| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ce spune biblia despre munca?

Răspuns Câştigător
| Ben00 a răspuns:

Iesi-va omul la lucrul sau pana seara.

Cel ce nu lucreaza nici sa nu manance.

Fara de Mine nu puteti face nimic.

10 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Cum Isus a fost taietor de frunza la caini toata viata, in Biblie ideea despre munca pare sa fie ca fraierii trebuie sa munceasca si smecherii sa dea din gura.
Idee urmata cu strictete de toti liderii religiosi crestini de-a lungul istoriei.

| sublime89 a răspuns:

In biblie exista miracole, iar asta inseamna ca daca un om e suficient de credincios, ii e destul doar sa se roage pentru anumite lucruri, si le va primi. Nu vad unde isi mai are locul munca aici.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Daca nu te deranjaza sa citesti cateva versete din : Proverbele22:29; Efeseni4:28; Eclesiastul 3:13.

| Felys a răspuns:

Nu ai vazut cate sarbatori religioase sunt in care cica nu trebuie sa muncesti, cam asta e cu munca in conceptie religioasa

| PorumbRodica1965 explică (pentru Felys):

Vai de ea religia aia. Pai de multele sarbatori sa nu munceasca enoriasii, popii trebuie sa munceasca atunci sa faca,, un banut saracii", iar enoriasii sa fuga la beserica, ca sunt asteptati. Dar spre nefericirea unora, multi oameni parasesc bisericile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ce spune biblia, si traditia ortodoxa despre munca.mai stiu si ce spun oamenii in general; de pilda; munca este bratara de aur, si gatul palnioara de argint.Munca -nnobileaza omul, dar nici lenea, nu-l distruge.nu mi-e frica de munca, ma culc langa ea.cine-i harnic si munceste, are tot ce vrea.Cine-i smecher si chiuleste, are tot asa.Cine-i harnic si munceste, ori e prost, ori nu gandeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ecleziastul4:6. Mai bine o mana plina de odihna decat amandoi pumnii plini de truda si goana dupa vant.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Da, doar a sluji lui Dumnezeu nu este desertaciune. Dar iata ce scrie in Proverbele 6:6tonguer.10:4; Caci avem nevoie in fiecare zi de hrana, curatenie, adapost, cine sa faca pentru noi. Biblia nu incurajaza lenevia.

| AndreiM77 a răspuns:

Biblia spune ca este corect sa munci. Ea spune ca hotul mai degraba sa munciasca dacat sa fure.

| AndreiM77 a răspuns:

Oricum, din raspunsurile tale pe care le-ai dat celorlalti utilizatori mi-am dat seama ca st multe din biblie.