| Iobagul a întrebat:

Ce parere aveti despre statul roman, este un stat corupt, inapoiat si dependent mereu de alti sau nu?

Ce ne ofera statul?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De corupt este corupt... insa se incearca o curatare. probabil situatia se va schimba in urmatorii ani.

Inapoiat si dependent... pai depinde cu cine il compari. Da fata, de tarile baltice, sau fata de UK, Germania, Austria, Elvetia pare un stat inapoiat, dar in comparatie cu Statele Africane, Asiatice... e incomparabil.

| Iobagul explică (pentru suntserios):

Zic ca e dependent, deoarece in cazul unui razboi intre multe state printrecare si Romania -hai sa ti-o zic direct- in cazul unui razboi mondial ori stam si ne rugam de un stat mai dezvoltat din Uniunea Europeana ori va disparea statul Roman (...da, nu e chiar posibil) si de ce toate astea? Totusi am fost sau inca mai suntem un stat bogat si cu multe resurse si cu o populatie nu tocmai proasta!

| suntserios a răspuns (pentru Iobagul):

De aia facem parte din Nato, in cazul unui razboi sa fim sustinuti.

Crezi ca alte tari din UE pot face fata singure? Olanda, Slovenia samd?