| ExprimareLibera a întrebat:

Cele 10 porunci, copiate din Cartea Morților a egiptenilor?

Biblia:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie bine si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Cartea Morților:
1. Nu tulbur echilibrul divin.
2. Nu opresc un zeu atunci cand acesta mi se arata.
3. Nu jignesc zeul care se afla la carma.
4. La egipteni nu există "ziua de odihnă"
5. Nu-i fac rau aproapelui meu.
6. Nu ucid.
7. Nu preacurvesc.
8. Nu fur.
9. Nu spun minciuni in locul adevarului.
10. Nu-i nedreptatesc si nici nu-i insel pe altii.

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Toata Biblia este furata de undeva.
Cel mai distractiv este Tatal Nostru care seamana izbitor cu doua rugaciuni catre zeul Amon (Amin)gasite pe papirusul lui Ani (1530-1290a.c.).

| Divy a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Furată au fost toate celălate lucruri care au apărut după Biblie sunt minciuni în care cadă pradă cei slabi.
Mai apoi și în Egipt există creștini și biserci dar voi sunteți prea fixați pe prostii.
Veniți cu idei și nu căutați adevărul!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Divy):

Pai daca rugaciunea catre Amon a fost scrisa cu 1300 de ani inainte de Christos tot ei au furat-o de la crestini?
Gandesti inainte sa scrii?

| Divy a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Da gândesc, oferă-mi dovezi domnul gândește-ce-scrie.
Dacă vi și spui fără o bază cronologică de unde știu eu că ce spui tu e adevărat, nu sunt interesat ce scrie și cum scrie că așa sunt multe falsuri ci dovezi palpabile reale.
Uite toți oamenii zic că pământul e rotund și unul spune că e plat cine are dreptate și de ce?

| Radulescu_Irina_1964 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Dumnezeu, de cand a creat OMUL, pe Adam,
Dumnezeu a fost si inca este EL insusi, NU S-a schimbat!

Omul insa s-a tot schimbat de cand a fost creat,
si NU in bine, ci in rau : (

Dumneavoastra, ca tata (sau mama),
ca parinte al unui copil (daca este cazul)
de asemenea nu va veti schimba!?! : (
Ceea ce sunteti, si ceea ce stiti, aceea va veti invata copilul, treptat, in functie de varsta sa, pe masura ce creste,
DAR dvs. sunteti acelasi, si aceeasi info. o transmiteti, mai departe, auditoriului/copilului dvs., in functie de puterea acestuia de intelegere : )

La fel si Dumnezeu, dupa crearea omului,
a tot incercat sa transmita din intelepciunea Sa omului, fara a-l forta, cu speranta ca odata si odata va intelege... DRAGOSTEA Sa!

De aici mai departe,
va las, desigur, sa concluzionati domniile dvs. dupa inima si intelepciunea/experienta dvs.

"Toti Pentru Unul"
in Cuvantul sfant (Biblia / Iisus)
al Creatorului nostru;
Domnul ne va ajuta (!), daca vom vrea. : )

Zile senine si o sarbatoare pascala deplina,
va doresc!

19 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Clar asta e.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu pe bune! De ce nu exista porunci ca astea:
1. Sa ucidem pe toti care sunt contra noastra
2.Sa ne batjocori parintii, chiar daca nu ne iubesc
3. Sa iubim pe bolsevici si sa-i laudam cand ne umilesc
4. Sa iubim mafia europeana ca ne arata vechea civilizatie
5.Sa-i impuscam pe toti britanicii, caci majoritatea sunt cam negriciosi
6.Sa promovam jegurile austriece care ne distrug si padurile si resursele
7.Sa -i impuscam pe musulmani, chiar daca nu ne-au facut niciun rau
8.Sa ne credem Dumnezei
9. Sa ne inchinam la multinationale, care ne jupoaie de ce ne-a mai ramas
10.Sa ne uram unii pe altii, asa cum si ei ne urasc sau ni se pare ca ne urasc.
Nu ca suna frumos 'noile porunci'?

| DoarBogdan a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu chiar sad

| milan9 a răspuns:

Care este sursa ta falsa dupa care ai scris acestea? thinking

| ExprimareLibera explică (pentru milan9):

Nu sunt în concordanță cu religia ta, adevărata religie?

| Dandanache a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Are dreptate, si eu as fi curios sa vad unde este aceasta Carte a Mortilor? Miros si eu o inventie de internet.

| oprescudorin11 a răspuns:

Plagiatele sunt bune in acest caz! Inseamna ca Vocea lui Dumnezeu se aude din toate timpurile!
Morala e perpetua! Asta e garantia existentei neamului omenesc! Ce ti se pare ciudat? Egiptenii au dainuit milenii si milenii (nici inca nu stim noi), dar atunci cand Morala o ia razna, timpul se termina! Pentru cei care nu-l evalueaza in termeni morali! Exact ca si cu Brexitul!

| oprescudorin11 a răspuns:

Nici nu as spune ca pot fi copiate nici ca idee, nici ca exprimare. Sunt niste legi umane, nascute odata cu omul, singurele care pot fi baza existentei societatii omenesti.Restul sunt PROSTII!

| 6684464 a răspuns:

Astea sunt? Ma asteptam sa fie si mai asemanatoare avand in vedere ca amandoua sunt legi ale unor religii.

| ExprimareLibera explică (pentru 6684464):

Pai ce vrei mai mult? Să fie copiate mot-a-mot? Au același înțeles.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

La ponta au gasit doar 20% plagiat! Dar cine a studiat 'lucrarea'? Alti plagiatori, neobrazati ce polueaza azi academiile romane si straine! Arta plagiatului a depasit cu mult nesimtirea analfabetilor?

| 6684464 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Hm... thinking 2. cam este contradictoriu

| FaraNume77 a răspuns:

Am mai auzit asta.

| FaraNume77 a răspuns:

Ideea e ca daca intrebi un crestin o sa zica ca nu are legatura una cu alta laughing))