| Danielcristian a întrebat:

Ce rol au ouale vopsite de Pasti? Si unde scrie in biblie despre ele? Sau e traditie?

Răspuns Câştigător
| patricia1999 a răspuns:

Simbolistica oualor de Pasti trebuie cautata inainte de nasterea lui Hristos, in timpuri stravechi. Oul era dat in dar, fiind considerat simbol al echilibrului, creatiei, fecunditatii, simbol al vietii si al reinnoirii naturii, obiceiul vopsirii lui fiind intalnit la chinezi cu doua mii de ani inainte de Hristos.
Legendele crestine leaga simbolul oualor rosii de patimile lui Isus. Rastignirea si invierea reprezinta reinvierea naturii primavara si cu reluarea ciclurilor vietii. Oul, el insusi purtator de viata, devine un simbol al regenerarii, al purificarii si al vesniciei. Legenda spune ca atunci cand Isus a fost batut cu pietre, acestea atingandu-l s-au transformat in oua rosii.
O alta traditie afirma ca Sf.Maria, venind sa-si vada Fiul rastignit, i-a adus oua, care s-au insangerat sub cruce.
Cea mai veche traditie este sa oferi oua de gaina dar obiceiurile moderne au facut populare si ouale din ciocolata sau plastic umplute cu confeti.
Culorile folosite corespund unei anumite simbolistici:

� Rosu = simbol al sangelui, soarelui, focului, dragostei si bucuriei de viata.
� Negru = absolutism, statornicie, eternitate.
� Galben = lumina, tinerete, fericire, recolta, ospitalitate.
� Verde = reinnoirea naturii, prospetime, rodnicie, speranta.
� Albastru = cer, sanatate, vitalitate.
� Violet = stapanire de sine, rabdare, increderea in dreptate.
Cu toata admiratia si simpatia pentru aceste opere de arta, ne multumim si ne bucuram de spiritul Sfintelor Sarbatori de Pasti cu simbolul oualor rosii, galbene, verzi etc. pregatite in bucataria noastra.

Acestea sunt cateva situri in care se explica ce semnifica ouale in sarbatoarea de Pasti :
http://forum.realitatea.net/showthread.php?t=29953
http://www.crestinortodox.ro/......68750.html
http://www.utilecopii.ro/......osii/5867/
http://www.agrofm.ro/......-de-paste/
http://news.softpedia.com/news/Traditia-oului-de-Pasti-ro-22028.shtml
http://www.avantaje.ro/Timp-liber/Diverse/Traditia-Oualor-de-Paste-1319585
Sper ca te-am ajutat!

5 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Ouăle vopsite sunt o urâciune înaintea lui Dumnezeu şi Dumnezeu urăşte lucrul acesta, nu-i place şi nici de oamenii care îl practică. Dumnezeu urăşte tradiţia în general, deoarece TOATă se trage din păgânism.
Auzi tu erezie Maria avea ouă la ea şi le-a aşezat sub cruce. Câtă bătaie de joc din partea unora, cum pot frate unii să inventeze atâtea absurdităţi?

Tot ce trece peste ce este scris în Biblie nu vine de la Dumnezeu şi nu sunt practici plăcute înaintea Lui.
1 Corinteni 4:6"să învăţaţi să nu treceţi peste „ce este scris"
Doamne ai milă!

| Danielcristian explică (pentru Esperança):

Multumesc pentru raspuns

| DayByDay a răspuns:

Ouale de Paste, potrivit traditiei, erau adunate din cuibar in miercurea din a patra saptamana a Postului Mare, numita si „miercurea Paresimilor". Exista obiceiul ca de la lasatul secului si pana in aceasta zi, gospodinele sa nu stranga ouale. Era credinta ca ouale alese in aceasta zi nu se stricau pana la Paste. Acum se alegeau ouale pentru mancarea de Pasti si ouale ce urmau sa fie inrosite.

Chiar daca ele erau stranse in aceasta zi, vopsitul lor avea loc in joia din saptamana de dinaintea Pastelui, insa, niciodata in Vinerea Mare.

Oul vopsit este simbolul Mantuitorului, care paraseste mormantul si se intoarce la viata, precum puiul de gaina iesit din gaoace.

http://www.crestinortodox.ro/......88431.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o simpla traditie..desi eu nu prea cred in aceste traditzii pentru ca nu sunt confirmate de Biblie totusi aduc putina bucurie in sufletele unora dintre noi.

| Danielcristian explică (pentru anonim_4396):

Bun raspuns, multumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Danielcristian):

Daca nu te superi da-mi o funda... dar oricum mie imi e indiferent faci cum vrei

| ateuNEGATIV a răspuns:

O poveste spune ca una a mers cu oua la cruce la isus si sangele lui a vopsit oualele si na de asta se vopsesc oualele nu cu sange ca numai se fac crucificarii e traditite

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Multumesc frumos

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Http://youtu.be/FWpWSZU2AEo
Te rog ascultal tot.

| Danielcristian explică (pentru Danielcristian):

Daca nu se deschide, copiatil si lipitil pe google, asa merge

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Nu mutumesc

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Macar atita faceti pentru mine, daca ma considerati prieten, daca nu e ok.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Eu nu te consider nimic esti doar un strain atat

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Ok

| patricia1999 a răspuns (pentru Danielcristian):

Foarte frumoasa piesa! applause

| Danielcristian explică (pentru patricia1999):

Ma bucur ca v-a placut, http://www.youtube.com/watch?v=2jTb2Bh7auQ&feature=related
Cind aveti timp, ascultati-o si pe asta.

| patricia1999 a răspuns (pentru Danielcristian):

Foarte frumoasa, Superba!

| Danielcristian explică (pentru patricia1999):

Ma bucur ca va place, asta denmostreaza ca inca mai sunt credinciosi in Dumnezeu pe TPU. happy