| itscloudyoutside a întrebat:

Ce rol are imaginea asta pe tavanul dintr-o biserică?
http://4.bp.blogspot.com/......nati-9.jpg

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Daca ai sa intrebi un preot iti va spune ca este ochiul lui Dumnezeu, si ca il reprezentam asa pentru ca nu stim cum arata Dumnezeu.
Eu spun ca e ochiul lui Horus si este folosit de catre francmasonerie.

| William a răspuns (pentru Inferno):

Acela este ochiul Atotvazator al lui Dumnezeu, El a fost inaintea francmasonilor, El a existat din totdeuna, de aia Il numim Cel fara de inceput.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Inferno):

Spui prostii. Nu este o piramida, ci un triunghi ce simbolizeaza Sfanta Treime si ochiul simbolizeaza omniscienta lui Dumnezeu. Sper sa vezi asta.

14 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Ce,ma? Chestia aia e pe un tavan...de biserica?! Dafuq?!

Chestia aia este ochiul lui Horus,Horus fiind un vechi zeu egiptean,care era protectorul lor,si ochiul acela semnifica faptul ca Horus veghea asupra lor.Ii mai zice si "the all-seeing eye" si e atribuit ca simbol al Illuminati si NWO,din cauza faptului ca ei ar vrea sa controleze lumea,prin guvernul mondial,care sa "vegheze" vigilent asupra noastra.Dar cred ca stiai deja chestia asta.

Nu prea are ce cauta asa ceva intr-o biserica normala, poate era o biserica ocultista sau satanista, dar putin probabil.Normal,pe tavanele bisericilor sunt desenati niste sfinti urati care au niste CD-uri galbene in jurul capului,dar intr-o biserica ortodoxa, pentru ca alea au cupola si tavane pictate, nu cred ca poti sa gasesti asa ceva.

| itscloudyoutside explică (pentru Dumnezău):

1. Şi eu am avut aceeaşi reacţie ca a ta când am văzut.
2. Da, ştiam toate chestiile alea. Dar mă gândeam că poate oi fi eu mai înapoiată şi mai are şi alt sens simbolul ăla.
3. Ei bine, nu e nici biserică ocultistă, nici satanistă. E biserica ortodoxă de la mine din cartier la care ne-a cărat după el ieri profu' de religie să ne ţină teoria chibritului despre icoane. Iar explicaţia lui în legătură cu semnul ăla mi s-a părut cam aiurea... A spus că reprezintă "Sfânta Treime".

| Dumnezău a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Se zice ceva de Epifanie,atunci cand ar fi fost botezat Iisus,ca asa ar fi stat aia trei: Iisus in Iordan,Duhul Sfant coborat in chip de porumbel(sic!) in cer,oarecum perpendicular cum statea el,si amicul suprem din norul pufos,sus,dar asta e cam spalare pe creier,ca doar un botez nu e reuniune de familie la "cele sfinte".

Mi se pare dubios ca se gaseste asa ceva intr-o biserica,cand,de facto,ala e un semn al unei religie,ce in mod normal, ar fi considerata pagana si un afront la adresa ortodoxismului.Da' fie, ca doar incurcate sunt caile Domnului.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru lolosaurus):

Ceva pute in manastirile astea...

| Woodenpints91 a răspuns:

Asta o am eu pe ceva de metal, şi o ţin ca breloc la cheie laughing

| qwerty21 a răspuns:

Ala e simbolul masonilor(iluminati)
si da, l-am vazut si eu in biserici

nu stiu ce raspuns au marii ortodocsi despre asta, dar asta e un simbol satanist.care aparare si in filme,si in desene,si in muzica
si pe o biserica ortocsa din timisoara e desenat bin laden si un avion.

nu biserica e calea,ci credinta
nu sunt de acord cu ortodocsii, din motive evidente
insa cred in Dumnezeu, care ne iubeste atat de mult!

| Darkmagic a răspuns:

Simbolul prezentat de tine a fost un proiect al Marelui Sigiliu American. Bine'nteles a fost respins, pentru ca prea semana cu ochiul lui Dumnezeu pe care il prezinta cineva in doua link-uri ceva mai sus. Adevaratul semn al masonilor si "ochi al lui Horus" il vezi in clar pe bancnota de 1 $ SUA, si e de forma unui Trunchi de piramida cu un ochi DEASUPRA, nu in interior. big grin
Informati-va un pic mai mult. happy

| C4JC a răspuns:

Si eu am vazut simbolul acesta in mai multe biserici noi dar nu are nici o legatura cu Dumnezeu.

| EleninNWO2033 a răspuns:

Ochiul Lui Lucifer adica Ochiu Lui Lucifer pe care il simbolizeaza Masonii si Iluminati Funda ca si asa nu am nici una te rog frumos happy

| scandinavia1 a răspuns:

Este ochiul lui horus, adica al unui zeu, drac (psalmul 95-5). Lucifer, va pune amprenta pe tot ce va putea, confiscand chiar si bisericile lui Hristos-Dumnezeu! Mai multe poti afla pe nordortodox.webs.com