| Morrigan a întrebat:

Ce parere aveti despre padurea Horia-Baciu? mai ales cei care nu cred in fantome, aparitii stranii, inexplicabile...

15 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Asi putea sa o descriu ca fiind:
Inca o dovada uriasa a existentei lui Dumnezeu.

| Morrigan explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Dovada, prin faptul ca?

| phantomitza a răspuns (pentru Morrigan):

Dovada ca exista ceva mult mai puternic ca noihappy si ca suntem limitati nu cunoastem unele lucruri.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Morrigan):

Fantomele exista->Dumnezeu exista.
Fantomele nu exista->Nu poti demonstra ca El nu exista.
Intelegi?

| Thunderstruck a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Lol rolling on the floor. Fantomele exista - inorogul roz exista. Fantomele nu exista - nu poti demonstra ca El nu exista.Tu iti dai seama ce logica precara ai?

| Ionait a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Un fel de pariu al lui Pascal. Oricum ai lua-o tot tu ai dreptate... Asta nu inseamna dovada. In domeniul juridic asta se numeste influentarea juriului si nu se accepta asa ceva.

| RAY a răspuns:

Basme, voi crede cand voi vedea cu ochii mei sau cand se va dovedi prin metoda stiintifica

| Morrigan explică (pentru RAY):

Cam asa si eu... trebuie sa vad cu ochii mei ca sa pot afirma ceva...

Răspuns utilizator avertizat
| king4aday a răspuns:

Sunt din Cluj si de multe ori mergem acolo cu bicicletele. Niciodata n-am intalnit nimic iesit din comun, desi am stat si noaptea acolo de cateva ori cu corturi. E o poveste, dupa parerea mea. Mai ales ca in afara de niste poze ciudate, ne exista dovezi. Pozele respective sunt de rasul curcilor, se pot explica foarte usor, prin reflexia luminii pe obiectiv sau pur si simplu trucaje ieftine.

| Morrigan explică (pentru king4aday):

Sincer eu nu pot sa ma afirm pana nu vad cu ochii mei asa ceva si vreau sa zic, "pe viu" nu in poze facute la plictiseala sau documentare filmate in lipsa de idei. nu pot sa zic ca exista pentru ca nu am dovezi sa sustin asta si la fel nu pot sa zic nici ca nu exista pentru ca sunt o multime de oameni care pretind ca au trait aceste "fenomene paranormale". or fi unii drogati sau bolnavi mintal, dar chiar toti care sustin asta sa aiba aceeasi boala, din moment ce au aceleasi "simptome"

| king4aday a răspuns (pentru Morrigan):

Simptomele sunt aceleasi ca sa fie povestea credibila. De exemplu, cazurile oamenilor care pretindeau ca sunt in contact cu fel si fel de fiinte extraterestre. Pana nu stiam ca pe Marte sau Venus nu exista forme de viata care sa vina in vizita pe Terra, toti vorbeau cu fiinte venite de acolo. Acuma ca NASA a trimis o gramade de sonde si sateliti, extraterestrii s-au mutat si mai departe. Revenind la padurea Baciu, cam asta-i povestea si acolo. Oamenii care pretind ca vad sau aud ceva ciudat acolo, vor sa formeze un grup, vor sa apartina de acel grup, asta ceva ce vine din instinct. Daca 10 oameni spun ca au vazut lumini verzi acolo, din plictiseala sau nevoie de atentie, si al 11-lea o sa spuna ca a vazut acele lumini. Nu trebuie sa te droghezi ca sa inventezi povesti de genul asta. Unii asa vor sa iasa in evidenta. Am fost in padure si vara asta de foarte multe ori, niciodata n-am observat nimic ciudat. Formele copacilor respectivi, se poate observa si la Cheile Turzii, sau la Cheile Turene, tot din zona (30 km de Cluj). E ceva specific acelei specii. Nici macar asta nu e ciudat acolo. happy Raman ferm convins de faptul ca, e o poveste si nimic mai mult. Daca cineva ma poate contrazice cu dovezi incontestabile...ce sa zic? Abia astept. happy

| phantomitza a răspuns:

Probabil sunt acolo niste demoni care si-au gasit acolo locuinta. Da sunt fenomene supranaturale.

| Thunderstruck a răspuns (pentru phantomitza):

Esti sarcastica, nu?