| adisuper a întrebat:

Ce parere aveti despre :
a) cele 9 afirmati sataniste(le pun mai jos pentru cei care nu le cunosc)
1. Satana reprezinta indulgenta, in loc de abstinenta!

2. Satana reprezinta existenta vitala, in loc de promisiuni spirituale irealiste!

3. Satana reprezinta inteligenta pura, in loc de ipocrizia in care oamenii se complac!

4. Satana reprezinta bunatate pentru cei ce merita, in loc de dragoste irosita pe ingrati!

5. Satana reprezinta razbunare in loc de intoarcerea celuilalt obraz!

6. Satana reprezinta responsabilitate pentru responsabili in loc de ingrijorare pentru vampiri psihici!

7. Satana reprezinta omul ca un animal printre animale; uneori mai bun, alteori mai rau decat cele ce merg pe patru picioare, si care datorita a devenit cel mai vicios dintre ele.

8. Satana reprezinta toate asa-zisele pacate, pentru ca ele duc la multumirea fizica mentala sau emotionala!

9. Satana reprezinta cel mai bun prieten al Bisericii, pentru ca a tinut-o in afaceri in tot acest timp!
b)cele 9 pacate sataniste:
1. Prostia – prima pe lista pacatelor sataniste. Pacatul principal in satanism. Este pacat ca prostia nu e dureroasa. Nu mai poate fi vorba doar de ignoranta intr-o societate care creste considerabil in stupiditate. Aici se incadreaza si cei care isi urmeaza drumul tinand cont de absolut tot ce li se spune. Mijloacele de informare promoveaza o prostie cultivata ca atitudine, care nu este doar acceptata ci si laudabila. Satanistii trebuie sa invete sa vada prin ‘trucuri’ si nu-si pot permite sa fie atinsi de prostie.
2. Infatuarea – o astfel de atitudine poate fi iritanta si nu este in conformitate cu Legile fundamentale ale Magiei Inferioare. La egalitate cu prostia, prin modul in care sunt pastrati banii in circulatie in zilele noastre. Natura fiecaruia impune un anumit sentiment de superioritate indiferent daca acesta este justificat sau nu.
3. Solipsismul – [doctrina filozofica conform careia eul si perceptiile sale constituie singura realitate existenta]: poate fi foarte periculos pentru satanisti; a te destainui cuiva care este de departe in dezacord cu tine. Este greseala de a astepta ca oamenii sa te rasplateasca cu aceeasi consideratie, politete si respect, pe care tu le oferi in mod natural. Asteptarile tale vor fi in zadar. In schimb, satanistii trebuie sa lupte pentru dictonul : ‘ "Fa celorlalti ceea ce iti fac si ei tie". Este o preocupare pentru majoritatea dintre noi si solicita vigilenta constanta pentru a nu cadea prada iluziei ca toti sunt ca tine. Cum s-a mai spus, unele utopii ar fi ideale intr-o natiune de filosofi, dar din nefericire (sau poate din fericire, din punct de vedere Machiavellian) suntem departe de acel punct.

