| anonim_4396 a întrebat:

Ce ziceti, exista iad - locul unde merg sufletele pacatoase pentru a suferi o eternitate? Sustineti-va parerea cu versete.

92 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In Biblie scrie in mai multe locuri despre existenta iadului:
Apoc.20:15,,Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii, a fost aruncat in iazul de foc.,,
Apoc.21:8,,Dar cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli, si toti mincinosii partea lor este in iazul care arde cu foc si pucioasa.,,
Apoc.19:20,,Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.,,
Apoc.20:10,,Si diavolul, care-i insela a fost aruncat in iazul de foc si pucioasa.,,
Cu siguranta ca exista viata dupa moarte.In primul rand cred tot ce scrie in Biblie, apoi sunt marturii ale unor oameni care au experimentat moartea clinica.http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Marcu 9
43.Şi de te sminteşte mâna ta, tai-o că mai bine îţi este să intri ciung în viaţă, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins.
44. Unde viermele lor nu moare şi focul nu se stinge. (vesnicie)

Stii ca eu nu cred, am explicat pe aici de ce am intrebat. Sa vedem daca intra lumea la o discutie civilizata.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Apoc.19:20,,Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.,,
Prea cuvioasa Ema, au fost aruncati de vii? Pai in iad parca se mergea dupa viata fizica, dar ce conteaza aberatiile cand e vorba de autoprosteala.
"Cu siguranta ca exista viata dupa moarte.In primul rand cred tot ce scrie in Biblie"
"Viata dupa moarte" cat nonsens si absurditate, adica mort viu, cum dracu' vine asta prea credincioasa Ema a "tot ce scrie in biblie"?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Draga necredinciosule, sa stii ca toti oamenii vor invia ca sa treaca pe la judecata pentru a primi rasplata dupa faptele lor.

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

Stii ca in Ierusalim este un cimitir unde se zice ca va face Isus prima "oprire" cand va veni a doua oara pe pamant, si ii va invia pe cei de acolo primii? Sa-i vezi pe aia pe ce se inghesuie sa-si cumpere un loc de veci in acel cimitir, cu speranta ca vor fi primii inviati? laughing Asta ti se pare un comportament de bun crestin?

| EmaS a răspuns (pentru sublime89):

Total eronat. Intai vor invia cei din morminte, apoi cei vii vor fi transformati.

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu cred ca ai vrea sa fii aici cand vor invia mortii, iti dai seama ce pirveliste ar fi aia? Cine zice ca nu exista zombies? De fapt, Isus a fost si el unul, si Lazar si toti ceilalti. La Israel ar trebui sa i se spuna "Zombie land", nu "Holy Land" laughing

| EmaS a răspuns (pentru sublime89):

Fiecare isi va vedea pe cel caruias i-a slujit, pe Domnul sau.

| tpuforyou a răspuns (pentru Mădă0611):

Buna Mada happy
Sa luam un exemplu... daca Iisus nu exista tot se gasea cineva sa scrie despre inexistenta Lui la vremea respectiva, cat despre iad el exista la fel si raiul.>parerea mea big grin

| CristiB93 a răspuns:

laughingCrezi ca mai are rost sa iti zic ce cred eu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ar avea rost, daca ar raspunde si ceilalti, cei care spun ca nu exista, ca as folosi versetele date de voi. tongue Le-as putea lua singura, dar cica ateii "nu intelege", asa ca pun versete alese de crestini. Chiar sunt curioasa.

| CristiB93 a răspuns:

Versete ti-a dat destul Emas. Eu cred ca exista iadul, dar nu stiu nici eu exact cum este iadul, nimeni de pe pamant nu poate sa isi imagineze cum este. Stiu doar ca in biblie zice ca printre ceilalti care merg acolo sunt si necredinciosii iar aici este cazul tau, esti necredincioasa. Totusi eu te iubesc si asa happy

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Nu.Ezechiel18:4,Eclesiastu9:5,6,10.Apocalpsa21:8 arata ca iazul inseamna moartea doua nu chin vesnic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Cu tine am mai discutat asta, intreb altceva, cum explici experientele din timpul mortii clinice ale unora (cei care au fost in iad)?

