiptean Anubis este capetenia sacalilor, Cerberus este de asemenea descris ca un caine cu trei capete; cainele lui Hades reprezinta intunericul si pericolul, pe cand in traditia scandinava, cainele Garmr pazeste lumea de dincolo.
Unele culturi africane privesc cainele intelept fiind tatal ancestral al civilizatiei si aducatorul de foc. In hinduism, ciinele este asociat cu Yama si Indra.
In opozitie cu simbolismul sau pozitiv, evreii si musulmanii considera cainele un animal murdar, un caine negru simbolizandu-1 pe diavol.
Marele Caine este semnul ceresc al cainelui, fiind al Xl-lea semn al zodiacului chinezesc, reprezentand idealismul. In traditia chineza, poate simboliza atat yin, ceea ce prezice catastrofe, meteoriti si eclipse, cat si yang, semnificand protectie.
Cainele din zilele noastre descinde din lupul asiatic, primul animal domesticit de om. Cainele este cel de-al unsprezecelea semn zodiacal chinezesc, avand semnificatii atat pozitive, cat si negative.Desi nu este un animal comun de companie in China, imparatii din aceasta tara au drept paznici ai mormintelor lor pe cainele Foo, animal provenit, totusi, mai curand din leu.
In unele civilizatii antice, cainele a fost un simbol al lumii subpamantene.In mitologia azteca, Cainele Rosu conducea sufletele celor morti peste Marele Fluviu, in lumea de apoi.In Egipt, Anubis, zeul cu cap de caine, era pazitorul taramului celor morti. Popularitatea cainelui ca ghid catre lumea viitoare sau catre taramul subconstient se poate datora abilitatii sale de a vedea in intuneric, reprezentand, astfel, un simbol al cunoasterii instinctive. In mitologia egipteana, Anubis judeca care dintre suflete meritau sa se transforme in stele.Grecii si romanii il asociau pe Anubis cu steaua Sirius, sau steaua Cainelui. Indienii nord-americani interpretau de asemenea steaua Sirius ca o stea a Cainelui, plasata intr-o constelatie in care cainele era vazut ca un vanator.

In stravechiul Mexic, un caine era ingropat impreuna cu un om sacrificat zeilor, pentru a-i calauzi spiritul catre lumea cealalta.In vechile legende irlandeze, apare un caine Verde al zanelor sau fiintelor magice, despre care se credea ca ghida mamele care alaptau in mijlocul dealurilor, pentru a le da laptelor fiintelor magice.

In zilele noastre, cainele este un companion iubit si un prieten al stapanului sau. Loialitatea, fidelitatea si afectiunea sunt numai cateva dintre calitatile pentru care acesta este apreciat.

| คlєxヅ explică (pentru Inferno):

Aha,si ce sa inteleg din intrebarea mea si raspunsul asta? Sunt pe cale sa iti dau funda!

| Inferno a răspuns (pentru คlєxヅ):

Avea ochii portocalii. Care esteculoare asociata traditional cu delicioasele fructe, a inceput sa fie tot mai cunoscuta si mai apreciata dupa ce portocalele s-au gasit mai usor in Europa, iar in scurt timp a devenit si una dintre cele mai apreciate nuante. Inca din 1044 cuvantul "Orange" era mentionat in limba engleza, intr-un poem, pe atunci fiind inca o culoare "excentrica", exotica. Simbolizeaza in principal toamna, focul, pamanul, ceramica. Fara a avea aceeasi forta simbolica a rosului sau galbenului, amestec temperat intre cele doua, poate fi in anumite situatii o reprezentare a sigurantei si echilibrului.

Rosu : una dintre cele mai intense culori, se afla in topul preferintelor generale, unii numind-o chiar "culoarea culorilor". Exprima frumusete, forta, senzualitate, dorinta, iubire, dar si joc, daruire, libertate. Jucarii, dulciuri, decoratiuni interioare, haine, masini, practic rosul poate fi folosit in cele mai diverse domenii. Usor de vazut de la mare distanta, folosit pentru a preveni. Un text scris cu rosu iese usor in evidenta si este retinut mai rapid. Este si un simbol al autoritatii, folosit pentru a atrage atentia si a avertiza. Folosita secolul XIX de mai multe armate europene pentru uniforme, unul dintre motive fiind intimidarea adversarilor de culoarea intensa. Dar culoarea rosie poate semnifica si furie, ura, agresivitate, lipsa de control si ratiune, lipsa de limite.
Blana neagra care este in decoratiuni interioare si in moda, este prin excelenta simbolul elegantei si modernitatii, pierzandu-si astfel conotatiile negative. Negru este folosit pentru hainele elegante, accesoriile de lux, inseamna bogatie, rafinament, gusturi sofisticate, mister. Folosita foarte mult in viata religioasa, pentru imbracamintea clerului, culoarea neagra a ajuns astfel sa simbolizeze autoritatea, demnitatea, puterea, dar si pericolul, pedeapsa, interdictia. In plan negativ este un simbol al tristetii, ruinei, saraciei. Ideala pentru ca completa si echilibra nuantele mai palide, pentru un interior elegant si sobru.