4. Autoamagirea – Este prezenta si in cele 9 afirmatii satanice, dar merita sa fie mentionata si aici. Este un alt pacat important. Nu trebuie sa omagiem nici una din vacile considerate sacre, tinand cont si de rolurile pe care suntem nevoiti sa le jucam noi insine. Singura data cand trebuie folosita propria inselatorie este atunci cand intervine distractia, si suntem constienti de ceea ce facem. Dar atunci nu mai poate fi vorba de autoamagire!
5. Conformismul – evident, din punct de vedere satanic. Este bine sa te conformezi dorintzelor altuia, daca in final vei beneficia tu. Dar numai prostii urmeaza ‘turma’, lasand o entitate impersonala sa dicteze. Cheia este sa-ti alegi cu intelepciune Stapanul, decat sa te lasi inrobit de nascocirile majoritatii.
6. Lipsa de perspectiva – Din nou, acest pacat poate aduce multa suferinta pentru un satanist. Niciodata nu trebuie sa pierzi din vedere cine esti, ce esti si ce amenintzare poti fi prin simpla ta existenta. Noi facem istoria acum, in fiecare zi. Pastreaza intotdeauna in minte o ampla imagine istorica si sociala. Aceasta este o cheie estentiala atat in Magia Inferioara cat si in Magia Superioara. Observa structura si imbina lucrurile dupa bunul plac. Nu te lasa niciodata constrans si intelege ca actiunile tale se desfasoara pe un nivel total diferit de restul lumii.
7. Uitarea trecutului Ortodoxiei – fii constient ca aceasta este o metoda de indoctrinare fortata a lumii prin acceptarea a ceva nou si diferit, cand de fapt acest lucru a fost deja acceptat pe scara larga, iar acum imbraca o alta forma. Se asteapta de la noi sa laudam excesiv geniul Creatorului, si sa uitam de original. Astfel societatea tinde sa devina dispensabila.
8. Orgoliul Neproductiv – Cel de-al doilea cuvant prezinta importanta majora. Orgoliul nu dauneaza, pana in momentul in care incepi sa arunci copilul odata cu apa de baie. Regula Satanismului este: daca merge pentru tine, foarte bine. Cand inceteaza sa mai mearga, te trezesti incoltit si singura cale de scapare este sa spui: ‘ Imi pare rau, am facut o greseala, sper ca o putem rezolva cumva‘, atunci spune-o.
9. Lipsa de estetica – Este aplicatia fizica a Factorului de Echilibru (vezi Biblia Satanista ). Estetica este importanta in Magia Inferioara si trebuie cultivata. Este evident ca nimeni nu poate obtine bani folosind standardele clasice de frumusete si astfel apare descurajarea in aceasta societate de consum; dar un ochi bine dezvoltat pentru frumos, pentru echilibru, este un instrument satanic esential si eficace care trebuie sa fie folosit. Nu este vorba despre ceea ce ar trebuit sa fie placut, ci despre ceea ce este placut. Estetica este ceva personal, reflecta propriul caracter, dar exista si sensuri universal-valabile ale placutului si frumosului care nu pot fi negate

29 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Luând în considerare că Satan nu există, poruncile și păcatele mi se par touși mult mai inteligente și imi bine formulate decât cele creștine.
Afirmațiile chiar le găsesc inteligente, poate pentru că se potrivesc cu modul meu de gândire, complet opus creștinismului.
Cât despre păcate, sunt de bun simț, cu excepția câtorva destul de fanteziste acre nu-și au locul acolo.

| Angel0 a răspuns:

Nu sunt rasist, dar nu suport satanistii si tiganii.rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Laura a răspuns:

Dacă nu implica existența magiei, a vreunui zeu sau a oricărei chestii supranaturale, satanismul ar fi fost doctrina perfectă.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Hmm daca sunt atee asta nu inseamna ca sunt de partea satanei, are chiar importanta si mai putina decat Dumnezeu.

| Varahil a răspuns:

Fiecare lucru pe care il facem are la baza un motiv.Nu poti spune ca ai pus si tu o intrebare.asa.și apropo de responsabilitati,cred ca esti responsabil pentru consecinte! Daca tot vorbim de principii,asa,in general, sa stii ca exista unul care zice:Taci, daca n-ai nimic important de zis! Deci?

| ShowTim3 a răspuns:

Clar... nu pot sa fiu cu satana deoarece ii inca-l primul pacat laughing deci sunt cu Dumnezeu e clar.

| BusinessPromoterRo a răspuns:

Salut adisuper. Sectele sataniste au fost interzise prin lege. Tu faci parte dintr-o secta satanista?

| adisuper explică (pentru BusinessPromoterRo):

Am zis eu asta? Nu trebuie sa faci parte din ceva ca sa "crezi" in el, dar spunand asta urmeaza intrebarea : "esti satanist" care este neadevarata.Am pus aceasta intrebare ca fapt divers.

| BusinessPromoterRo a răspuns (pentru adisuper):

Tu nu ai pus o intrebare. Ai realizat un mic eseu despre cea mai josnica forma de interactiune.
Ai gasit o oportunitate sa exprimi liber, intr-un spatiu vizitat de minori dogma unei secte.
Din punctul meu de vedere este evident faptul ca incerci sa atragi adepti.

| adisuper explică (pentru BusinessPromoterRo):