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

De exemplu cand Lazar a fost inviat el nu a spus ca ar fi fost intr-un anumit loc.Si cu siguranta ar fi zis daca se intampla acest lucru.

| Mădă0611 a răspuns:

Iadul, daca exista, e stare sufleteasca, totul fiind raportat la dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns:

E suferinta, dar e sufleteasca. Observa cum un crestin e trist cand crede ca dumneze s-a departat de el, e fara speranta, e ca mort, asa ar fi iadul, raiul fiind opusul.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

NUUUU Consulta popaaaaa!laughing O sa ai arsuri corporale 90% daca mergi in iaddd! ASA ZICE POPAAAA!laughing

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

WoW Sincer admir cum ai rabdare sa explici unuia cu asemenea raspunsuri(cazul meu) Te apreciez esti o fata inteligenta!

| milan9 a răspuns:

EXISTĂ CU ADEVĂRAT UN LOC de fericire, şi un alt loc şi un loc al îndepărtării de Dumnezeu, de nefericire, indiferent de numele pe care îl poartă: IAD, SHEOL sau HADES:

- „[Iov s-a rugat:] Măcar de m’ai ascunde ÎN IADUL CEL DE JOS, sub pază, până la vremea când Ţi-a trecut mânia şi-ai rândui o vreme să-Ţi aminteşti de mine". - Iov 14, 13.

- „David zice despre el [Iisus Cristos]:... Căci nu vei lăsa sufletul meu ÎN IAD, nici nu vei îngădui ca Sfântul tău să vadă stricăciunea"- Fapte 2, 25–27 (IADUL ESTE PREZENTAT CA UN LOC DISTINCT).

- „Şi marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul au dat pe morţii lor (IADUL ESTE IARĂŞI, PREZENTAT CA UN LOC DISTINCT), şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale. Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc" - Apoc. 20, 13.

| milan9 a răspuns:

Acel loc de nefericire NU este un loc simbolic, ci este un loc concret! Deşi nu este tocmai un lucru plăcut, Scriptura o afirmă foarte clar:

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veşnic.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în veşnicie.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veşnică.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veşnic.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.

II tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Ioan5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică.

Cutremurătoare cuvinte: Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."

| milan9 a răspuns:

În Apoc. 21, 8, „Moartea a doua" însemnă acolo, pierderea sufletului, „compromiterea" sufletului pentru veşnicie, pierderea mântuirii!

Unii prin prisma religiei diferite de creştinism, afirmă în mod greşit că în Apoc. 21, 8, „Moartea a doua" ar însemnsa cumva „distrugere eternă"! Dacă apostolul a spus „moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară „a doua"? Doar pentru ca sufletul să mai fie înviat pentru vreo câteva zile şi apoi să moară iar? Nu putea fi „rezolvată" problema de la început?
Dar în realitate, "Moartea a doua" se referă la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică!

Pentru lămurire, Biblia oferă nenumărate exemple care vorbesc în mod concret despre veşnicia locurilor sufletelor, atât a celor bune cât şi a celorlalţi! Iată spre exemplu:

- Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul CEL VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

- Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului CELUI VEŞNIC.

- Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li SE PĂSTREZĂ ÎN VEŞNICIE.

- Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt NU ARE IERTARE ÎN VEAC, ci este vinovat de OSÂNDĂ VEŞNICĂ.

"Iezerul cel de foc" NU este un loc simbolic, şi nici unul care mistuie, ci este un "locaş" VEŞNIC! Iată doar o parte dintre dovezi:

- Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în FOCUL CEL VEŞNIC.

- Ioan5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA OSÂNDIRII."

- Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi RUŞINE VEŞNICĂ.

- Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în LANŢURI VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."

| milan9 a răspuns:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la vreo moarte a sufletului!

Să ne uităm la CONTEXT. Despre ce vorbeşte autorul aici? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri". (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre cauza căderii sau compromiterii sale.

| milan9 a răspuns:

Eclesiastul 9, 5-6 şi Eccl 9, 10 fac parte din "punctul de vedere" uman, aflat în dialog şi contradicţie cu cel divin.
Ca dovadă, un caz asemănător este întâlnit şi în Eclesiast 9, 2, unde se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă IDEE CONTRADICTORIE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu "punctul de vedere" divin, cel din restul Scripturii. CINE poate crede că oamenii vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare?

Nu este adevărat faptul că "cei morti nu mai stiu nimic". Trebuie avut în vedere faptul că în Ecclesiast se găseşte întâlnit atât PUNCTUL DE VEDERE DIVIN, spiritual, cât și un PUNCT DE VEDERE UMAN, corupt, care neagă valorile spirituale.

În urma confruntării celor două puncte de vedere, va triumfa în final punctul de vedere spiritual:
"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7.

Problema survine din faptul că biblia adoptă de multe ori cu predilecţie un limbaj artistic, dificil de interpretat, înţeles de multe ori doar ţinând cont de contextul. Aceasta este explicaţia pentru existenţa celor aproape 39000 de secte!