Deci era mesagerul lumii de dincolo (Cerber) ce a luat o infatisare a unui caine obisnuit si studia oamenii. Se uita pe care sa il ia. Dupa ce vedea pe unul se intoarce in lumea de dincolo si spune stapanului. Care este Hades. Acesta il duce pe muritor in tartar, taramul intunericului unde va fi chinuit si torturat pe veci.
Ori asta ori era un caine obisnuit.

| คlєxヅ explică (pentru Inferno):

Nu era caine obisnuit.

| คlєxヅ explică (pentru Inferno):

Acum o saptamana l-am vazut, nu stiu de ce a plecat cineva de aici cu numele Ana.

39 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Daca nu il mai vede nimeni,si e o halucinatie de-a ta,esti ori schizofrenic, ori catatonic, ori amandoua. Welcome to the club!

| Paulla a răspuns:

Înseamnă că vezi un câine. Şi că ar trebui să-ţi faci un control de vedere.

| คlєxヅ explică (pentru Paulla):

Nam nimic cu vederea, ca m-am dus oricum...

| Paulla a răspuns (pentru คlєxヅ):

Păi atunci du-te şi fă-ţi un control psihiatric.
http://www.sfatulmedicului.ro/......frenia_110

| William a răspuns:

Man,astea nu sunt semne, nu inseamna nimic, eu am visat ca aruncam cu grenade la bunica in curte, e doar un vis, asa si la tine, era doar un caine (poate turbat).

| trolololo a răspuns:

E nasoala treaba, e demonul Azazel care cauta un copil mic pentru a-i picura în gura sângele lui, pentru a transfera puterile demonice și sa îl aducă pe Lucifer pe Pământ. Se pare ca sfârșitul e aproape. Spovedește-te pana mai e timp.

| BayazidFulgerul a răspuns (pentru trolololo):

Si daca il prind hinghierii si il omoara? nu mai vine sfarsitu lumiihappy?

| OOOLEOOO a răspuns:

O varianta ar fi ca ai fumat iarba thinking alta varianta ar fi ca a fost un semn, un semn sa te intorci la Dumnezeu big grin

| PinkPanther a răspuns:

Inseamna ca te-ai intalnit cu unul pe strada. Ce ai vrea sa insemne? e doar un caine

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Nu înseamnă nimic.
Așa era câinele.

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

Inseamna ca ai visat.

| คlєxヅ explică:

Dau funda si vot.

| คlєxヅ explică:

Serios,chiar se poate.Dar nu vine sa ma ia. Mai ai putin si ei funda.Dar are si cruce, cu rosu.

| Thunderstruck a răspuns:

Lol, cat imi plac intrebarile si raspunsurile tale. rolling on the floor e pur si simplu genial sa vezi pe cineva care crede ca un caine e un semn de la doamne doamne.

| BayazidFulgerul a răspuns:

Inseamna ca l-ai vazut pe Basescu intruchipat in caine, dar care venea de la spovedanie si preotu i-a pus o cruce in frunte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un caine crestin, pdl-ist care se imbraca mai sobru.

| BayazidFulgerul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba o sa pun o intrebare sa raspunzi asa ca iti dau fundalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inseamna nimic. saracutul!

| คlєxヅ explică (pentru anonim_4396):

Pe mine nu ma incanta asta, ma cam sperie...

| meduzza a răspuns:

Nu cred ca inseamna ceva anume, dar oricum e foarte creepy. de obicei se zice ca daca un caine negru se opreste in mijlocul drumului si se uita la tine e dracu dar avand in vedere ca asta avea cruce nu stiu ce sa zic...

| andrei1121 a răspuns:

Cruntu adevar este o coincidenta funda?

| cristimircea99 a răspuns:

Alexe vezi poate iti da ban pe TPU:-))

| คlєxヅ explică (pentru cristimircea99):

Da ce-am zis ma?

| BayazidFulgerul a răspuns (pentru cristimircea99):

Ce nas da sa se intample asta

| LuckyDark90 a răspuns:

Inseamna ca ai vazut un caine mai colorat! probabil era al unui manelist...astia au mania crucilor, cat mai mari, de aur bineinteles!

| GMexpert a răspuns:

Inseamna c joci prea mult metinhappy Funda?

| คlєxヅ explică (pentru GMexpert):

Ba prostule de cand te dai GM?

| คlєxヅ explică (pentru GMexpert):

O vai, scuze GM am facut pe mine de frica rolling on the floor deja ce o sami faci daca sunt GM pe ro? A?

| BayazidFulgerul a răspuns (pentru GMexpert):

Cel mai bun raspuns.eu ti-as da 100 de funde

| BayazidFulgerul a răspuns (pentru คlєxヅ):

Pe metin2 e usor sa devi GM.Da pe WoW greeu.Lucru mare e sa devi GM pe Wow.Si apropo data viitoare cand auzi human warrior sa stii ca ala e WORLD OF WARCRAFT nu metin2