Cum as putea sa atrag adepti daca nu fac parte din nimic? Si este intrebare : "ce parere aveti despre?"
@AwakeX : Sa zicem ca as fi zis : "ce parere aveti despre urmatoarele afiramti...(tot textu), dar as fi scos cuvantul "satana","satanist" etc. atunci ce parere aveai?
@ShowTim3 : aceeasi poveste ca la AwakeX
@tristan conteaza un amarat de nume pus pe un site? cu ce te ajuta pe tine numele? puteam sa am si N.Stefan Adrian te ajuta cu ceva? sau conta?

| BusinessPromoterRo a răspuns (pentru adisuper):

In momentul in care publici un document ce contine directii precise de afiliere, cu scopul clar de a interactiona cu utilizatorii, este clara si directia ta.
Sa nu uitam faptul ca nu discutam despre o intrebare de forma text-text semnul intrebarii, ci despre publicarea intr-un spatiu privat, vizitat de minori, a unei dogme interzise prin lege.

| FucktheSystem a răspuns (pentru BusinessPromoterRo):

Sincer cred că ești cam exagerat, nu cred că stă nimeni să-și culeagă adepți pe TPU, ci doar asta-ți place să crezi.
Oricum, interzicerea satanismului (sau a oricărei alte religii) mi se pare lipsire de libertate și mă îndreaptă și mai mult spre ideea că anarhismul (desigur, într-o lume de oameni cu un IQ mediu, dacă nu mare) ar fi cel mai bun lucru care s-ar putea întâmpla planetei. Legile de genul sunt niște prostii, cine vrea să practice satanismul o să o facă oricum, în sufragerie, nu în biserica satanistă, dar care e diferența?!
Și totuși, poate eu mai lentă de gândire, nu m-am prins, de ce s-a interzis satanismul, că știam de ceva timp că e interzis în majoritatea țărilor lumii, dar nu văd un motiv concret, poate mă luminezi și pe mine, că pari convins că dezbaterea (doar dezbaterea) subiectului este un lucru groaznic de rău mai ales pentru minori. De ce? Nu e bine să afle despre mai multe religii?

| BusinessPromoterRo a răspuns (pentru FucktheSystem):

Imi place foarte mul finalul mesajului tau. Nu este bine sa afle mai mult despre o religie? Satanismul a fost recunoscut ca religie? Cand?
Revenind la discutie, permite-mi sa te intreb: faci si tu parte din aceiasi secta?
Faptul ca il aperi este deja un raspuns.
Sa nu uitam faptul ca dintre cei mai usor de manipulat fac parte si tinerii ce fregventeaza spatii private de chat si share text cum este acesta.
In discutiile cu mine te rog sa te limitezi.
Consider ca aceasta metoda de propaganda a fost destul de expusa.
Concluzia mea ramane aceiasi: publicarea intr-un spatiu privat fregventat de minori, a unui text ce face referire directa la o practica interzisa prin lege, nu poate fi acceptata.
Adminii site-ului TPU.ro trebuie sa vada si sa stinga aceasta "abatere" voita.

| adisuper explică (pentru FucktheSystem):

In mare parte satanismul este interzis din cauza copiilor teribilisti care se apuca sa faca toate porcariile de ritualuri(genul acela de rituale unde vandalizeaza cimitire si alte chesti de genu). Prin satanism se inteleg toate "tipurile" lui.

| adisuper explică (pentru BusinessPromoterRo):

Care parte din "nu fac parte din nimic" nu o intelegi? Cum ar putea ea sa faca parte din ceva cu mine atat timp cat eu nu fac parte din nimic?

| Laura a răspuns (pentru BusinessPromoterRo):

Interzis, neinterzis, satanismul este/pare mai pașnic și corect decât creștinismul. Deci, care e problema?

| FucktheSystem a răspuns (pentru BusinessPromoterRo):

Cred că ai o problemă și visezi secte pe pereți. Nu, nu fac parte din nicio sectă, sunt atee.
Dar eu am întrebat de ce s-a interzis satanismul, nu de ce nu e bine să posteze legile și păcatele sataniste pe un site.
Dar bănuiesc că răspunusl ăsta e dat din necunoștință de cauză. Am înțeles și eu că există o lege, știam de mult asta, dar am întrebat DE CE este neceasară această lege?
Oricum ști cum se mai zice, legile sunt făcute de proști pentru proști. Un om inteligent n-are nevoie de o lege să-i spune ce și cum.

| FucktheSystem a răspuns (pentru adisuper):