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Si eu stiu ca in religia crestina iadul exista, si stiu ca e stare sufleteasca, totusi, observ ca multi crestini spun ca nu exista. Ce ma repet laughing

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu stiu dacă ai observat dar respectivii, cei despre care vorbeşti, chiar se departajează de creştinism, se recunosc a fi împotriva creştinismului. Sunt o sectă diferită...

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Majoritatea, dar o persoana mi-a dat de inteles ca ar fi pocaita (sunt atatea secte ca nu am de gand sa le invat), deci crestina, si spune ca iadul nu exista. O persoana matura.

| milan9 a răspuns:

Scuze pentru redundanţa citatelor, dar iar se trec uşor cu vederea aceste versete biblice, şi doar din motive confesionale!

Acel loc de nefericire este un loc CONCRET şi VEŞNIC! Iată doar o parte dintre dovezi:

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veşnic.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în veşnicie.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veşnică.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veşnic.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.

II tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Ioan5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică.

Cutremurătoare cuvinte: Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."

| sublime89 a răspuns:

Chiar sunt crestini care nu cred in iad? thinking Sau au updatat din nou crestinismul si n-am auzit eu? laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Sunt, si as vrea sa le aud explicatiile pentru experientele unora din timpul mortii clinice, vad ca nu prea raspund, si e naspa sa pun multe intrebari, asa pun una si intreb la raspunsurile lorhee hee.
Crestinismul de updateaza doar cand descopera stiinta ceva ce ei nu pot nega.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu stiu, dar incetul cu incetul parca crestinismul asta se rupe in asa de multe parti, incat imediat fiecare crestin e cu interpretarea lui, deci intr-un fel fiecare inventeaza alta religie si alt zeu personal in fiecare zi. laughing Sau asta cu papa care a zis ca ateii pot merge in rai, si apoi a doua zi biserica a revenit si a zis ca nu e asa, ca totusi se duc in iad. Ce naiba, nici macar vaticanul nu mai stie sigur ce-i cu crestinismul asta? E grav laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Asta e ideea, ca exista atatia dumnezei cati crestini. Unii spun ca fiind un bun parinte, nu poate exista iadul, altii spun ca parintii isi pedepsesc copiii, din iubire.
O fi fost baut papa laughing, sau au venit altii, intelepti, si i-au zis ca daca isi mentine afirmatia, oamenii n-o sa aiba treaba cu ateii, unii o sa devina "atei", deci afacerea e pusa in pericol. Cu cat o idee are tot mai putini adepti, cu atat moartea ei e tot mai aproape.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, crestinismul se rupe mai tare parca in perioada asta decat la marea schisma sau in timpul reformei protestante. Si asta doar datorita stiintei, e clar. Lucky us ca traim acum s-o vedem si pe astahee hee Da, asa-i. Pacat, ca as fi vrut si eu sa stiu ma duc in rai si pot sa fiu ateu linistit toata viata rolling on the floor Ce bine era pentru noi, n-aveam nimic de pierdut. Eram ca si crestinii astia care zic ca ei cred in d-zeu, apoi daca exista ajung in rai, daca nu exista asta e, n-au pierdut nimic cica, decat o viata traita in minciuna laughing

| Lizzu a răspuns:

Nu exista ceva numit iad si nici ceva numit rai, poate doar intr-o alta forma si nu asa cum isi imagineaza credinciosii...
Versete n-am laughing tongue

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Daca ar exista, agnosticii si ateii ar merge in rai, pentru ca nu s-au inchinat idolilor. Deci, tot bem suc. smug

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

rolling on the floor happy

| fuzzer a răspuns:

"Iadul" si "Raiul"sunt doar 2 ''lumi'' paralele, care nu sunt mentionate in biblie.E vorba doar de o interpretare gresita ce apartine mult a ortodocsilor.In apocalipsa se spune ca cei nedrepti vor arde intr-un foc necrutator s.a.m.d...
Iad nu exista pentru ca, odata cu armaghedonul, oamenii nedrepti si cei care nu au facut voia lui Dumnezeu vor fi distrusi, si asa se intampla si cu Satan.Atunci de ce am mai spune ca exista iadul? Cand conducatorul acestui ''univers'' este satan, si el va fi distrus.
E total absurd.Sau daca stai sa te gandesti care e scopul lui Dumnezeu cu privire la pamant? Multi dintre noi credem ca mergem la cer.E total absurd.Sau ca pamantul va fi distrus, din nou o interpretare total gresita.
E la fel de absurd, ca si cum am vorbi despre trinitate.Ca Dumnezeu, fiul si duhul sunt unul si`acelasi.Ganditi-va putin, il puteti compara pe Iisus(care este fiul)cu Dumnezeu(care este tatal), Iisus are un inceput, dar Dumnezeu nu are.E absurd.Astept si opiniile voastre si sa ma contraziceti daca nu e asa, dar cu subiecte biblice, nu cu ce spune popa si biserica.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Te intreb si pe tine: daca iadul nu exista, cum explici experientele din timpul mortii clinice ale unor crestini, cei care au vazut iadul?

