| pet555 a întrebat:

Cei care tot incurajati homosexualii, cum ati reactiona avand un astfel de copil? Citesc tot felul de comentarii: "Crestinii ar trebui sa fie toleranti cu homosexualii". Pai nu ii uram, nu ii omoram, nu ii batem, dar cum am putea, fiind crestini sa acceptam ceva contrazis clar de Biblie? E ca si daca furtul si drogatul nu ar fi ilegal, si ar trebui acceptat si de noi. Dar si necrestinii pot fi rationali aici. Ei in schimb ne discrimineaza prin paradele care provoaca greata, si prin faptul ca isi fac reclama si noi ne vom creste copiii undeva unde vor fi intrebati: "Nu cumva esti gay? Stai linistit, e normal. Ba chiar te poti casatori, ca doar legatura intre barbat si femeie nu e una unica." Eu, cel putin, daca copilul meu mi-ar spune asa ceva,...i-ar iesi ideea imediat. Dar voi cum ati reactiona?

121 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de la individ la individ cum ar reactiona. Majoritatea crestinilor... si aici vorbesc de cei cu adevarat practicanti probabil nu ar accepta niciodata asa ceva de la copiii lor.

Nu ii condam pe homosexuali in general, dar nici nu am incercat vreodata sa ii inteleg cu adevarat. Daca al meu copil va fi homosexual probabil voi face efortul sa inteleg... si apoi voi vedea daca reusesc sau nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost tanar, m-am indragostit de o fata, am luat-o de sotie, am facut impreuna 3 copii,prin buna vointa si mila domnului,si deasemeni imi doresc sa ajung si bunic,sa ma bucur de nepotii mei si ei de noi ca bunici.Da? cum se face ca toata lumea ii accepta,dar oamenii de stiinta si doctorii,psihiatri,psihologi,spun ca un copil crescut intr-o familie homo,va fi introvertit si afectat iremediabil de frustrarile acumulate, de lipsa celor doi membri, mama si tata? Ce copil isi doreste doua mame ori doi tati? fiti seriosi dragilor, ca nici unul dintre voi nu v-ati fi dorit asa ceva, si nu vreti sa vedeti la cei apropiati voua.

| Dismally a răspuns:

Ai citit biblia pana acum? Stii cam cate reguli scrise acolo incalci? Cand le vei respecta pe toate cele scrise in biblie si vei fi "fara de pacat", atunci poti sa ii ucizi cu pietre pe homosexuali, pe drogati, pe cei de alta religie si pe cine mai vrei tu.

| drutzix a răspuns:

Comparatia cu furtul si drogatul e cretina. Alegi sa furi sau sa te droghezi dar te nasti gay. Acum cateva secole erau oameni ca tine care ziceau ca nu e natural/moral ca un alb sa se casatoreasca cu o negresa sau invers.
Stii ce mai interzice biblia? Mancatul carnii de porc, fructele de mare, purtatul blugilor taiati sau rupti, masturbar.ea, privitul unui film por.no, sexul inaintea casatoriei.
Acum sunt sigur ca accepti multe din activitatile enumarate mai sus.
Ca sa iti raspund si la prima intrebare. Daca ar fi gay nu i-as face nimic pentru ca nu sunt un fanatic religios care pune o carte de 2000 de ani intre mine si copilul meu daca asta il face fericit atunci sa fie fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"avand un astfel de copil"... ca un parinte normal. Daca copilul tau e gay sau lesbi inseamna ca trebuie sa-l privesti cu inferioritate? Nu esti capabil sa-ti accepti copilul? Atunci n-ai ce sa cauti ca parinte.

