| bestfully a întrebat:

Ce parere aveti despre cartea Nu am suficienta credinta sa fiu ateu? Intrebarea e mai mult pentru atei.
Sa nu ma injurati pentru ca eu sunt ateista.

7 răspunsuri:
| muffy1 a răspuns:

Hmm, habar nu am de carte, dar am vazut o dezbatere pe youtube, de fapt parca sunt 2, de 2 ore fiecare, intre cel care a scris cartea, intr-adevar un crestin mai dezghetat, nu unu din ala cu 6000 de ani vechime, si Christopher Hitchens. o discutie foarte interesanta, dar Hitchens era la un nivel mult mai mare, si toate punctele de vedere puse de adversarul sau de discutie erau demolate cu o logica si o claritate incredibile. sa te uiti, e mai relevant cum poate autorul sa isi apere ideile in fata cuiva decat sa scrie el in o carte cum vrea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru muffy1):

Dezbaterea dintre Frank Turek şi Christopher Hitchens.
Hitchens bătea câmpii, abera nonstop, era uimitor de evaziv. Şi tu îi lauzi bâlbâiala ca fiind de o,, logică şi claritate incredibile''?

Am urmărit acelaşi video? Incredibil.

| muffy1 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt pentru ca nu iti convine parerea cuiva nu inseamna ca nu esti i nstare sa nu o intelegi. tu din pacate se pare ca gata, nu esti de acord cu cineva, aa a raspuns evaziv si balbait.
uite care e faza, din partea mea poti sa crezi si in unicorni, ca sunt la fel de reali ca zeul tau. dar, asa zisele argumente aduse de crestinul ala, erau la fel de valide si din punctu de vedere a lui hitchens, bine, se pare ca n-ai inteles ce a vrut sa zica altfel nu ii spuneai ca e evaziv.
singuru argument care se putea aplica lui dzeu si atat, din ce a zis ala, era ca: dzeu exista pentru ca... exista. atat. da universul este deci a fost creat de un zeu. daca inlocuia cuvantul dzeu cu nu stiu, spiridus, era identic discursul lui turek.
acum na, esti de acord cu unu din ei sau cu altu, e parerea ta, din perspectiva mea turek batea campii, dar macar e un bun orator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru muffy1):

A trecut ceva vreme de când am vizionat dezbaterea, aşa că nu pot să dau sau să comentez detalii.
Dar reţin clar că Hitchens evita într-o manieră atât de deranjant flagrantă să adreseze direct întrebările lui Turek, încât îmi venea să-l pălmuiesc. Părerea mea e că era turmentat (spre binele lui), sincer (aşa, cu eufemism).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah, în primul rând, titlul e un paradox delicios.
Am început cartea, nu am citit-o încă integral, dar până acum imi place suficient de mult încât să o recomand cu încredere.
Ţinând cont că eşti atee, cred că te va provoca cel puţin la meditaţie asupra poziţiei tale ideologice, punând sub semnul întrebării cei mai solizi piloni ai concepţiei ateiste, oferindu-ţi o altă perspectivă prin prisma căreia să priveşti lumea.
Merită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da in afara de cartile de joc? ai mai cetit ceva?

| Ionut_Boghean_1991 a răspuns:

Ai citit cartea? Ce părere ai tu despre ea?