Care e scopul lui dumnezeu cu privire la pamant? (din raspunsul tau)

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Draga Mădă, tot ce-ai văzut tu pe-acolo sunt simple prostii, acolo a lucrat satan cu scopul de a induce in eroare omenirea.Tu crezi ca daca nu ar fi asa, ok, sa luam altfel situatia.Sa zicem ca un om moare,si el este in acea stare de inconstienta,tu crezi ca el vede iadul si demoni si smoala si foc,ca si in desene? Nu crezi ca e cam absurd,cam de mintea cocosului? Si alt lucru care depaseste toate limitele, omul respectiv se trezeste din acel "somn" adanc, si povesteste oamenilor ce-a văzut.Da! Ăla numa crestin nu se numește.
Și Dumnezeu chiar are un scop cu privire la pamantul ăsta, el nu l-a creat ca sa-l distruga, ci ca să fie populat de oameni drepti care sa faca voia sa. Dacă mai ai alte întrebări ma poți contacta la adresa mea de e-mail:"daryusz10@yahoo.com".

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Nu mai am intrebari. Pentru mine nu exista rai/iad, dumnezeu/diavol, voiam sa aud explicatiile unora, cei care spun ca nu exista, despre credintele altora, cei care spun ca exista, ambele credinte fiind bazate pe aceeasi carte, biblia.

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Atunci,nu vreau sa par rau sau sa las loc de interpretari dar ai o mare problema,adica sa negi existenta lui Dumnezeu,tu trebuie sa fi constienta ca cineva ti-a dat viata,ca aerul pe care-l respiri vinde de undeva(aici nu te gandi ca aerul vine de la plante pentru ca in mod practic de la ele vine,dar eu ma refer la ceva mai profund)si in mod cert,biblia este singurul document ce atesta existenta lui Dumnezeu,iar dupa acest documnent sau facut diverse carti."Mădă",presupun ca esti fata,nu esti o fata oarecare,dupa cum te-am citit eu,ai o mentalitate buna,pentru ca te gandesti sa cercetezi niste lucruri la care probabil ca nu ai gasit un raspuns bun inca,si eu eram in aceeasi situatie.Dar draga,(scuze apelativu, sunt mai politicos de fel)tu ai o mentalitate gen "new age", si e si normal ca nu mai stii in cine sa crezi ca toti vin cu fel si fel de explicatii ce practic nu au nicio noima.Dar acesta este si scopul cartilor scrise de autori celebrii gen "Dan Brown", sau alte filme cu aceeasi tendinta, sa te indeparteze de Dumnezeu.Nu stiu ce ai inteles din ce am scris, dar chiar e absurd sa gandesti asa. Dumnezeu exista, chiar daca nu vine el si-ti strange mana, asta nu e un motiv sa nu crezi in El.Si nu te lasa influentata de tot ce zic altii.Ti-as fi recunoscator daca mi-ai lasa adresa ta de e-mail, mi-ar placea foarte mult sa avem discutii de genu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Nu stau pe mess. Eh, fiecare cu ale lui, eu sunt 100% sigura ca dumnezeul biblic nu exista. E interminabila discutia, asa ca n-are rost sa incepem iar si iar si iar.

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta este strict problema ta.Ar trebui sa aduci niste argumente daca tot nu crezi in asta.Ti-am mai spus ai o mentalitate gen ''new age''.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

rolling on the floor cat tupeu.
1. am o problema pentru ca nu gandesc ca tine. Pentru mine tu ai o problema.
2. sa aduc argumente pentru o negatie.

Gandire "new age". Ateismul a existat inainte sa existe religiile; orice persoana care nu e indoctrinata religios e atee, asa porneste in viata, si asa trebuie sa ramana, doar ce ii e de folos trebuie invatat, religia e ca fumatul, nationalismul, homofobia, rasismul, s.a.m.d.