"nu ii uram"... ba da.
"nu ii omoram"... sunt cazuri destul de multe.
"nu ii batem"... sunt si mai multe cazuri.
"contrazis clar de Biblie"... pai biblia zice sa-i omori. Daca nu ii omori, faci ceva ce contrazice biblia.
"E ca si daca furtul si drogatul"... GRESIT.
"ne discrimineaza prin paradele"... GRESIT. Acele parade sunt facute pentru a face reclama, pentru a vrea sa fie acceptati. Daca sunt acceptati, nu mai fac parade.
"provoaca greata"... prin ce?
"chiar te poti casatori"... asa si? Tu daca nu vrei sa te casatoresti cu un gay sau cu o lesbiana, ghici ce, NU O FACE. Tu nu ai nici un drept in a le interzice lor sa se casatoreasca.
"legatura intre barbat si femeie nu e una unica"... in biblie apar legaturi intre mai multe femei cu un barbat, intre un barbat si sclavele sale, etc. Sa inteleg ca astea ti se par normale?

Apropo, stiai ca sclavia, conform bibliei inca este permisa? Ti se pare morala?

"i-ar iesi ideea imediat"... vezi ca te contrazici. Mai sus ai zis ca nu i-ai face nimic rau copilului tau iar acum zici ca i-ar iesi ideea imediat.

Tocmai pentru asta, din moment ce nu esti capabil sa-ti accepti copilul, nu esti demn de a fi parinte.

| pet555 explică (pentru drutzix):

Carnea de porc nu e interzisa, asa cum scrie in Noul Testament, nici fructele de mare. Pantalonii rupti nu au legatura cu asta, eu nu port fiindca nu imi plac, la fel alti crestini care nu vor sa dea impresia ca i-au atacat niste caini pe drum.Cu restul uraciunilor nu sunt de acord categoric. Si in plus, nu doar crestinii sunt impotriva homosexualitatii.

| pet555 explică (pentru anonim_4396):

Da, mi-as accepta copilul, dar nu i-as accepta prostiile. Daca sunt un parinte bun nu o sa imi las copilul de exemplu sa manance rahat(din ala de pe drum )in loc de bomboane de ciocolata, doar fiindca cineva i-a spus ca te poti naste cu alte gusturi si pofte. Prin ce provoaca greata? Cum prin ce? Am vazut la televizor paradele lor si pur si simplu provoaca greata, nu ei ca oameni, ci ceea ce fac pe acolo, felul cum arata, se imbraca. De ce sa se casatoreasca? Casatoria nu e asa o chestie aiurea, hai sa o facem intre oricine. Familia e la baza societatii. Familie nu inseamna decat barbat si femeie, cu copii. Vezi ca Biblia nu permite crestinilor sa omoare.

| Inferno a răspuns:

Întrebarea ta este foarte buna, deoarece arata clar incompatibilitatea dintre crestinism si lumea moderna, asa zis civilizata.

"...cum am putea, fiind crestini sa acceptam ceva contrazis clar de Biblie?"

Exact, nu puteti. Este de netagaduit acest lucru. Este incontestabil faptul ca un crestin practicant nu poate tolera homosexualii, asa cum nu poate tolera multe alte chestii: Cum ar fi spalatul duminica.

Gândirea primitiva de acum 2000 de ani (care sta la baza Bibliei) se bate cap in cap cu gândirea moderna. E si normal sa fie asa, in caz contrar ar insemna ca am stagnat ca mentalitate 2000 de ani.

Ce e de facut?

Pai sunt doua variante:
1.)Fie imbratisam mentalitatea vetusta de acum 2000 de ani si renuntam la civlizatie.
2.) Fie renuntam la mentalitatea vetusta de acum 2000 de ani si impratisam lumea moderna.

Legat de aberatiile din întrebarea ta as avea de comentat urmatoarele:
"Pai nu ii uram, nu ii omoram, nu ii batem"

1.) Se pare ca esti refractar fata de limba romana. Ti-am explicat semnificatia cuvântului "tolerant" data trecuta. O curiozitate a mea este daca si aceasta incapacitate de a intelege romana are legatura cu religia crestina. Ai fi tare amabil daca mi-ai spune.

" Ei in schimb ne discrimineaza prin paradele care provoaca greata."

2.) Ne reîntoarcem la subpunctul 1. Esti incapabil sa intelegi semnificatia termenilor "a discrimina" si "a tolera".

