| anonim_4396 a întrebat:

Ce semnifica POSTUL pentru voi? La ce credeti ca ajuta?

12 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ajuta la slabit.

| Allrc24 a răspuns:

Postul este infranarea dorintelor trupului pe o perioada de timp.pri post te apropii de Dumnezeu. postul nu trebuie sa insemne doar abstinenta de la mancare ci si de la oricare alte pacate.prin renuntarea la produsele de provenienta animala, te dedici Domnului, scopul vietii tale nu mai e acela sa mananci(mananc pentru a trai) ci este de a te apropia de Domnul prin rugaciune(traiesc pentru Domnul). postul fara rugaciune milostenie si credinta e 0. postul semnifica pentru mine un prilej de curatarea sufletului inrobit de pacate.

| Esperança a răspuns (pentru Allrc24):

Pai bine si dupa ce trece perioada postului si te apuci iar de mancat produsele de provenienta animala, asta inseamna ca nu mai te dedici Domnului?

| Allrc24 a răspuns (pentru Esperança):

Bpai da manaci, dar perioada postului este oranduita pentru a te infran de produse animale.in perioada postului pentru a te dedica mai mult lui Dumnezeu postesti, te rogi faci milostenie, mergi mai des la biserica.la fel cum si Mantuitorul a postit 40 zile, tot asa ar trebui si noi.prin post renunt ide buna voie la cateva alimente.prin asta simbolizeaza supunerea ta fata de Dumnezeu si egalitatea su semenii tai(aproapele)mai saraci care chiar nu isi pot permite. dupa post te vei simti mai apropiat de Dumnezeu si automat dupa el te vei dedica mai mult Luihappy

| Esperança a răspuns (pentru Allrc24):

Citez"in perioada postului pentru a te dedica mai mult lui Dumnezeu postesti, te rogi faci milostenie, mergi mai des la biserica" aici nu vad nimic deosebit deoarece acestea trebuie facute tot timpul nu numai in perioada postului. Iar de celelalte nu mai zic nimic ca te bag mai mult in eroare. Si daca trebuie sa facem cum a facut Mantuitorul atunci ar trebui sa nu manacam nimic o luna de zile. Decat sa bem apa.

| DorelSudoru a răspuns:

Ce fac acu...tocmai postez la intrebarea ta...

| emy a răspuns:

Pentru mine, postul inseamna o buna ocazie de a ma mai departa de cele lumesti si a ma apropia mai mult de Dumnezeu Este o perioada de liniste in care poti sa fii si mai aproape de Dumnezeu decat de obicei. In plus, iti mai cureti organismul de toxine.

| Esperança a răspuns (pentru emy):

Daca mananci soia si alte produse asa zise "pentru post" mai rau iti umpli organismul cu toxinewinking

| IGM a răspuns:

''POSTUL'' consta si in curatirea sufletului, dar si a trupului. Unii oameni spun ca ei nu pot sa tina post ca ei nu se pot abtine sa nu vorbeasca urat sau sa gandeasca urat, dar postul este si un regim alimentar.

| Esperança a răspuns (pentru IGM):

Postul consta NUMAI in curatirea sufletului. Daca doar abtinerea de la anumite lucruri inseamna post, atunci acel post este nul in Fata Lui Dumnezeu si nu te-a ajutat cu nimic. Iar cat despre cei care zic ca nu se pot abtine sa nu vb urat... ar tine degeaba daca dupa o zi de post se reintorc in vechiile obiceiuri si vorbe murdare!

| SweetFruits a răspuns:

Pentru crestini, postul este o porunca, dar nu o porunca absurda prin care Dumnezeu voieste sa-si arate puterea de stapan, ci o porunca izvorata din iubirea de oameni a Creatorului, Care stie cele mai pune mijloace pentru curatirea si sfintirea oamenilor.

In sens general, orice om stie ca a posti inseamna a ne abtine de la toate mancarurile provenite de la animale, mancaruri numite in popor „de dulce". Dar daca ne-am opri la acest aspect am transforma postul intr-o simpla dieta si nu i-am descoperi semnificatia duhovniceasca. Trebuie sa mergem mai departe si, paralel cu acest „post de bucate", sa ne straduim sa postim si de pacate, mai ales ca perioada postului este prielnica pentru lucrarea faptelor bune.
Tu esti ce din poza?♥

| Sharpa a răspuns:

Pentru mine nu semnifica nimic. Ajuta la pierderea kilogramelor in plus.