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Si in fine, nu stiu de ce imi mai pierd timpul, dar ma simt obligat sa rasupnd.Ma crezi un tampit sau un penibil care nu are altceva de facut decat sa-i explice unei fetite cum sta treaba cu religia?! Daca nu as fi informat in domeniu, imi vedeam de treaba si nu ma ''bagam''la povesti.Si da, stiu ca ateismul a existat din cele mai vechi timpuri, si am precizat ca tu ai o mentalitate gen "new age", ca mai nou toti gandesc astfel.Probabil ca ai alte teorii ce tin de stiinta, caci si eu eram asa si asa este orice tanar care sta bine cu mansarda.Dar biblia, acest document ce se presupune ca vine de la Dumnezeu se bate cap in cap cu istoria, intervine si stiinta.Si pe orice parte o iei ajungi la aceeasi concluzie, ca Dumnezeu exista.De fapt poporul roman,din cele mai vechi timpuri a fost un popor crestin,acum spune-mi tu mie, cati atei existau in perioada lui "Stefan Cel Mare, Mihai Viteazu sau Mircea Cel Batran" ce se intitulau "aparatori ai crestinatatii", ma rog probabil ca nu are nici un sens chestia asta, dar incercam sa-ti explic doar.Ramane cum crezi tu, nu vine nimeni sa-ti "bage" in gat religia si mai stiu eu ce.Si observ ca la inceputul afirmatiei pe care ai facut-o imi spui"cat tupeu",da,daca tu numesti asta "tupeu"ca cineva incearca sa-ti explice cum sta treaba si ca e absurd,chiar penibil sa spui ca nu exista Dumnezeu, da poate ca asa e cum spui tu. Daca totusi stai bine cu mansarda si esti o fata inteligenta, intr-o zi vei intelege, dar daca esti o incapatanata ce tot timpul vine cu intrebari ridicole, nu vei intelege niciodata.Vezi tu pana in timpul perioadei "Renasterii si Reformei din secolele al XV-lea si al XVI-lea", oamenii mergeau pe principiul "crede si nu cerceta", dar dupa aceasta perioada s-au facut cercetari s-a studiat si s-a ajuns la o concluzie, acum tu gandesti ce vrei si nu te poate obliga absolut nimeni sa accepti un adevar general valabil.Sau cum ai spus tu "sa gandesti ca mine",chiar nu mi-as dori sa gandesti ca mine,sunt miliarde de oameni ce cred in Dumnezeu,si tu crezi ca toti acestia gandesc la fel?!

Bun,nu stiu ce mare lucru ai inteles tu,dar sper ca ai inteles ca eu doar am incercat sa-ti explic un lucru,nu te-am obligat,nu te-am jignit in niciun fel, si chiar nu am facut pe ''desteptu'', voiam doar sa vad si alte opinii in afara de cea personala, si cu religia e o chestie ce tine de fiecare om, fie o accepti fie nu.Ca eu pot sa-ti aduc mii de argumente, dar ce rost are?!
Pace!

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

1. "De fapt poporul roman, din cele mai vechi timpuri a fost un popor crestin" - "multumita" imperiului roman, fara ei (romani), românii ar fi crezut in Zamolxis.
2. Sunt mult mai in varsta decat tine.
3. "Si pe orice parte o iei ajungi la aceeasi concluzie, ca Dumnezeu exista" - de fapt pe orice parte o iei, ajungi la aceeasi concluzie, dumnezeu nu exista. Biblia e o colectie de elemente apartinand altor religii. Lumea n-are nevoie de un creator pentru a se forma/pentru a exista. Golul sau plinul pe care ti-l ofera dumnezeu e doar autosugestie. Oamenii sunt animale, animalele au sentimente, toate, deci au suflet.

Pace!

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Felicitari, daca ati spus ca sunteti mai in varsta decat mine, imi permit si eu sa vorbesc la persoana a 2 a plural, mai sus de fapt este vorba despre cultul lui "Zalmoxis", nu "Zamolxis" in fine probabil ca din graba ati facut aceasta greseala, minora zic eu.Zalmoxis a fost considerat ca și zeul suprem din panteonul geto-dacic...
Si ma uimeste gandirea dvs.
În orice caz, existenţa lui Dumnezeu nu poate fi demonstrată sau negată. Chiar Biblia spune că noi trebuie să acceptăm prin credinţă că Dumnezeu există: "Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie să creadă că El este, şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută" (Evrei 11:6). Dacă ar dori, Dumnezeu ar putea pur şi simplu să apară în faţa întregii lumi pentru a demonstra că El există. Însă dacă ar face acest lucru, nu am mai avea nevoie de credinţă. " 'Tomo' i-a zis Iisus, 'pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut" (Ioan 20:29)...
Alta explicatie nu-ti poate da absolut nimeni, tine de credinta, si de principiile fiecaruia.Am incercat sa-ti arat pe mai multe cai, probabil ca oi fi eu mai tanar, dar in acest caz nu se aplica deloc, ca cel mai in varsta este mai intelept, din punctul asta de vedere zic.

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

,In fine tot acolo esti.Incepi sa ma amuzi, tu chiar tii la ceea ce stii, nu te lasi invatata sau sa primesti un sfat nici in ruptul capului, asta imi place la tinelaughing.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Iti aratam ca nu e gresit.

