| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Ce parere aveti despre cultul martorilor lui iehova
dau funda
fara rautatiri va rog frumos

11 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Fereste-te de ei.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru Dandanache):

De ce

| anonim_4396 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Pentru ca discutiile cu ei sunt inutile. Ei au placa lor, afirmatiile lor luate cu copy-paste fara sa se oboseasca sa verifice daca acele afirmatii sunt sau nu corecte. Ei iti recita tot ca niste roboti iar daca le explici ca gresesc (si o fac de exagerat de multe ori) se prefac ca nu aud iar cu ocazia urmatoare, ei repeta exact aceleasi lucruri ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

| Dandanache a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Am spus de foarte multe ori asta pe TPU: sunt cei mai putini educati si cei mai putini inteligenti dintre cultele crestine. Ai vorbit cu unul, ai vorbit cu toti. Nu au discernamant personal, doar capacitatea de a reproduce ce au fost invatati. Raspund pe langa subiect mai tot timpul dar asta nu ii impiedica sa fie foarte insistenti.

| oprescudorin11 a răspuns:

Am avut un prieten inregimentat in aceasta secta.Nu i-as zice cult.E vreo rautate? Nu cred.
Doar adevarul pe care-l gandesc vreau sa-l spun. Crestinismul s-a cladit pe cele doua testamente care alcatuiesc Scriptura.Biblia.
Biblia a fost capusata de o gramada de pareri, din pacate au aparut falsi. Care au calcat prima porunca, aceea de a se crede dumnezei.Toate sectele au avut ca scop motive materiale.Departarea de biserica crestina asa zis autorizata.Care, din punct de vedere cel putin cronologic este biserica ORTODOXA.
Au fost in istorie mai multe schisme. Prima secta importanta, o sa razi, eu asa o consider a fost biserica asa zis catolica.In america, au plecat o gramada de amarati in cautare de mijloace de supravietuire.Nu au avut biserici initial, au trebuit sa -si creeze ceva. Nici budisti nu se puteau face, nici mahomedani sau altele. Caci erau botezati crestini.Dar uitasera, pierdusera legatura cu biserica mama.Acolo au aparut sectele.O gramada.Sigur ca au pastrat cateva idei din interpretarea corecta a sfintei scripturi, dar unde nu au inteles au modificat. Dupa interese. Poruncile insa sunt foarte clare. Sunt 10.
Cata vreme sunt respectate este OK.
Dar sunt ele respectate?
Ma uit la biserica catolica.Toata existenta ei s-a bazat pe un materialism cel putin josnic. A jefuit Bizantul prin cruciade care aveau singurul scop jaful si nu apararea idealurilor lui IISUS. Tot timpul a emis bule sau indulgente...doamne dumnezeule! Daca furi mai putin, esti OK, daca omori mai putin esti OK, daca esti bogat, nu ai furat.Etc. Daca nu-ti mai plac femeile, da-te la barbati.Tot felul... Daca esti criminal si sari cu banul intervenim la sf. parinte, papa si te iarta Dumnezeu.Asta ca o scurta istorie.Toata averea de pret a BC este intemeiata pe jaf si minciuni.O secta! Sunt furate pana si fresce din bisericile din rasarit.
Au o avere colosala pe care o folosesc in scopuri nu tocmai ecumenice.
Voi de fapt cu cine sunteti?
Ce interese aveti?
Sunteti convinsi ca respectati Evanghelia, Scriptura, sau dati si voi indulgente?

| drutzix a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu o sa inteleg niciodata de ce lumea foloseste cuvantul secta ca pe o jignire.
Ortodoxism, Catolicism, Neo-protestantism toate sunt secte!
Cat despre critica ta, stai linistit ca si Ortodocsismul au mainile pline de sange si singurul motiv pentru care au fost mai "linistiti" decat fratii lor crestini a fost pentru ca nu au avut foarte mult putere.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru drutzix):

Cam ai dreptate.Ce nu pricep eu este de ce catolicii si alte secte nu si-au infiintat ALTCEVA... de ce paraziteaza crestinismul cand se puteau face comunisti, umanisti si altele.

| drutzix a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ortodocsii de ce nu s-au facut altceva?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru drutzix):

Pai ei au fost primii. Daca tu cumperi o casa si te trezesti ca-ti vine unul si-ti ocupa camara, altul baia, etc. pleci din casa ta sa-i lasi pe aia? E businesul si proprietatea lor spirituala. Ca la idei.Mai ales ca s-au inscris primii in cartea funciara.(ca exemplu).

| drutzix a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu si daca il intrebi pe Iisus. A zis ca o sa isi construiasca biserica prin Petru, care a fost primul Papa.
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Matei+16%3A13-20&version=NTLR

| suffarstar a răspuns:

Is fumati rau.