| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre Iisus Hristos? Dar de viata pe care a avut-o?

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Bună!
Sincer, sunt creștină-ortodoxă și cred că există Iisus Hristos. Nu știu cum am fi putut apărea noi fără El..chiar nu pot să-mi dau seama.
A avut o viață grea, dar a făcut-o pentru noi.
O seară plăcută!

| Mayar a răspuns (pentru Neo12):

Superb raspuns. Si eu sunt tot asa ca tinewinking

9 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Eu unul sunt de parere ca Iisus Hristos a fost un "erou civilizator". Nu a dus o viata plina de luxuri...inca de la nastere putem observa ca s-a nascut intr-un loc modest, nicidecum precum se asteptau unii de la Fiul lui Dumnezeu...
A avut o viata plina de obstacole, una nu tocmai blanda... A pus mereu binele altuia pe primul loc, a trecut prin multe dureri si pierderi, nu a trait intr-un lux aparte...
Prin viata sa cat si din tot ce a facut reiese ca nu conteaza partea materiala ci doar partea spirituala (adica sufletul fiecaruia)
A dus o viata grea inca de la nastere (nu s-a nascut nicidecum intr-un loc luxos) Asa cum s-a mai zis, prin aceasta viata grea ne-a lasat noua un exemplu demn de urmat..."Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara,
Si S-a facut om;
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat;" Tot ce a facut a facut pentru noi, oamenii, viata modesta pe care a dus-o a fost una dedicata noua. A pus mereu binele altuia pe primul loc, aceasta este parerea mea.

| Florazul15 a răspuns (pentru RainmakerX):

De ce ti se pare ca a avut o viata grea? Avea prieteni bogati care il invitau la masa si in casa lor!

| Mayar a răspuns:

Nu piroanele l-au rastignit pe Iisus, ci iubirea fata de omenire.

| Mayar a răspuns:

raised eyebrows Ai putea sa scrii corect? big grin

| Neo12 a răspuns (pentru Mayar):

Sorry. Tastatura asta proasta se schimba in alta limba si nu mai am diacritice.Multumesc! Exista toate relatarile astea despre El si se tot reproduc din generatie in generatie pentru a nvata ceva din ele si pentru a ne multumi cu ceea ce avem..nu sa cerem mereu imposibilul. Mereu avem de invat ceva.

| Mayar a răspuns (pentru Neo12):

Acum am inteles! big grinwinking

| Neo12 a răspuns (pentru Mayar):

Ok :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca e var, a lumea mai iese pe afara sa se distreze. te sfatuiesc sa faci la fel, sau esti antisocial obsedat de religie?