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

IN fine, eu am gresit atunci, dar tot nu pot fi de acord cu parerea ta ilogica("Nu exista Dumnezeu/diavol").S-o luam pe alta parte, ca e foarte greu de argumentat existenta lui Dumnezeu, cand nu exista ppic de credinta.Iti pun o intrebare simpla, si incearca sa dai un raspuns, la fel de simplu.De ce crezi tu ca exista atata rautate in lume, foamete, razboaie?, si cu alte cuvinte suferinta domina totul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Pentru ca oamenii sunt condusi de instincte, nu e nici un diavol, si cum voiam sa iti zic ceva de instinctul de reproducere si banuiesc ca o sa zici de diavol, o sa spun de celelalt. De ce se tem oamenii de intuneric? De ce un copil mic stie sa manance? De ce se tarasc oamenii pentru a ajunge la hrana, ma rog, mai mult animalele ca oamenii cam au ce le trebuie, dar sa zicem ca n-ar avea si ar trebui sa mearga zeci de km pentru asta. De ce? De ce in momentul in care iti simti viata in pericol pierzi controlul, sau cel putin te nelinistesti, doar esti crestin, cel mai mult iti doresti sa ajungi langa dumnezeu?

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Clar! CIne nu-si doreste sa ajunga langa Dumnezeu, doar ca pana acolo e cale lunga.Si ca tot ai zis ceva de frica, vezi tu omu' a fost invatat cu frica de mic, desi se spune ca doar de Dumnezeu ar trebui sa-ti fie frica, chiar daca tu nu crezi in asa ceva.Eu mi-am pus niste intrebari destul de simple,caci la inceput nu am crezut in dumnezeu,de fapt nu am crezut mult timp,ca eu mergeam pe teorii stiintifice,si sustineam aceste teorii cu tarie,mai ales cea prin care se presupune ca s-a format universul "big bang",dar am renuntat pe parcurs,caci au aparut alte intrebari:Cine sunt? De ce am venit pe lumea asta? Si sigur ca cineva e mult mai puternic decat omul.Ce este viata si de unde vine ea? sunt multe intrebari care par simple,si nu e deloc asa...
Si mai ales toate profetiile acelea care s-au implinit,nu-mi pot explica,
Isaia daca nu ma insel,a prezis acum cateva milioane de ani ca se va naste un copil,ce se spune ca e copilul lui Dumnezeu si va veni pe pamant sa rascumpere lumea de pacat,si acum poate aparea intrebareabig grinar l-ai vazut,si practic nu gasesti argumente sa-ti susti afirmatia...
Dar ceva mult mai interesant,s-a prezis cu mult timp in urma ca vor exista razboaie,foamete ca vor muri multi oameni,si in prezent aceste profetii se implinesc.

Eu tin sa cred ca aceste profetii sunt niste avertizari din partea lui dumnezeu.
Sau ar mai fi o intrebare,pe noi oamenii cine ne-a creat?
Ar fi si teoria aceea ca am evoluat din maimuta dar nu are sens,sau sa spunem ca pe noi ne-au facut parintii, si pe ei bunicii, si ajungem la un lung sir de generatii.Dar pe primii oameni cine i-a facut? Aici ii marea problema.
Sunt interesante discutiile astea ce au tema biblica, ca paractic vorbesti de toate, si de istorie si stiinta si biologie.laughing.happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

"Cine sunt? De ce am venit pe lumea asta? Si sigur ca cineva e mult mai puternic decat omul.Ce este viata si de unde vine ea? sunt multe intrebari care par simple, si nu e deloc asa..." - si nu ti-a convenit raspunsul, ca esti "un fir de praf in Univers", ca nu ai nici un scop/ai aparut din intamplare, ca viata e o intamplare. Oamenii vor sa detina controlul, astfel dau un sens/scop tuturor lucrurilor, asa ajung sa creeze zei.

Cu profetiile e simpla treaba, e usor sa indeplinesti una care nu se bazeaza pe nimic concret, si e usor sa ghicesti alta. Einstein a zis "Mă tem de ziua în care tehnologia va înlocui interacţiunile dintre oameni. Lumea va avea o generaţie de idioţi", profetie implinita, asta il face sfant? Daca scrie in biblie ca o sa vina un mantuitor, o sa se trezeasca cineva sa se creada acel mantuitor, cat despre cealalta profetie, e din categoria "usor de ghicit".