Dar teribiliști și fanatici sunt în toate religiile, inclusiv în creștinism. Să ne amintim de „ritualul" pupăturilor de moaște unde se calcă în picioare creștinii să se roage unii pentru alții. Plus că în trecut creștinismul îndemna la uciderea cu peitre a animtor indivizi care săvârșeau niște păcate care în ziua de azi sunt foarte normale.

| adisuper explică (pentru FucktheSystem):

Asa este, dar din cauza la niste idioti teribilisti sunt catalogati toti.La pupat moaste se "omoara" intre ei din cauza lipsei de organizare si omoratul cu pietre nu se mai practica de ceva timp pe la noi. Daca satanismul ar fi legal ca religie sar creea pe strazi numai conflicte intre crestini si satanisti(sunt idioti in ambele "tabere" care inca judeca lumea dupa credinta, rasa, culoarea pieli etc.)

| BusinessPromoterRo a răspuns (pentru FucktheSystem):

Salut FucktheSystem. Este clar ca te-a deranjat raspunsul meu. Este firesc sa fie asa. Accesand cele peste 250 de raspunsuri castigatoare ce le-ai acumulat in acest site, am observat ca aproape toate au caracter religios, antiortodox si anticrestin.
Atitudinea ta vis a vis de religie nu este una ce trebuie comentata, dar imi permit sa-ti atrag politicos atentia asupra urmatorului fapt: ceea ce este scris ramane. Nu conteaza ca din partea ta apar reactii ulterioare, post raspuns.
Concluzile mele vis-a-vis de tine in raport cu acest post sunt:

1. Sustii o ideologie interzisa prin lege.

2. Argumentezi clar atitudinea prosatanista.

3. Aduci in discutie prin propunere directa ideologie interzisa prin lege.

4. Aperi prin logica puerila postatorul acestui mesaj.

In ceea ce priveste viitoarele raspunsuri oferite de tine in directia mea, tin sa te informez politicos ca nu vor mai primi raspuns.

Consider ca acest post trebuie sters s-au blocat de adminii site-ului TPU.ro, datorita faptului ca incita la forme de manifestare antireligioase.

| FucktheSystem a răspuns (pentru BusinessPromoterRo):

Nici răspunsul ăsta nu este mai concret ca restul și tot n-am primit răspunsul la întrebarea mea.
Și nu suțin nici o idologie, nu-s nici atât prosataistă ci sunt anti-religie, dar nu mi se pare ok ca unele secte să fie acceptate și altele nu. Ori le interzicem pe toate ori ce facem?
Totuși văd că ai o idee fixă și lipsă de argumente, așa că ai dreptate, mai bine închidem aici discuția.

| Lore14785 a răspuns (pentru adisuper):

Da de ce te ataci atat? doar te-a intrebat omu.keep calm straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca, toata chestia asta cu cele 9 afirmatii sataniste sunt o prostie. Ma rog, probabil ca pentru tine este destul de fascinant. Atata filizofie pentru ce?
Mi se pare aiurea cand un om imi zice "nu cred nici in Dumnezeu si nici in Satana", evident, omul este neutru si nu crede decat in ceea ce vede. Iti sugerez ceva, studiaza putin biografia lui Enstein. O zi buna!

| DrumuriFictive a răspuns:

Parerea mea e ca cele noua afirmatii sunt de fapt definitia libertatii; si spun asta pentru ca dogma crestina nu face altceva decat sa incorseteze omul, sa-l lipseasca de libertate deoarece el se afla sub stapanirea exclusiva a divinului.Afirmatiile astea neaga intocmai dogma crestina, iar dogmaticii le-au atribuit Satanei.Aici e de vina limbajul daca cercetezi atent.Cat despre cele 9 pacate sataniste... WHAT THE FUCK!? laughing)

| AwakeX a răspuns:

Oricine a scirs acesta porcarie crede-ma, e mai prost decat prevede legea.Nu trebuie sa fi citit Biblia sau alte chestii ca sa-ti dai seama ca acel satanel e ceva rau. Ai putea sa te uiti la sezoanele din Supernatural,e putin cam exagerata povestea, dar iti vei da seama ca satanel nu a reprezentat nimic bun nici in trecut, nici in prezent si sunt sigura ca nici in viitor nu va ajunge vreodata sa fie slavit. :]