| goldheart a întrebat:

De ce tinem noi, ortodocsii, post? Ce semnifica postul pentru voi?

Răspuns Câştigător
| EvilThoughts a răspuns:

Postul simbolizeaza curatirea trupului si a sufletului.In timpul postului nu trebuie sa mananci nimic provenit de la animale sau sa te comporti necuviincios. Postul trupesc trebuie „completat" cu postul sufletesc.De obicei tinem post inaintea unei mari sarbatori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EvilThoughts):

Prin post nu esti curatit de pacate! Iertarea pacatelor se face in urma caintei; a parerii de rau; in urma renuntarii la ceea ce este rau! Iertarea se face prin jertfa Mantuitorului!

| EvilThoughts a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu am spus ca postul ne curata de pacate. Unde am scris eu asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EvilThoughts):

"Postul simbolizeaza curatirea trupului si a sufletului." Curata sufletul de ce?

| EvilThoughts a răspuns (pentru anonim_4396):

Postul pentru suflet înseamnă "să ierţi". Postul pentru suflet înseamnă să nu-i întorci altuia răul. Postul pentru suflet înseamnă să nu întorci vorba rea către cel care ţi-a spus-o. Postul pentru suflet înseamnă să nu mai hrăneşti mintea cu gânduri distructive, să nu mai ripostezi cu emoţii negative la ura altuia şi să renunţi, în acelaşi timp, la comportamentele născute din trufie, mândrie sau ură.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EvilThoughts):

Sunt de acord cu ce ai spus acum!

| EvilThoughts a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta am vrut sa spun din prima.In fine...ma bucur ca pana al urma am cazut de comun acord:Xhappy
Craciun fericit

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Mulți oameni din România, acum, după " ce am scăpat de comunism", sunt mult prea săraci și nu au bani să cumpere carne de porc și nici brânzeturi sau cașcaval și le zic copiilor lor, că este post și să țină post.
În această României sărăcită, unde toți ateii se pretind creștini ortodocși, că așa dă bine pentru alții și unde un ateu nemernic este patriarh, postul nu mai este ceva spiritual, ci ceva strict legat de mâncare.
Mulți postim și când nu este post, că nu avem bani.
Și preoții din România, în marea lor majoritate, sunt tot atei.

| shadovv a răspuns:

Postul nu este un regim! Este infranare sacra! Opresti involuntar placerea trupeasca, materiala, empirica pentru a ajunge la "placerea", mai mult linistea si pacea, sufleteasca. Este regim pentru suflet. O smerenie trupeasca.

| akta a răspuns:

Mai multe religii recomanda postul.Pentru mine postul inseamna un act de vointa,de autocontrol,posibilitatea de a comanda corpul cu ajutorul mintii.
Este foarte greu dar nu imposibil sa ajungi cu timpul sa-ti controlezi ura mania,invidia,avaritia,desfranarea,trandavia, mandria.
Cine nu reuseste sa tina post, are mintea manipulata de corp.

| GEORGE a răspuns:

Pai...eu nu tin post pentru ca nu pot. postul nu inseamna doar sa nu mai mananci anumite produse ci inseamna sa nu mai gandesti rau, sa nu mai injuri si sa nu ii vrei raul nimanui, asa ceva este imposibil pentru mine.tongue

| maria4567 a răspuns:

Postul este ca un regim pentru ca nu ai voie sa mananci tot ce provine de la animale eu am postit si a fost foarte bine pentru ca nu aveam mancaruri grele.pentru ca se spune ca oamenii aceea cand s-a nascut isus ei au mancat de post in cele 40 de zile iar in seara sfanta cand ciobanii au adus miei si iezi au ajuns sa manance si sa se infructe din miei. sper ca te-am ajutat. funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Postul nu este doar abstinenta de la hrana fie partial sau total pentru o anumita perioada; Iata ce spune Scriptura despre post: postul "dezleagă lanţurile răutăţii, deznoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriţi şi rupe orice fel de jug; împarte-ţi pâinea cu cel flămând şi adu în casa ta pe nenorociţii fără adăpost; dacă vezi pe un om gol, acoperă-l, şi nu întoarce spatele semenului tău." Cine nu face lucrurile acestea atunci cand tine post degeaba il tine; nu are nici o importanta!