Oamenii au aparut in urma evolutiei, modificari insesizabile pe perioade scurte. Daca o sa mai existe specia noastra si o sa compare un om de acum cu unul de peste cateva milioane de ani, o sa se vada diferenta.

| Miauti a răspuns:

Vin daca mergi si tu laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eiii nu e cazul. poti afla singura ori ai ora sexuala,ca iepurele cand nu voia sa mearga la sedinta leului? si-a pus pe usa un bilet.ora sexuala; prima dara; ei lasatil na, isi iubeste sotia.a doua oara; ba? astia se inmultesc repede, avem si noi ce manca, lasati-l.a treia oara se duce leul la el; iepurele intins in fotoliu, bea o beresi se uita la televizor; bai ce faci ma? de ce nu vii la sedinte; sefule! ma f...e o leneee.adica mao pe scurt mada, poyi ceti in ghiblie despre sheol iad, dar daca ti-e lene!

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nenica, tu foarte subestimezi ateii. Daca pun o intrebare la categoria religie, nu e pentru ca nu stiu raspunsul, ci pentru a vedea cum gandesc oamenii. Observ ca unii spun ca nu exista, iar altii spun ca exista, fiecare venind cu versete din biblie. As vrea ca cei care spun ca exista sa explice versetele celorlalti, si invers, dar "ie" grele cu cei ca tine, aveti nasul prea pe sus...

| HeiligKreuz a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia asta parea interesanta.Pana la urma ce e, un banc? Ai si o versiune cu mai putine greseli gramaticale?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da exista. Iadul pe pamant cu spui si tu e o stare sufleteasca, dar si reala dupa moarte. Acum nu-mi vine in cap versete. Legat de horor, problema nu se pune ca ortodocsi sunt cei mai sfintii ci faptul trebuie sa incerci sa te incadrezi acolo unde iti e locul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa moarte e tot o stare sufleteasca, teoretic.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Cam asa ceva

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cei numiţi "pocăiţi" cred şi e în existenţa iadului- locul de suferinţă, al îndepărtării de Dumnezeu. Dar persoana de care spui, iehovistă fiind, este anti-creştină - aşa se declară ei înşişi în mod discret...

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Nu, era un nene, si am vazut ca sunt si cativa mai tinerei, care au citit biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Heilig? pune si tu faptul ca am facut in scoala o gramatica puuutin diferita de a voastra daca esti nascut in epoca george pruteanu, tastatura mica si degete cu arie mare de acoperire, cateva greseli voite pentru a avea postarea sare si chiperiu, si gata bancul de care zisesi, cu greselile de rigoare.foarte multamecs pentru criticatiune, care e spre indreptarea linbajului mieu si corectare a linbei romane, materne vorghite de catra subsemnatarul acestei postaturi.bafta si tie.

| Buresbista123 a răspuns:

Iadul nu exista e o aberatie a mintii umane...

| Mikhtarian a răspuns:

N-am nevoie de versete, caci parerea mea este ca fiecare suflet, are de platit un pret.
Un suflet poate sa stea ceva timp pana Dumnezeu il va judeca, caci El e drept, ori va sta la Dreapta Tatalui.

| DiamondEyes a răspuns:

Cum nu cred in d-zeu si in biblie nici atat, consider ca acel loc plin de "foc si pucioasa" nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

Numai asta n-am de facut, sa caut versete pentru mada

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ben00):

Ca un bun crestin, ar trebui sa stii cel putin 1. Asta mie imi spune multe.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Iadul nu există ca și loc geografic, material, cu foc și pucioasă. Iadul nu e nimic altceva decât o stare a conștiinței noastre, cea mai rea în care poate ajunge creierul. O suferință psihică este de 1000 ori mai dureroasă decât o rană fizică, deci pot deduce că "locul" chinurilor veșnice este nematerial.
Nu am versete pentru a-mi susține afirmațiile, dar știu că în Biblie zicea ceva de locul unde e scrâșnirea dinților și focul veșnic. Nu trebuie să luăm chestiile astea mot-a-mot pentru că lucrurile nu stau deloc așa!
Cei care au văzut iadul în moartea clinică nu au avut parte decât de o proiectare a unei imagini creată în subconștient, care s-a activat probabil sub condiții de stres intens! Există multe modele care explică aceste experiențe în care unii văd raiul sau iadul. Totul este în mintea noastră. Ea e raiul sau iadul în funcție de acțiunile noastre aici!

| Mădă0611 a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

O stare sufleteasca.
Dap, de acord, totul e in mintea oamenilor. E de apreciat ca desi imi pari crestina, admiti ca acele experiente nu sunt reale; majoritatea crestinilor aduc filmulete de pe youtube ca dovada a existentei iadului, deci, a lui dumnezeu.

| milan9 a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

"Cei care au văzut iadul în moartea clinică nu au avut parte decât de o proiectare a unei imagini creată în subconștient, care s-a activat probabil sub condiții de stres intens! Există multe modele care explică aceste experiențe în care unii văd raiul sau iadul. "

Şi totuşi acel loc există, la fel cum există şi un loc al existenţei sufletelor ce vor primi fericirea veşnică...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

O viziune mai responsabilă şi în acelaşi timp o veste bună (şi de ce n-ar fi aşa), este aceea că noi suntem arhitecţii propriului nostru destin fericit/nefericit, ai propriei noastre veşnicii!

