| anonim_4396 a întrebat:

Ce ziceti, exista iad - locul unde merg sufletele pacatoase pentru a suferi o eternitate? Sustineti-va parerea cu versete.

92 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eiii nu e cazul. poti afla singura ori ai ora sexuala,ca iepurele cand nu voia sa mearga la sedinta leului? si-a pus pe usa un bilet.ora sexuala; prima dara; ei lasatil na, isi iubeste sotia.a doua oara; ba? astia se inmultesc repede, avem si noi ce manca, lasati-l.a treia oara se duce leul la el; iepurele intins in fotoliu, bea o beresi se uita la televizor; bai ce faci ma? de ce nu vii la sedinte; sefule! ma f...e o leneee.adica mao pe scurt mada, poyi ceti in ghiblie despre sheol iad, dar daca ti-e lene!

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nenica, tu foarte subestimezi ateii. Daca pun o intrebare la categoria religie, nu e pentru ca nu stiu raspunsul, ci pentru a vedea cum gandesc oamenii. Observ ca unii spun ca nu exista, iar altii spun ca exista, fiecare venind cu versete din biblie. As vrea ca cei care spun ca exista sa explice versetele celorlalti, si invers, dar "ie" grele cu cei ca tine, aveti nasul prea pe sus...

| Mădă0611 a răspuns:

Iadul, daca exista, e stare sufleteasca, totul fiind raportat la dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

In Biblie scrie in mai multe locuri despre existenta iadului:
Apoc.20:15,,Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii, a fost aruncat in iazul de foc.,,
Apoc.21:8,,Dar cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli, si toti mincinosii partea lor este in iazul care arde cu foc si pucioasa.,,
Apoc.19:20,,Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.,,
Apoc.20:10,,Si diavolul, care-i insela a fost aruncat in iazul de foc si pucioasa.,,
Cu siguranta ca exista viata dupa moarte.In primul rand cred tot ce scrie in Biblie, apoi sunt marturii ale unor oameni care au experimentat moartea clinica.http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

| Mădă0611 a răspuns:

E suferinta, dar e sufleteasca. Observa cum un crestin e trist cand crede ca dumneze s-a departat de el, e fara speranta, e ca mort, asa ar fi iadul, raiul fiind opusul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

NUUUU Consulta popaaaaa!laughing O sa ai arsuri corporale 90% daca mergi in iaddd! ASA ZICE POPAAAA!laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Marcu 9
43.Şi de te sminteşte mâna ta, tai-o că mai bine îţi este să intri ciung în viaţă, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins.
44. Unde viermele lor nu moare şi focul nu se stinge. (vesnicie)

Stii ca eu nu cred, am explicat pe aici de ce am intrebat. Sa vedem daca intra lumea la o discutie civilizata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

WoW Sincer admir cum ai rabdare sa explici unuia cu asemenea raspunsuri(cazul meu) Te apreciez esti o fata inteligenta!

| milan9 a răspuns:

EXISTĂ CU ADEVĂRAT UN LOC de fericire, şi un alt loc şi un loc al îndepărtării de Dumnezeu, de nefericire, indiferent de numele pe care îl poartă: IAD, SHEOL sau HADES:

- „[Iov s-a rugat:] Măcar de m’ai ascunde ÎN IADUL CEL DE JOS, sub pază, până la vremea când Ţi-a trecut mânia şi-ai rândui o vreme să-Ţi aminteşti de mine". - Iov 14, 13.

- „David zice despre el [Iisus Cristos]:... Căci nu vei lăsa sufletul meu ÎN IAD, nici nu vei îngădui ca Sfântul tău să vadă stricăciunea"- Fapte 2, 25–27 (IADUL ESTE PREZENTAT CA UN LOC DISTINCT).

- „Şi marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul au dat pe morţii lor (IADUL ESTE IARĂŞI, PREZENTAT CA UN LOC DISTINCT), şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale. Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc" - Apoc. 20, 13.

| milan9 a răspuns:

Acel loc de nefericire NU este un loc simbolic, ci este un loc concret! Deşi nu este tocmai un lucru plăcut, Scriptura o afirmă foarte clar:

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veşnic.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în veşnicie.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veşnică.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veşnic.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.

II tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Ioan5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică.