"A DISCRIMINÁ ~éz tranz. (persoane) A lipsi de egalitate în drepturi; a limita în drepturi"

Daca drepturile tale sunt dictatoriale, atunci sigur, e discriminare.

3.) "care provoaca greata"
Posibil. Numai ca in acest caz cel care provoaca greata nu e homosexualul,este Dumnezeu,creatorul.
Tot asa cum daca o planta e urata nu poti spune ca planta e responsabila de uratenia ei, ca nu ea a ales sa fie asa. Creatorul e responsabil.

""Nu cumva esti gay? Stai linistit, e normal. Ba chiar te poti casatori"

Si daca i-ar spune: "Ai sa arzi in iad o eternitate golanule, este copil fara viitor, un ratat infect care merita sa moara. Anormalule!" ar fi mai bine?

"Eu, cel putin, daca copilul meu mi-ar spune asa ceva,...i-ar iesi ideea imediat."
Asta e si motivul pentru care ai fost castrat chimic, dupa examenul psihologic. A, stai, inca nu s-a dat legea.

| Inferno a răspuns (pentru pet555):

„Să nu mâncaţi carne de porc şi să nu vă atingeţi de el". (Leviticul 11:7-8)
Deci nu e permisa.

| Inferno a răspuns (pentru pet555):

Si carnea de pasare e interzisa.
"Din păsări să nu mancati şi să vă îngreţoşaţi de acestea, că sunt spurcate: vulturul, zgribtorul si vulturul de mare; corbul şi şoimul cu soiurile lor; toată cioara şi soiurile ei; struţul, cucuveaua, rândunica şi uliul cu soiurile lui; huhurezul, lebăda, pelicanul şi cocorul; cocostârcul, pupăza şi liliacul".

| Inferno a răspuns (pentru pet555):

Apropo,liliacul e pasare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ce dor îmi era de glumele expirate ale dumitale. laughing

| drutzix a răspuns (pentru pet555):

Si unde anume scrie in Noul Testament ca Vechiul nu mai e valabil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi ca să răspund şi eu la întrebare, nu mă priveşte ce orientare are fiecare, dar nu mi se pare decent să se facă atâtea parade şi chestii.
Cum mai spunea cineva, dacă cei hetero ar face paradă ar însemna act de homofobie.

La faza cu copilul... Nu sunt părinte, deci nu prea ştiu ce să zic.
Dar nici nu cred că s-ar ajunge acolo.

| vladutcornel a răspuns:

Nu știu cum aș reacționa, dar cu siguranță nu aș folosi o carte de povești antică (Biblia) drept argument.
Mai ales că acea carte promovează, printre altele, incestul.

Conform Teoriei Evoluției, dacă nu faci copii, rasa ta, cu toate defectele, dispare. Eu cred că homosexualitatea este o boală. Nu știu dacă este ereditară, de fapt nu știu foarte multe pentru că cretinii o consideră "păcat", iar hipioții reacționează împotriva creștinilor cerând drepturi mai multe decât au nevoie pentru homosexuali.
Consider că tolerarea anomaliilor sexuale este cu totul altă discuție decât permisiunea de a se căsători și adopta.

Concluzia mea e că homosexualii, lăsați în pace, să își facă ce parade vor, să se promoveze cum vor, vor dispărea la un moment dat.
Când copilul tău îți spune că e gay, gândește-te că probabil tu i-ai transmis gena asta, dar tu și înaintașii tăi ai fost îndoctrinați de o carte antică de basme să i-o trageți surorilor înaintea fraților.

| pet555 explică (pentru drutzix):

Nu scrie ca nu mai e valabil, ci scrie ca acum nu se tine cont de unele lucruri din Vechiul Testament. Nu iti zic unde anume.