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii dintre noi să ne lăudam că avem "Lumina" (că suntem tineri rebeli cu lumea la picioare).

Când "lumânarea" e aprinsă, când "viaţa" îţi inspiră că tu eşti "buricul pământului", există riscul de a te simţi "dator" să sfidezi pe "Dăruitor" şi să "verifici" până la ce "îndepărtare" de Sursă se ţine aprinsă lumânarea, te ţine fitilul. Finalul vieţii (momentul în care s-a stins lumânarea, aproape sau departe de "Sursă") este şi finalul perioadei în care iei decizii şi te hotărăşti ce alegi (liber şi fără constrângeri). Fără să-şi dea seama, omul a făcut singur "judecata".

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dacă Dumnezeu nu este acceptat a fi prea "impunător" şi "justiţiar" astfel încât să nu pedepsească libertatea folosirii darului de către om, de ce ar crede cineva că El ar trebui să fie în schimb obligat să "aducă înapoi" în zona de siguranţă şi de fericire (apropierea de "Sursă") pe cel care singur a optat, arogant şi sigur pe el, pentru "debranşare", pentru îndepărtare, şi pentru ignoranţă faţă de un Părinte Ceresc?

Simplu de spus, dar în acelaşi timp greu de făcut, Libertatea trebuie asumată până la capăt, în încântătoarea cunoştinţă de cauză a veşniciei noastre...

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru milan9):

Locul material cu foc și lavă și cazane unde se jupoaie pielea nu există. Nu e nimic altceva decât proiectarea conștiinței într-o altă dimensiune, una groaznică unde creierul te cam pedepsește pentru faptele rele...

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Mădă0611):

Păi acele experiențe, cât și experiențele de decorporalizare se pot realiza în laborator, pentru orice există o explicație, nu e nimic mistic sau paranormal sau vreun suflet care să iasă din corp la o mică plimbare până în rai sau iad. Îmi place să mă bazez pe dovezile pe care le am și să cercetez ceea ce pare de neînțeles.
Când cineva îmi zice că dovada e în biblie, stau și mă gândesc... oare vorbitul cu Dumnezeu care îți dictează să scrii ceva anume nu se numește schizofrenie? Am citit un studiu unde se atrăgea atenția asupra modului în care erau tratate bolile mintale de-a lungul istoriei: dacă aveai manifestări urâte și violente, erai posedat iar dacă vorbeai calm cu un personaj imaginar, auzeai și vedeai chestii, erai profet.
Eu cred că sunt creștină, dar din ceea ce am zis mai sus nu prea mai par așa creștină.

| Mădă0611 a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Si in prezent esti posedat/a daca ai manifestari urate si violente laughing

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, mai ales după un chef studențesc! laughing

| GabrielaS13 a răspuns:

Da, EXISTA. Exista si Raiul in care se duc oamenii buni. Daca in viata asta o sa pacatuiesti, faci lucruri rele ajungi in IAD.

| inonitiu a răspuns:

Dar ti se pare ca o eternitate in rai ar fi mai placuta? Imagineaza-ti puntin, faci 1000 de miliarde la puterea 1000 de miliarde de lucruri diferite timp de 1000 de miliarde la puterea 1000 de miliarde pentru fiecare lucru in parte, iar dupa totata aceasta perioada ridicola de mare de timp, tot iti mai ramane o eternitate, practic devi ca Sisif, o sa traiesti intr-un adevarat iad fie in rai sau in iad.
Nu degeaba spuneau grecii antici ca zeii ne invideaza pentru faptul ca suntem muritori, eternitatea este un blestem nici decum o recompensa.

| DarianaDragutza a răspuns:

La ora de religie proffu ne-a spua ca iadul e o stare sufleteasca.

| Esential a răspuns:

Matei 4:30 "Muriti in iad ardara focu de nemernici pagani"
Iosif 4:67 "Cretini se duc si fac grataru iar nenorocitii ard in iad pe vecie!"
Ginel 1:34 "Vam fost aratat cenusa de pe fata muierilor si a mosilor nepoliticosi!"

| Mădă0611 a răspuns (pentru Esential):

Mda, iubirea crestineasca. laughing Probabil lui dumnezeu ii e rusine cu tine si cei ca tine.