Cutremurătoare cuvinte: Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."

| Ben00 a răspuns:

Numai asta n-am de facut, sa caut versete pentru mada

| Esential a răspuns:

Matei 4:30 "Muriti in iad ardara focu de nemernici pagani"
Iosif 4:67 "Cretini se duc si fac grataru iar nenorocitii ard in iad pe vecie!"
Ginel 1:34 "Vam fost aratat cenusa de pe fata muierilor si a mosilor nepoliticosi!"

| inonitiu a răspuns:

Dar ti se pare ca o eternitate in rai ar fi mai placuta? Imagineaza-ti puntin, faci 1000 de miliarde la puterea 1000 de miliarde de lucruri diferite timp de 1000 de miliarde la puterea 1000 de miliarde pentru fiecare lucru in parte, iar dupa totata aceasta perioada ridicola de mare de timp, tot iti mai ramane o eternitate, practic devi ca Sisif, o sa traiesti intr-un adevarat iad fie in rai sau in iad.
Nu degeaba spuneau grecii antici ca zeii ne invideaza pentru faptul ca suntem muritori, eternitatea este un blestem nici decum o recompensa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Esential):

Mda, iubirea crestineasca. laughing Probabil lui dumnezeu ii e rusine cu tine si cei ca tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru Ben00):

Ca un bun crestin, ar trebui sa stii cel putin 1. Asta mie imi spune multe.

| Mădă0611 a răspuns (pentru timoteidoi):

Vreau sa vad cum explica unii versetele altora. Unii o sa spuna ca exista, iar altii nu.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Apoc.19:20,,Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.,,
Prea cuvioasa Ema, au fost aruncati de vii? Pai in iad parca se mergea dupa viata fizica, dar ce conteaza aberatiile cand e vorba de autoprosteala.
"Cu siguranta ca exista viata dupa moarte.In primul rand cred tot ce scrie in Biblie"
"Viata dupa moarte" cat nonsens si absurditate, adica mort viu, cum dracu' vine asta prea credincioasa Ema a "tot ce scrie in biblie"?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Draga necredinciosule, sa stii ca toti oamenii vor invia ca sa treaca pe la judecata pentru a primi rasplata dupa faptele lor.

| sublime89 a răspuns:

Chiar sunt crestini care nu cred in iad? thinking Sau au updatat din nou crestinismul si n-am auzit eu? laughing

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

Stii ca in Ierusalim este un cimitir unde se zice ca va face Isus prima "oprire" cand va veni a doua oara pe pamant, si ii va invia pe cei de acolo primii? Sa-i vezi pe aia pe ce se inghesuie sa-si cumpere un loc de veci in acel cimitir, cu speranta ca vor fi primii inviati? laughing Asta ti se pare un comportament de bun crestin?

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Sunt, si as vrea sa le aud explicatiile pentru experientele unora din timpul mortii clinice, vad ca nu prea raspund, si e naspa sa pun multe intrebari, asa pun una si intreb la raspunsurile lorhee hee.
Crestinismul de updateaza doar cand descopera stiinta ceva ce ei nu pot nega.

| EmaS a răspuns (pentru sublime89):

Total eronat. Intai vor invia cei din morminte, apoi cei vii vor fi transformati.

| Buresbista123 a răspuns:

Iadul nu exista e o aberatie a mintii umane...

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu stiu, dar incetul cu incetul parca crestinismul asta se rupe in asa de multe parti, incat imediat fiecare crestin e cu interpretarea lui, deci intr-un fel fiecare inventeaza alta religie si alt zeu personal in fiecare zi. laughing Sau asta cu papa care a zis ca ateii pot merge in rai, si apoi a doua zi biserica a revenit si a zis ca nu e asa, ca totusi se duc in iad. Ce naiba, nici macar vaticanul nu mai stie sigur ce-i cu crestinismul asta? E grav laughing

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu cred ca ai vrea sa fii aici cand vor invia mortii, iti dai seama ce pirveliste ar fi aia? Cine zice ca nu exista zombies? De fapt, Isus a fost si el unul, si Lazar si toti ceilalti. La Israel ar trebui sa i se spuna "Zombie land", nu "Holy Land" laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Asta e ideea, ca exista atatia dumnezei cati crestini. Unii spun ca fiind un bun parinte, nu poate exista iadul, altii spun ca parintii isi pedepsesc copiii, din iubire.
O fi fost baut papa laughing, sau au venit altii, intelepti, si i-au zis ca daca isi mentine afirmatia, oamenii n-o sa aiba treaba cu ateii, unii o sa devina "atei", deci afacerea e pusa in pericol. Cu cat o idee are tot mai putini adepti, cu atat moartea ei e tot mai aproape.

| Mădă0611 a răspuns (pentru gorlan):

E ideea ta, deci, tu primul. smug

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, crestinismul se rupe mai tare parca in perioada asta decat la marea schisma sau in timpul reformei protestante. Si asta doar datorita stiintei, e clar. Lucky us ca traim acum s-o vedem si pe astahee hee Da, asa-i. Pacat, ca as fi vrut si eu sa stiu ma duc in rai si pot sa fiu ateu linistit toata viata rolling on the floor Ce bine era pentru noi, n-aveam nimic de pierdut. Eram ca si crestinii astia care zic ca ei cred in d-zeu, apoi daca exista ajung in rai, daca nu exista asta e, n-au pierdut nimic cica, decat o viata traita in minciuna laughing