NOname
| NOname a răspuns:

Aş reacţiona ca un om sănătos la cap, care îşi iubeşte copilul şi nu este un fanatic religios plin de prejudecăţi idioate, ignorant, stupid şi homofob.

| pet555 explică (pentru NOname):

Adica? Cum anume?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Şi de voturile dumneavoastă eronate şi nefolositoare îmi era dor.
angel

NOname
| NOname a răspuns (pentru pet555):

Adică firesc, fără prea mult tam-tam, cu iubire, înţelegere, respect şi i-aş oferi toată susţinere, de care ar avea nevoie.

| drutzix a răspuns (pentru pet555):

Nu imi zici pentru ca habar nu ai unde scrie asta.

| pet555 explică (pentru drutzix):

Nu e asa, iar daca nu as sti unde scrie, ar ajunge sa caut pe internet versete.

| pet555 explică (pentru NOname):

Exact la fel ar reactiona si un "fanatic crestin" fata de copilul lui. Cu intelegere si iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule Pinguin, ce metode de scoatere imediată a ideii, aveți? Rugăciunea, leturghie, exorcizare?
Îi poți schimba orientarea sexuală unei persoane așa ușor, crezi?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cine esti, dar pot spune ca nu ti-am dus lipsa. Ai avut suficient suplinitori.
Prostia e infinita, ai de unde alege.

| pet555 explică (pentru anonim_4396):

Metode de scoatere imediata? Da, functioneaza rugaciunea, bineinteles. Intotdeauna si cea mai buna. Dar uneori scoti prostiile din capul copilului(fiindca sunt niste idei dereglate doar) si altfel. Vorbesti cu el, in caz ca e deja mare si nu mai merge cu o nuielusa.Repet ideea de mai sus, ce ai face daca ar veni si ar zice ca el prefera sa manance rahat de pe drum in loc de ciocolata, fiindca el are alte gusturi, alte orientari, si doar nu e mare diferenta. Atunci de ce nu am lasa si cei care se nasc cu" gena pentru violenta" sa se dezlantuie oricand, pe oricine, oriunde? Dereglarile hormonale sau psihice se mai rezolva cumva, dar ideea asta cu homosexualii i-as scoate-o din cap. I s-ar indrepta orientarea pe loc. Iar asta si daca as fi un necrestin rational.

| Inferno a răspuns (pentru pet555):

"Repet ideea de mai sus, ce ai face daca ar veni si ar zice ca el prefera sa manance rahat de pe drum in loc de ciocolata"

Si daca el sufera de o anumita afectiune care il face sa manance fecale?

Coprolalia, care se traduce prin plăcerea satisfacerii sexuale ce se obține atunci când se vorbește de actul defecației, despre excremente, despre urină etc.
Coprofilia (scatofilia), care este o stare morbidă în care bolnavul se complace în murdărie de excremente, ce apare ca o preocupare dominantă și voluptoasă, determinată de ambianța (pat, cameră) impregnată cu materii fecale sau obiecte murdărite cu excremente.
Coprochezia, care este o tulburare mai rar întâlnită, care se manifestă printr-o satisfacere erotică produsă prin ungerea corpului cu excremente.
Copromania, care se manifestă ca un impuls morbid de a se murdări cu excremente.[11]

Bataia e absurda in asemenea situatii.

| pet555 explică (pentru Inferno):

Atunci probabil l-as duce la medic. Normal ca nu l-as bate. Dar eu nu ma refeream la vreo astfel de boala. Homosexualitatea e o idee, o alegere. Iar daca e o boala, normal ca nu cu bataie se rezolva. Insa chiar daca o dereglare hormonala/psihica l-ar face sa se "indragosteasca" cica de un individ de acelasi gen, i-ar iesi din cap ideea ca e homo. Asta e clar. Se rezolva doar acea dereglare. Un om cu ratiune diferentiaza tipurile de iubire. Cea intre baiat-fata este unica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru pet555):

Repet intrebarea de mai sus... consideri sclavia ca fiind morala si demna de urmat?

| pet555 explică (pentru anonim_4396):

Sclavia aia, nu. Si nici Biblia. In Vechiul Testament era altceva, iar in NT e folosit cuvantul "rob" cu alt sens. Nu are rost sa discutam aici, ca altfel ma intrebi de ce crestinii nu mananca portocale. Ceea ce e la fel, aiurea.