| Toader_Alex_1989 a întrebat:

Ce parere aveti despre finantarea cultelor religioase de catre stat? si cati sunteti de acord cu asta? ( parere mea eu zic ca se pot facem foarte mult daca nu i-ar mai finanta "statul roman" cu miliarade de euro?(

20 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Eu cred ca din cauza risipirii banilor la culte a fost strangulata activitatea barurilor de noapte si a saloanelor de masaj, fiind in pericol dezvoltarea interpersonala a adultului.

| HueyFreeman a răspuns (pentru costis):

Macar din barurile de noapte si saloanele de masaj se pot face bani pentru economia tarii. Din evaziune fiscala nu scoti nimic.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu sufăr de un retard mintal grav, deci ce părere pot avea?

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar oamenii nu ar trebui sa dea bani pentru o anumita biserica din constrangere. Apoi de exemplu doar
biserica de stat e sustinuta de guvern, in schimb noi sustinem totul prin donatii si nimeni nu e obligat sa dea. Apoi nu se merge cu farfuria ca sa vada si restul cat aivdat cicin spatele sali exista cuti de donatii in care cine vrea doneaza.,

| mODIN a răspuns:

Lumea ar trebui sa construiasca biserici pe banii proprii.

| RAY a răspuns:

Traim in asa zisa democratie, daca s-ar face un sondaj national sa se intrebe ce vor oamenii sa se faca cu banii lor si ar iesi ca vor cladiri reci da as fi de acord in fond majoritatea contribuie la acel pib, dar se dau banii fara a se lua in considerare cea ce vrea omul deci asta nu-i democratie, traim intr-un stat religios nu secular clar, ce sa spun ne indreptam spre evul mediu

| Fatamuntilor a răspuns:

Total impotriva. Biserica are metode de autofinantare.Si mai sunt si donatile.

| Mădă0611 a răspuns:

Nici mie nu imi convine ca la tv nu vad oameni plangandu-se ca nu i-a ajutat dumnezeu si-l dau pe popa in judecata, dar in cazul doctorilor/spitalelor, da; sa vedem cine o sa pomeneasca ceva despre asta, sa nu uitam ca oastea e crestina si ca uita ca are creier, asa ca e cum zice popa, bineinteles ca el zice ca oamenii care spun ceva de nefinantarea cultelor sunt oamenii lui satan si "traim zilele din urma".

http://myploiesti.ro/......-malpraxis

| milan9 a răspuns:

Nu se finanteaza ele cu miliarde ci cu milioane, dar, probabil ar fi mai bine fara o finantare care atrage discutii de genul acesta...

| sublime89 a răspuns:

O parere foarte proasta. Cea mai proasta posibil.

| martzian a răspuns:

Sunt crestin si sunt TOTAL impotriva. Biserica trebuie sa fie 100% separata de Stat. Si orice alta forma religioasa, de asemenea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi pe care o am fata de puturosii angajati la stat, cu salarii si pensii nesimtite si care sant mult mai multi si corupti decat preotii.fiindca biserica nu m-a obligat niciodata, dar stii bancul cu statuia? statu-ia tot.deci are de unde da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Statul finanteaza pe cei care dau aprobari de fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca in loc de miliarde ai fi scris milioane iar in loc de euro ai fi scris lei erai mai aproape de adevar.
Necesităţile Bisericilor şi Cultelor sunt de fapt de 10 ori mai mari decât ajutorul venit de la stat în diverse forme. O parte din bani oricum se reîntoarce la Ministerul Finanțelor sub forma impozitelor, tva şi a diverselor contribuții sociale.

| Toader_Alex_1989 explică (pentru anonim_4396):

biserica e scutita de orice taxa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Toader_Alex_1989):

Mai informeaza-te.
Poate ca nu platesc impozit pe profitul realizat din vanzarea obiectelor de cult si impozitul pe terenuri dar celelalte taxe se platesc.

| Toader_Alex_1989 explică (pentru anonim_4396):

Cum ar fi? Eşti preot, nu plăteşti impozit pe salariu cat fac astia la inmormatari si tot felul ce chestii dee genu bani muncitii la negru facuti din nimic doar din a-ti vinde minciuna cum ca iti sfinteste casa etc! ce ma intereseaza ca plateste curentul, apa si caldura! mi se pare esti preot sau ai legaturi cu ei familiare sau altceva nu am nimci cu ei doar ca sa fie legal ca mine cei care mai sunt de ex : nu-mi convine ca din salariul de 2000 ron sa-mi dea numai 1000 ron si nu prea stii dar catedrala mantuirii costa 400 milioane euro! chiar nu ma intereseaza sa fie bisericii mai bine s-ar face spitale si scolii pentru studii sau parcuri spatii de joaca, etc... poti fii un om si fara o biserica sau roaga-te acasa daca esti adeptul acestui obicei. aa sau asa nu vede lumea cat esti tu de credincios si toate cele sa fii vazut bine! m-am convins demult cu religia si biserica! Parerea mea este ca poti fii un om bun doar daca iti doresti si asta simti tu, nu cum sunt multi in ziua de azi doar de frica lui D-zeu si sperand intr-o rasplata cand va veni sfarstiul!"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Toader_Alex_1989):

O sa fie o catedrala faina.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Alti paraziti pe care trebuie sa-i suportam pe banii nostri. Dar lasa, ca vile e, masini de lux e, doar sunt slujitorii domnlui si merita.

| contαbαndonαt a răspuns:

"I'm completely in favor of the separation of Church and State. My idea is that these two institutions screw us up enough on their own, so both of them together is certain death." - George Carlin

Vorba lui NO, nu sufar de un retard mintal grav, deci ce parere sa am?